| anonim_4396 a întrebat:

Am mai pus intrebarea asta, dar nu am avut raspunsurile complete. Aceasta este o intrebare pt ambele sexe: voi va masturbati? happy Daca da, atunci de la ce varsta o faceti, cum se simte (am inteles ca e genial happy )si cat de des o faceti? Astept raspunsurile voastre si va rog frumos nu va batei joc. Multumesc mult.

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Masturbarea reprezinta o activitate prin care se urmareste si de fapt se reuseste sa fie eliberat organismului de sub influenta stresului hormonal care apare de obicei in perioada pubertala si a adolescentei. Insa pe baza studiilor a reiesit ca multa lume aflata la varsta maturitatii obisnuieste sa se masturbeze pentru a obtine paceri si satisfactii in lipsa unui partener sau in cazul in care sexul este "condimentat" cu picanterii, perversiuni si/sau fantezii sexuale mai complexe. Conform celor mai noi studii si cercetari medicale efectuate in acest domeniu, s-a constatat si confirmat faptul ca masturbarea moderata de fapt produce efecte benefice asupra organismului, deci nu provoaca efecte adverse asa cum sustin anumite persoane neinstruite. Chiar din contra, masturbarea este considerata ca fiind benefica deoarece descarca/detensioneaza organismul de stresul hormonal aparut la varsta adolescentei in cazul ambelor sexe. S-a constatat statistic ca marea majoritate a populatiei lumii se autosatisface prin diverse procedee, fara sa fie raportate cazuri reale de afectiuni medicale sau de alta natura instalate ca o urmare directa a acestei activitati. Multa sanatate!

3 răspunsuri:
| whatevernvm a răspuns:

Cat de des posibil, cu orice chestie merge in lipsa de altceva. Se simte genial. De la ce varsta? Nu stiu, cred ca 15

| UnBroken2016 a răspuns:

Nici nu o sa ai raspunsuri "complete" pentru ca masturbatul e mai tabu ca sexul, in general. AStia pe aici fac cruce daca aud de sex.

| OanaAlexandra123 a răspuns:

Da, mereu o fac. si nu numai acasa, ci peste tot. nu ma pot abtine.