| punnky97 a întrebat:

Hey. Salut frumoșilor. Sunt un tip de 25 de ani ce trece printr-o perioada foarte grea. Eu si iubita mea ne-am despărțit dupa 10 ani de relație. Am fost prima persoană pentru fiecare. Se pare ca nu mai există șanse de împăcare deoarece intelegem amândoi ca practic unul trage stânga si unul dreapta. Chestia este ca nu ne mai vrem oarecum dar nici nu putem trece peste. Gândul ca va avea pe altcineva cândva ne omoară pe amândoi. Cine a mai trecut prin asta? E o suferința imensă.

21 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Orice are un sfarsit, fie din plictiseala sau lipsa intereselor comune. Voi baietii vreti o femeie ca sa va gateasca, sex, companie si sa tina casa curata. Ele vor barbat pentru salariu mai mare (ea castiga mai putin rar vezi femeie cu bani grei) exceptie prostituatele sau cele cu cariera dura in spate, sex, companie si placeri ale vietii. De aici tragi concluzia omul e pe interes atat el cat ea / fara interesele alea nu ar avea nimeni motiv sa stea intr-o relatie.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Practic din vina voastra a ti ajuns aici la despartire, doi imaturi adica v au trebuitr 10 ani de relatie ca sa va dati seama ca nu va potriviti? 10 ani e mult, gîndul ca va avea pe altcineva ne omoara pe amindoi, atunci repară relatia daca nu poti sta fara ea, tu esti ca in melodiile alea de dragoste, nu pot nici cu ea nici fara ea sa stau, cine sa va mai inteleaga? Este ciudat ca voi in 10 ani de relatie nu a ti reusit sa va descoperiti sa va dati seama mai demult ca nu va potriviti, cum ati stat voi doi 10 ani, ea a mai avut intre timp pe altcineva? Sau tu? Si cum a intervenit intre voi ruptura asta definitiva? Din ce cauza v ati despartit.

| ania a răspuns:

Mai bine casatoriti-va, iertati ce nu a fost bine si mergeti mai departe. Daca renuntati va veti compara tot timpul noii parteneri cu trecutul.

| RAY a răspuns:

Nici un copil? Fugi de responsabilități Mann, nici nunta, eu va înțeleg e foarte greu, dar dacă nu vrei și tu sa faci un pas înainte

| Violleta2022 a răspuns:

Cand dragostea s-a epuizat iar voi, acum maturi, ati realizat ca nu mai sunteti fericiti impreuna, este o decizie inteleapta sa va despartiti si fiecare sa-si gaseasca pe cineva cu care sa fie fericit.
Gandul asta trist, al desaprtirii omoara pe toata lumea, dupa ce iesi dintr-o relatie, dar este o chestie temporara, pana apare alta persoana in viata fiecaruia si se uita de tristetea unei relatii terminate si incheiate.
Din atata lucru nu a murit nimeni, fiindca toti trecem prin relatii de mai scurta sau lunga durata si la un moment dat o rupem si tot cautam, pana gasim ceva mai bun ca sa fim fericiti.
Bucurati-va (separat) de libertate si incercati sa traiti si singuri, ca sa aveti o alta sansa la fericire, cu un alt partner!

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Omg, tocmai am văzut ce sfat ai primit mai sus - să cumperi un inel în asemenea scenariu cea mai mare greșeală, nici n-am chef să explic din câte puncte de vedere e cretină ideea asta.

Din păcate noi nu avem cu ce să te ajutăm. Trebuie să ai răbdare. Pentru că toate se estompează în timp. Este normal să suferi, doar să nu faci greșeala de a te izola și a rumega într-una la asta. O iei razna așa. Caută-ți mereu o ocupație. Aleargă. Socializează. Ține minte că nu este sfârșitul lumii, chiar dacă așa se simte acum. O să fii bine.

| Cheo0S a răspuns:

Da bravo ai trecut printr-o despartire mare branza, sa vezi cand treci prin 10 cum e rolling on the floor

Ce naiba ai scris acolo?

| supadeceapa a răspuns (pentru Cheo0S):

Nu poți compara 10 relații scurte cu o relație de 10 ani.

| oglindasultanului a răspuns (pentru Cheo0S):

Suna a troll big grin inspirat de pe TPU cum sa se bage in seama si el

| punnky97 explică (pentru Cheo0S):

Frate e vorba de prima mea iubire. Si o relatie de 10 ani

| punnky97 explică (pentru punnky97):

Din pacate e pe bune?

| oglindasultanului a răspuns (pentru punnky97):

Scumpule,alea nu pier asa deodata si vi sa plangi pe net dupa ele.

| Cheo0S a răspuns (pentru supadeceapa):

Ai reveniiiit happy? Imi era door sa-mi dai pumni in gura = )
nu stiu mie mi se pare ca "dor" toate la fel. Indiferent daca e vorba de 3 luni sau 30 de ani. SAU POATE SUNT EU MAI CIUDAT. Si m-as sinucide dupa o relatie de 10 anilaughing. Cine stie.

| Cheo0S a răspuns (pentru oglindasultanului):

Asa imi pare si mie : p i-am dat report laughing

| supadeceapa a răspuns (pentru Cheo0S):

Puțin love struck
Toate dor, dar nu la fel, depinde și cum se ajunge la despărțire. 10 ani e enorm, gândește-te prin câte treci în atâția ani cu persoana aia, cât de intim ajungi să o cunoști, mai ales fiind și prima iubire, e absolut normal să disperi oleacă, mai ales la gândul că într-o zi o s-o iei de la capăt și după o relație atât de lungă nici nu mai știi cum să te porți la o primă întâlnire.

În relații scurte de multe ori suferi, deși nici nu ai apucat să cunoști persoana respectivă și să ai cine știe ce amintiri cu ea, suferi mai mult de amăgire, de iluzia că a fost ceva acolo.

Mă rog, e complex și nu e ok să râdem de niciunii big grin

| Cheo0S a răspuns (pentru supadeceapa):

Pai tocmai ca poti sa gasesti mai multe motive pentru care a fost bine sa te desparti daca o cunosti atat de bine. : D

Din cate am vazut eu cum e cu relatiile, unii se despart din primii ani dupa numai se suporta unul pe altul inca zece.

Eu inteleg ca tu esti mai empatica asa... cu toata lumea. Dar la ce il ajuta asta? El trebuie sa-si dea seama ca doar el sufera si pe aia o doare fix in bostan din moment ce el se plange pe aici.

Degeaba il madaresti ca pe un copil el trebuie sa-si dea seama ca nu a pierdut nimic, poate doar timp si energie. Dupa o sa treaca peste.

| supadeceapa a răspuns (pentru Cheo0S):

Dacă o luăm așa, eu zic să închidem TPU big grin că în realitate răspunsurile noastre nu ajută pe nimeni, nu rezolvăm problemele nimănui aici, tot ei trebuie să iasă din impas în orice situație ar fi.

De unde știi că nu are și ea un cont de TPU sau nu se plânge la prieteni? laughing Come on.

| tudorvolcano a răspuns:

Frate, e ciudat. Nu știu ce să-ți spun.
Mulți dintre noi ar fi visat la o relație care să se înfiripat și dezvoltat din fragedă adolescență, și să țină 10 ani până la 25.
Aproape jumătate din viața fiecăruia v-ați petrecut-o împreună.
Ca mici copii, ați crescut împreună, până acum.

E prea mult din viață ca să dai cu piciorul la așa ceva.

Nu, frate, nu e adevărat că nu e nicio șansă de împăcare.
Eu îți spun așa: ia inel de căsătorie, oricât ai da, fă-i o surpriză!
Și chiar dacă refuză, în locul tău îmi *** **** în bani, scuze de expresie, dar 10 ani de relație merită să riști o anumită sumă de bani pentru o pereche de verighete, în special dacă va spune da.

Îți doresc să fie și prima relație, și să țină și până când moartea vă va despărți. Certurile apar într-o relație, erosul (așa numita iubire/afecțiune) se poate stinge, dar rămâne philia.

Să spunem că v-ați înșelat unul pe altul, dar ce contează? Iertați-vă, și treceți peste, nu dați cu piciorul la atâția ani din cauza unei erori pe moment.

| Together a răspuns:

Da, e o suferinta imensa. Trebuie sa astepti un an jumate pana sa treaca. O sa fie groaznic primele 6 luni :/

| punnky97 explică:

Sincer. Am întrebat pentru ca sunt sigur ca printre voi sunt persoane care au trecut prin asta. Si voiam un sfat. Sunteti jalnici pe bune. Si da frate din pacate " pentru mine " este foarte adevărată treaba. Va mulțumesc oricum.

| RAY a răspuns (pentru punnky97):

Nimeni de pe TPU nu are viata, le dau dreptate lor