| anonim_4396 a întrebat:

Hey! Masturbarea influenteaza cu ceva metabolismul? Fara panarama, vreau raspunsuri serioase! DAU FUNDA raspunsului pe care il consider cel mai relevant.

16 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu, nu influenteaza cu nimic metabolismul. Masturbarea este fiziologica (adica normala) la adolescenti si este utila pentru maturizarea sexuala si pentru exersarea autocontrolului la barbati si identificarea cailor spre orgasm la femeie. Abuzul determina doar probleme de libidou si potenta.

| OnuOnulică a răspuns:

Nu.

| doctorandus a răspuns:

Exista un mijloc foarte simplu de a afla ce invata psihologii americani la facultate despre masturbare: deschizi http://myresource.phoenix.edu/......e_ch11.pdf pe urma deschizi documentul si apesi Ctrl-F si cauti dupa mastu.

http://ro.wikibooks.org/wiki/Medicin%C4%83/Masturbare
http://www.youtube.com/watch?v=8Wt9OWlexso

| Oana92 a răspuns:

Masturbarea NU are efecte negative. Nu ai sa orbesti, tampesti, chelesti, nu iti vei pierde memoria, nu o sa mori (cum o sa iti dea de inteles seba2013), nu o sa pocnesti de la prea multa adrenalina(acelasi seba2013), nu o sa patesti nimic rau, nu o sa arzi in iad si nici nu o sa faci atacuri de panica. O sa iti cunosti mai bine corpul, o sa descoperi ce iti place si ce nu. Ai grija la igiena si nu ai sa patesti nimic!

| untu a răspuns (pentru Oana92):

Gresit raspuns si te inseli foarte mult! De unde stii asta si ai incercat tu sa faci asta?

| Oana92 a răspuns (pentru untu):

Nu eu ti-am cerut parerea. Nu ma vei convinge de nimic, nu te obosi.

| anonim_4396 explică (pentru Oana92):

Cu bune si cu rele... oricum scoate tot testosteronul din tine, ceea ce nu-i chiar in regula. Plus ca e ca o bere fara alcool. Dar da' are si parti bune(alea pe care le-ai zis tu)

| untu a răspuns:

Nu! Masturbarea (onania sau malahia) este un pacat de moarte!

| doctorandus a răspuns (pentru untu):

Liderul evanghelic James Dobson a afirmat: „Creștinii au păreri variate despre cum vede Dumnezeu acest comportament. Din nefericire, nu pot vorbi direct în numele lui Dumnezeu referitor la acest subiect, deoarece Cuvântul Său Sfânt, Biblia, păstrează tăcerea asupra acestui aspect." El a mai afirmat: „Biblia nu spune nimic despre masturbare, deci nu putem ști ce gândește Dumnezeu despre aceasta. Opinia mea este că El nu îi acordă mare importanță."

| peperonies a răspuns:

Nu.

| Seba2013 a răspuns:

De sigur ca da.
Se activeaza sistemul nervos simpatic, iar aceste este catabolic.

Prima data vezi daca masturbarea activeaza sistemul nervos simpatic.

Dupa aceea vezi daca acest sistem este catabolic.

Direct nu o sa ti se spuna.

Inainte se spunea, acuma nu se mai spune, pentru ca se asecunde.
Acesta idologie, omite lucruri acestea, cei mai de demult vorbeau de lucrurile acestea omise.

| Seba2013 a răspuns (pentru Seba2013):

Hai ca sa iti spun mai simplu:
Masturebarea activeaza adrenalina.
Acesta adrenalina influenteaza metabolismul in sensul ca iti da turbo.
Nu stiu daca stii, dar cand ai acesta adrenalina in sange, iti da o energie turbo.
Adrenalina, mobilizeaza energia care ai obtinuto de la alimente.

Ca sa fie mai simplu:
Adrenalina afecteaza metabolismul, asta nu o nega nici scepticii,
Masturbarea afectand, acesta adrenalina, desigur ca influenteaza metabolismul.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Deloc.

| HuNterukh a răspuns:

Laba, fac laba. Nu, nu cred că are cu ce să influențeze.

| Cristi_Pleniceanu_1995 a răspuns:

Crește mâna cu care dai

| anonim_4396 explică (pentru Cristi_Pleniceanu_1995):

Te-ai trezit si tu ma?