| Ligia_5960 a întrebat:

Hey TPU
Am o problema si sunt speriata. Azi in timp ce faceam sex cu prietenul meu s-a ript prezervativul si asa a ejaculat in mine. Luna aceasta mi-a venit ciclul cu vreo 10 zile mai repede si cam de 2 zile nu mai sunt la ciclu. Contactul sexual a avut loc azi deci la vreo 2-3 zile dupa terminarea ciclului menstrual. Trebuie sa iau pastile anticonceptionale? care sunt riscurile si cum se iau? Mentionez ca am 16 ani

Răspuns Câştigător
| VaniLLaDeeJay a răspuns:

Mai bine ai lua pastile, pentru ca exista un risc foarte mare sa ramai insarcinata, poftim un site care te poate ajuta: http://www.femei-moderne.ro/calendar-fertilitate/

5 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu poti lua pastile anticonceptionale. Contraceptivele obisnuite nu au efect daca nu le iei regulat, din prima zi de menstruatie, iar contraceptivele de urgenta sunt interzise la varsta ta.
Insa trebuie sa ajungi urgent la ginecologul tau, ca sa vezi ce ai de facut. Daca esti sigura ca nu poti risca o sarcina, trebuie sa ajungi la ginecolog in maxim 24 de ore de la contactul sexual.

| monyk a răspuns:

Buna,anticonceptionalele nu se iau oricum, trebuie sa mergi la medic sa vezi care sunt potrivite pentru tine si nu iti recomand sa le folosesti.Riscurile sunt destul de mari si mai bine alege alta metoda de protectie.Sansele sa fi gravida sunt destul de mici, dar nu imposibile.Acum ori iti faci un test de sarcina peste 2 saptamani,ori astepti viitoare menstruatie, pastilele oricum daca le iei nu isi mai face efectul, in cazul unei posibile sarcini.

| liviu42 a răspuns:

Pastilele anticonceptionale se iau la recomandarea unui medic ginecolog nu asa de capul tau. Cumparati prezervative de calitate daca tot va apucati de sex si daca nu te umezesti cumpara si lubrefiant ca sa nu mai le rupeti. wow ce copii 16 ani!

| Papusik a răspuns:

Ai foarte mari sanse sa fii insarcinata.
sad Trebuie sa mergi la doctor ca sa poti lua anticonceptionale.
El iti recomanda care sunt bune pnt tine dupa ce iti face un consult etc,.

| dany3la a răspuns:

16 ani Doamne Fereste inca esti copil si tu te gandesti la sex?
Cine te pune sa faci sex la varsta ta? o sa vezi cum "iubitul" tau o sa te lase balta si cu un copil in carca...Eu zic sa nu i-ei pastile.Asuma-ti riscu daca tot vrei sex.