| anonim_4396 a întrebat:

Hey. ma puteti ajuta va rog. a folosit cineva tri-regol ca contraceptiv de urgenta? este bun? ce alte contraceptive de urgenta sunt eficiente. am auzit ca sunt cabinete de planning familial unde aceste contraceptive sunt gratuite pentru elevi. stiti vreunul? multumesc mult!

4 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Tri-regol nu este contraceptiv de urgenta, ci un contraceptiv obisnuit, care se ia regulat, 21 de zile pe luna si protejeaza cam de la a cincea pilula.
Contraceptivele de urgenta nu sunt gratuite, numai cele obisnuite. Si nici consultatia obligatorie pentru prescrierea contraceptivelor de urgenta nu este gratuita pentru nimeni. Este gratuita pentru eleve doar consultatia pentru administrarea contraceptivelor obisnuite.

ÉrotiqueConseils
| ÉrotiqueConseils a răspuns:

Nu, nu am folosit pentru ca nu este un contraceptiv de urgenta.
Tri-Regol este medicamentul care trebuie ales pentru femeile cu fenotip hormonal echilibrat. Deoarece functia endometrului este mentinuta in timpul tratamentului, acesta poate fi administrat atat la adolescente, la nulipare, cat si la femeile de varsta mijlocie.
In concluzie, tri-regolul este un contraceptiv normal, care se ia in fiecare zi la aceeasi ora.
Pastilele contraceptive de urgenta sunt preparate care contin, fie numai progestageni (PNP) in doza mare, fie estrogeni si progestageni (pastile orale combinate - COC). Pastilele si modul de folosire au eficacitate crescuta in prevenirea sarcinii.
Pastilele numai cu progestageni (PNP) trebuie administrate pe cale orala in primele 5 zile (pana la 120 de ore) dupa contactul sexual neprotejat. In Romania se foloseste "Postinor" - set de doua pastile. Prima doza se ia cat mai repede dupa contactul sexual. A doua doza se ia la 12 ore dupa prima.

Pastile orale combinate (COC) trebuie administrate pe cale orala in primele 4 - 5 zile dupa contactul sexual neprotejat. Doza depinde de tipul substantei active continuta de pastilele orale combinate. In aceasta categorie intra Microgynonul care ti l-a recomandat @Abh.

pa, pa.

Abh
| Abh a răspuns:

Microgynon este mai eficient, iei 4 tablete o data ( precedate de ingestia unei tablete de Emetostop inainte cu 1/2 de ora, in caz ca vei avea greturi). Apoi, la 12 ore, la fel inca 4 tablete de Microgynon.Costa in jur de 10 lei cutia si toate tabletele au aceeasi doza de hormoni, deci nu are importanta din ce loc de pe blister le iei.

| ioana_8259 a răspuns:

Mai bine te duci la ginecolog si il intrebi u cel mai bine el iti spune ce sa iei si cum iti prieste organismul nu toate contraceptivele sunt bune