| stefutycascumpyka a întrebat:

Hey! Mi.a intarziat menstruatia în jur 15 zile după calculele mele ( am o menstruatie neregulata ). Acum 2 săptămâni am avut o scurgere portocalie și am luat o folie de tetraciclina din. 6 în. 6. ore. Nu am mai avut acea secretie dar apoi am observat o alta de culoare galbuit și mă cam sperie; ieri am avut o scurgere mai apoasă care astăzi nu a mai apărut. Am crezut ca as putea fi insarcinata dar nu prea am cum, de la deget și de la limba? De doctor nu prea vreau sa aud chiar dacă asta este cea mai buna soluție. Va rog dati-mi un sfat pentru ca sunt foarte speriata. Mulțumesc anticipat.! :*

5 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Ciclu nu-i ceva exact el difera de la 3-5 saptamanii la fetele tinere

| corbulalbrosu a răspuns:

In cazul ciclurilor menstruale neregulate nu se poate discuta despre INTARZIERE deoarece nimeni nu este in stare/in masura sa poata preciza sau sa stabileasca/determine lungimea ciclului respectiv deci nici data la care ar fi trebuit sa inceapa menstruatia pentru a avea un reper fata de care sa te raportezi. In cazul unor astfel de cicluri neregulate ca durata, menstruatia poate incepe in orice moment deoarece aceasta este programata hormonal iar in cazul tau nu se poate constata, verifica modul lor de a actiona/functiona.Din moment ce nu ai intretinut raporturi sexuale decat doar niste jocuri erotice complet nevinovate (o degetica sau un cunilingus) devine cat se poate de clara constatarea ca in cazul tau nu poate fi vorba de o sarcina in nici un caz.Intarzierea se datoreaza dereglarilor endocrin-hormonale petrecute in organismul tau.

| corbulalbrosu a răspuns:

""De doctor nu prea vreau sa aud chiar dacă asta este cea mai buna soluție. Va rog dati-mi un sfat pentru ca sunt foarte speriata."" Am inteles ca zilele viitoare intarzierea va deveni de circa o luna de zile. Poti explica care este motivul care "te ingrozeste efectiv" sa fii consultata de un medic ginecolog? Sunt curios sa-ti aud motivatia daca nu aici atunci printrun mesaj privat.

| lex79 a răspuns:

De ce nu mergi la medic? poate ai o infectie.
sarcinile se pot confirma prin teste de sarcina ce se gasesc la farmacie, nu e nevoie de un doctor, dar pentru o infectie ai nevoie de medic si analize. nu se iau medicamente dupa ureche pentru ca pot sa nu te ajute cu nimic, sau sa faca mai rau.

| stefutycascumpyka explică:

Țin sa menționez ca am 16 ani abia împliniți.