| VerginicăVacăGrasă a întrebat:

Hey lume este adevarat ca intr-o casnicie unde a aparut un copil si mama a intrat in concediu de maternitate 2 ani apar frustrari din partea barbatului ca doar el aduce bani in casa si traiesc de la salariu la salariu, relatia devine monotona, amandoi sunt nervosi devin sumbri stresati frustrat si certuri pe amsura cand sotia devine lenesa din cauza concediului si nu mai vrea la munca? este adevarat ca in zilele noastre familia a devenit sclavie?

Răspuns Câştigător
| ExprimareLibera a răspuns:

Așa e, casatorie=tristețe. De asta trebuie să străbați cât mai multe cearsafuri.

13 răspunsuri:
| kurinkita a răspuns:

Concediu de maternitate nu inseamna deprivare de venit. In cei 2 ani de maternitate, salariul tot se plateste, nu 100% ci 85%.

| Verginic?Vac?Gras? explică (pentru kurinkita):

Asta e discriminare eu ca barbat muncesc ca sclavul si nu primesc concediu platit sa stau cu copilul? copilul are nevoie si de tata nu doar de mama

| RAY a răspuns:

Mann mama trebuie sa aiba grija de copil sa fim seriosi nu e vb de lene e vb de grija acelui copil, cine la obligat pe ala sa se insoare? normal ca apare monotomia pentru ca omul vrea mereu altceva asa e omul facut nu e monogam, familia a devenit in ziua de azi? secole la rand femeile au fost niste sclave doar bune de crescut copii, femeile nu plac majoritatea barbatilor dar din obligatie au stat cu noi cum crezi ca era? normal ca nu era o familie si o proasta inventie umana

| Violleta2022 a răspuns:

Nu, nu este adevarat!
Daca cuplul s-a format doar din instincte sexuale si nu s-a intemeiat bazat pe o dragoste sincera, cand dau de lipsuri, ajung sa dea vina unul pe celalalt.
Un om care isi iubeste sotul/sotia cu sinceritate, nu reproseaza celuilalt nimic, dimpotriva, cauta solutii sa rezolve problema neajunsurilor, mai ales daca sotia abia a nascut si este in imposibilitatea de a merge curand la munca.

| corbulalbrosu a răspuns:

NU, nu este adevarat. Sunt n+1 familii in care sotia este casnica si are de indeplinit n+2 sarcini dintre cele mai complexe. Parerea mea. big grin

| Drimmero a răspuns:

Nu e adevarat, nu uita ca si tu ai/ ai avut familia ta si nu cred ca aveai parerea asta.

| h3r a răspuns:

Sarcina și nașterea sunt obositoare. La fel va fi și timpul petrecut acasă de femeie, venirea unui copil implică multe, deci numai de comoditate nu avem parte după naștere. În rest, nu cred că ar fi cazul reproșurilor după apariția copilului.

| WaterDrop a răspuns:

Ce?! Ce`ai frate ai innebunit? O lasi sa zica ce vrea, doar ii zici ca daca nu`i mancarea gata cand ajungi acasa si berea rece, a pus`o. Si tu in rest umbli cu cine vrei.Ce`i asta.Ai ajuns carpa de sters pe jos sau ce? Casatoria este doar o afacere si atat iar copilul o investitie pentru batranete!

| UnBroken2016 a răspuns:

Daca vorbim de una tanara poate, dar o femeie proaspat mamica numai lenesa nu devine. Cat despre restul, depinde de fiecare cuplu. Nu exista relatie care sa nu fi intampinat monotonia.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu poti sa generalizezi.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

"Hey lume este adevarat ca intr-o casnicie unde a aparut un copil si mama a intrat in concediu de maternitate 2 ani apar frustrari din partea barbatului ca doar el aduce bani in casa si traiesc de la salariu la salariu?"
Da, asta e imediat după ce tipul devine gelos că nevastă-sa se ocupă mai mult de copil decât de el. În ambele cazuri putem vorbim de un om cretin.