| liaplusica777 a întrebat:

Hey! Scriu pentru prima dată, deci am și eu povestioara mea. Vreau păreri cât mai sincere. Incepem cu aceea că am 16 ani și sunt împreună cu un băiat de 3 luni și e prima relație. De curând a început să mă pipăie și să încerce să ajungă cu mâna in locurile (intime) i-am spus că nu are voie, mă simt inconfortabil și oarecum i-am dat de înțeles că încă nu e momentul. Am impresia că între noi e vorba doar de atracție fizică. Vrea să mă cunoască cât mai rapid și cred că grăbește lucrurile. El are 19, din câte am citit și m-am mai informat e la vârsta când nu s-ar implica într-o relație serioasă deși el spune că între noi e totul serios, încă de la bun început. Cred că principala mea frică e ca voi ceda la un moment dat și voi ajunge sa fiu doar o aventură. Nu știu ce să fac, am incercat sa ma despart de el. Dar mi-am dat seama că m-am atașat; el îmi spune că sunt altfel, știe că sunt virgină. Nu sunt pregătită de ceva mai serios și vreau să aștept pe cel care chiar va merita

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Esti la varsta la care in mod cert nu esti pregatita psihico-mintal sa-ti incepi viata sexuala. Singura solutie in astfel de situatii este cea de a discuta cu el in modul cel mai serios problema ta si ai spune concret care sunt ingrijorarile tale cat se poate de logice si rationale in privinta relatiei si a dorintelor sale. Sanatate!

5 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Na păi așa meriți, ce cauți la 16 ani cu unu de 19? la vârsta ei e experimentat, urlă hormonii, vrea să încerce lucruri, tu abia te descoperi. Luați-vă băieți de vârsta voastră și gata că ăla la 19 ani n-are chef să stea ani după tine să te simți pregătită. or fi cazuri, dar rare.

| Violleta2022 a răspuns:

Da-i pace daca nu esti pregatita sa ai sex cu el, ca-i normal ca la el, la 19 ani sa nu vrea relatie serioasa, ci doar sex. De aici si insistentele lui sa te atinga peste tot.
De ce nu-ti cauti un baiat de varsta ta, cu care te-ai intelege mai usor si nu s-ar ajunge la atata presiune si indecenta.

| alina2k18 a răspuns:

Pai nu ii mai da de inteles ci spune-i direct ce ne-ai zis si noua : '' nu sunt pregătită de ceva mai serios. și vreau să aștept pe cel care chiar va merita''.
''cred că principala mea frică e ca voi ceda la un moment dat, și voi ajunge sa fiu doar o aventură.''
Se rezolva usorwinking -> certificat de casatorie ca sa ai garantie laughing

| lorena66 a răspuns:

Daca te considera "altfel" te trata "altfel". Pipăitul la doar 3 luni de relatie nu-i ceva normal. Atașată sau nu, dă-i papucii inainte sa aveti acea aventura si sa devii tu cea suferindă. E prima relatie, e normal sa te atasezi, dar cunoasterea asta de care vorbeste el, la un termen de 3 luni poate consta doar in conversatii, nu pipăituri sau prostioare de genul. Nu are rost sa-i zici "nu pot, nu sunt gata". Nu e prost, logic ca si-a dat seama. Te rog fă ce e mai bine și lasa-l singur. Totusi, are 19 ani, ceva nu e normal cu el de face lucruri de genul. Sper ca te-am ajutat!?

| VirginelCocalarBun a răspuns:

Ba stai ashe o leaca….el are 19 tu 16 nu? *FBI intensifies*