| Mihaitzaplesanule a întrebat:

am o problema ce tine de o fata. Acum o luna si ceva a facut dragoste si am luat atunci decizia la final sa ia o pastila de a doua zi ca sa nu apara alte probleme (ne am speriat fiindca pe prezervativ a aparut ca si "o saliva" asemanatoare cu sperma dar din cate am inteles de la alte persoane a fost de la ea. Am verificat si prezervativul nu a avut nici o gaura sau asa dar pentru a fi siguri am preferat sa ia. PASTILA A FOST LUATA IN MAI PUTIN DE 24 DE ORE. Dupa nici o saptamana i-a venit ciclul din cate am inteles si aici e normal ca se deregleaza tot in organism iar acuma dupa m-ai bine de o saptamana ce ia trecut din nou ciclul are dureri de burta si s-ar putea sa ii vina iar, ar trebui sa imi fac grij in privinta asta? s-au asa se manifesta de la pastila aceea? ce e de facut in acest caz?

5 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Trebuie sa iti faci griji fiindca fata are reactii adevrese neplacute. Daca cumva pastila nu a fost recomandata de ginecolog si tu ai influentat cumva administrarea ei (in sensul ca ai sustinut-o sau convins-o, fara sa insisti sa mearga la ginecolog), esti raspunzator de ec i se intampla. Trebuie ca mearga rapid la un ginecolog bun si sa vada ce are de facut.

| corbulalbrosu a răspuns:

Sangerarea aparuta dupa trecerea a 4-7 zile din momentul administrarii pastilei contraceptive reprezinta o reactie adversa a organismului fata de hormonii sintetici introdusi abuziv in corp. Acea sangerare de regula slaba cantitativ si diferita ca aspect fata de menstra si care dureaza de obicei 2 zile, rar 3, NU REPREZINTA MENSTRUATIA. De obicei menstruatia se porneste la data la care era normal sa inceapa sau din cauza dereglarilor hormonale care apar in acest caz menstruatia poate sa intarzie uneori chiar mai mult de 7-10 zile. Se poate apune ca abia acum apar semnele premenstruale care semnaleaza iminenta producerii adevaratei menstruatii in zilele care vor urma. Sanatate!

| Mihaitzaplesanule explică:

Deci sa inteleg ca totul e ok, si ca se va remedia problema asta in timp adică in cateva saptamâni, o luna totul ca reveni la normal. Si nu trebuie sa imi fac grij ca va avea probleme acuma din cauza ca a luat acea pastila

| Mihaitzaplesanule explică:

Ia venit din nou in seara asta, este a 3 oară, perioada a fost asa, a luat pastila i-a venit dupa o săptămana, ia trecut dupa 5-6 zile, dupa o săptămana i-a venit iar ciclu care a ținut 7-8 zile, a trecut o săptămana si din nou ia veni iar in seara asra, ce e de facut in acest moment? Se înrăutățeste situația? Se va liniști treptat totul?

| Ancaancaanca a răspuns:

Stati linstiti, acesta este efectul pastilei de a doua zi. Da peste cap organismul cum stiai si tu, ai grija ca poate fi folosita de 2ori pe an maxim tocmai pentru ca e f puternica. Mai de graba recomand pilule anticonceptionale cu conditia sa le ia la aceeasi ora in fiecare zi, si atunci veti sta fara grija. Noroc