| anonim_4396 a întrebat:

Salut...Luna trecută am avut ciclul în perioada 15-20(ciclul este regulat), iar în următoarea săptămână cam la cateva zile dupa terminarea ciclului, am avut un contact sexual dar prietenul meu nu a ejaculat in mine, nu a durat cred ca mai mult de două minute totul, iar acum ciclul mi-a venit pe 2 (seara)si s-a terminat ieri (adică asa cred, poate e doar o pauză și o sa se reia în această noapte)oricum nu am mai avut asa ciclul... daca nu o sa se reia inseamna ca am avut doar două zile, nu am mai avut niciodată asa, de obicei durează o săptămână, țin să menționez că sunt și răcită cobză iar alimentația mea nu e tocmai una adecvată..si am făcut și acele asa numitele teste de sarcina de acasa cu zahar si pasta de dinti..si au iesit negative.Intrebarea mea este daca in aceste conditii poate fi vorba de o sarcina.Va rog sa ma ajutati, sunt speriată.

Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

In primul rand NU exista teste cu zahar sau pasta de dinti, cine ti-a spus asa ceva si-a batut joc de tine!

Un test corect de sarcina se poate face din sange, la orice baninet medical sau din urina, unde hormonii de gravidie trebuie safie prezenti. tetsul de urina se cumpara din comert (farmaciis au magazine) si se poate afce numai dupa 21de zile de la ultima partida sexuala.

Ca sa nu mai fii speriata pe viitor, folositi intotdeauna prezervativul la sex, ca joaca asta riscanta te va lasa curand gravida!

| Alinuța00 a răspuns (pentru Violleta2022):

Multumesc mult de raspuns,intuiția mea imi spune ca nu sunt,de la o prietena am auzit de testul cu zahar, voia să rămână gravida si a avut un contact, a făcut testul si a iesit negativ si a mai făcut un test de la farmacie si a iesit tot negativ,iar după al doilea contact a făcut testul cu zahar si a iesit pozitiv,si,si testul de la farmacie a iesit pozitiv,si a rămas gravida,prima oară nu era,asa ca inainte de a face testul cu zahar m-am informat,si am ajuns la concluzia ca,zahărul se dizolvă în apă,la fel cum se dizolvă si in urina,în cazul în care in urina nu exista hCG, daca este prezent, acesta duce la formarea unor bulgari de zahar, ceea ce indică faptul că ești gravida(cel mai probabil, nu e un test garantat).De pe internet m-am informat, si tot acolo am văzut testul cu pasta de dinti, odată ce torni urina peste pasta de dinti (câteva picături) duce la formarea unei spume (asta in ambele cazuri pentru ca urina e acidă) dar daca pasta de dinti, neapărat alba, ia o culoare albastru deschis si mai face si spuma, atunci cel mai probabil esti gravida. Testul cu pasta de dinti are mai puțină precizie fata de cel cu zahar, însă la amândouă, rezultatul nu este unul garantat, dar cel mai probabil esti.Cum se explica acest lucru? Nu va contrazic in nici un caz, testul de sarcina trebuie facut intr-un anumit mod,dar cum se pot explica aceste teste, sunt sau nu adevarate? Iar daca nu sunt, de ce a funcționat în cazul prietenei mele? Si, încă o intrebare, se poate ca stersul in exces si îngrijorarea pe care am avut o sa fi dus la o apariție devreme a menstruatiei si durata ei scurta? Încă sunt confuză, menstruatia mea a durat o noapte si 2 zile, poate fi vorba de o menstruație peste sarcina? Menstruatia s-a comportat normal si a avut culoarea roșie, în nici un caz roz sau maro.

19 răspunsuri:
| blackann a răspuns:

Doamne... Violetta rolling on the floor

Inteleg la ce te referi cu "testele de zahar si pasta de dinti", sunt niste metode din popor, dar da. nu prea sunt eficiente. Mai bine iei un test de la farmacie data viitoare, nu e necesar sa mergi la doctor sa-ti ia sange. Violetta abereaza mult pe forumul asta.

| Alinuța00 a răspuns (pentru blackann):

Multumesc de raspuns, o sa iau niste teste si le fac săptămâna viitoare ca sa fie unul precis, se face la 21 de zile dupa contact, asa ca mai trebuie sa astept un pic, deși cel mai probabil nu sunt.

| blackann a răspuns (pentru Alinuța00):

Unele teste se fac din prima zi in care iti intarzie, astea mai noi se fac oricand, au o acuratete de 99.8%, asa ca poti face si mai devreme de 21 zile.

| Anonim0246O a răspuns:

Trebuie sa te calmezi. Totul este bine, daca nu erai in perioada fertila, șansele sa ramai gravidă sunt de 20%. Ai simptome de sarcină? Ai grețuri, sânii sensibili, sfârcurile mai inchise la culoare, insomnie, gustul la mâncare schimbat, pofte, nevoia de urinare crescuta, simti ca nu poti respira? Daca nu iti revine in următoarele 2 zile, fa un test de sarcină. Totul e bine oricum, sunt sigură ca nu ești gravidă. Imi dai mesaj daca ai nevoie de mai mult sprijin ❤️

| Alinuța00 a răspuns (pentru Anonim0246O):

Mersi mult, si nu, nu am alte simptome, dar si asta e o problemă...nu stiu daca eram sau nu în perioada fertila.

| Anonim0246O a răspuns (pentru Alinuța00):

Stiu ca esti stresată si vrei sa afli cat mai repede, dar cel mai bine e sa te relaxezi si sa aștepți. Stresul poate face că menstruația ta sa se joace asa.

| Alinuța00 a răspuns (pentru Anonim0246O):

Stiu,si adică, cea mai mare probabilitate este sa nu fiu nu? Cum nu a ejaculat, si nici nu eram in perioada fertila.cel mai probabil nu sunt...ideea e ca..nici nu pot aștepta foarte mult,stiu ca e un subiect complicat dar nu sunt încă în stare să am grijă de un copil si nici familia mea nu m ar sprijini,deci singura optiune e avortul,stiu ca pot avea mustrări pe viata dar imi asum asta, nu pot in nici un caz sa cresc un copil acum, nu am menționat dar sunt minoră, am 16, si da..stiu ca e o vârstă nepotrivită pentru asa ceva, dar nu a fost vina mea, eu nu am dorit ca acest lucru sa se intample, sper sa fie doar din cauza stresului aceasta menstruație haotică..si inca o intrebare, sti cumva cât durează o menstruație peste sarcina si cam când apare, si cu ce se diferențiază față de o menstruație normala?

| Alinuța00 a răspuns (pentru Alinuța00):

Am observat mici picături, câteva foarte putine de sânge maro chiar acum câteva minute...

| Alinuța00 a răspuns (pentru Alinuța00):

Se poate sa fie doar un semn al sângelui "învechit", pentru ca a fost o zi de pauză.

| Anonim0246O a răspuns (pentru Alinuța00):

Te înțeleg perfect. 16 ani am si eu, am pus acum vreo 2 zile întrebări de disperare pentru ca nu-mi venea, ma gandeam si eu ca sunt gravidă. Nu a ejaculat in mine, si desi eram si in perioada fertila, nu am rămas gravidă. Ieri am făcut test, clar negativ, iar la câteva ore a venit si menstruația.

Revenind la întrebarea ta, in cazul in care ești gravidă, si nu vrei ca ai tai sa afle, poti merge la medicul de familie care iti va da trimitere la ginecolog, ca sa nu mai plătești controlul in caz ca nu stai bine cu banii. Acolo vei afla sigur care e problema cu sângerarea, sau daca esti cu adevărat gravidă, iti va prescrie niste pastile care vor "avorta" copilul. Costa undeva intre 200 si 300 de lei. Știu, e mult, dar decat sa faci un copil mai bine asa.

Ciclul menstrual din prima luna de sarcina constituie acea situatie speciala, in care ovulatia a fost dereglata si sangerarea menstruala s-a declansat in ciuda fecundarii. Prezinta caracteristici variabile, astfel ca poate consta in eliminarea unei cantitati reduse de sange menstrual cu prima zi de ciclu roz (menstruatie roz) sau eliminarea unei secretii menstruale cu tenta maro (ciclu peste sarcina culoare diferita).

Menstruatia in sarcina nu este posibila, dar anumite sangerari pot sa apara. Sangerarea poate fi, in situatii mai grave, semnul unui avort spontan. In acest caz insa nu vorbim de o cantitate mica de sange, ci de o sangerare abundenta, care poate fi considerata menstruatie. Pentru aceasta trebuie consultatie de urgenta. (Nu cred ca ai asta) Multe lucruri diferite pot provoca o menstruație scurtă, iar o menstruație ocazională care se termină devreme nu este probabil un motiv de îngrijorare. Cu toate acestea, dacă ciclul normal al unei persoane devine brusc mai scurt, poate indica o proasta stare de sănătate. Un flux menstrual tipic durează 3-5 zile, dar ciclurile de până la 1 zi și până la 8 zile sunt considerate normale.

Acum depinde si de ciclurile tale vechi. Sugerez sa iti instalezi Flo. E o aplicație foarte buna, iti spune cand esti la ovulație, cand trebuie sa iti vina, etc.

Daca Violetta iti da vreun sfat, nu-l lua in seama. Ea critica grav fetele care cer ajutor in situații de genul aici pe TPU.

| Alinuța00 a răspuns (pentru Anonim0246O):

Multumesc mult, deci ca sa inteleg, exista mai multe șanse să nu fiu, nu stiu daca am menționat dar am avut contactul in perioada in care nu eram fertila, am o vagă idee in privinta asta si cred ca si chiar asa este.

| Alinuța00 a răspuns (pentru Alinuța00):

Apropo,am multe probleme de sanatate..si cred ca este si motivul pentru care mi-a venit asa. sper sa ai dreptate, intuiția mea imi spune ca nu sunt și că doar e din cauza stresului si stării de sănătate odată ce eram si in perioada in care nu eram fertila. sper ca nu sunt gravida si sa ai dreptate.o sa merg la un doctor cât mai curând, si cu privire la Violetta, am primit deja un raspuns de la ea, si am mai vazut cateva, da sunt de acord ca poate critica ceva mai mult, dar până la urmă are si dreptate, aceste chestii nu sunt pentru copii tentați să încerce si pot avea urmăriri grave...dar na..acum fiecare cum stie, o sa revin cu rezultatul si multumesc foarte mult, m ai ajutat enorm si mai ales si linistit, daca chiar e cazul să fiu deși nu cred, desigur ca o sa iau pastile..Multumesc inca o data foarte mult

| blackann a răspuns (pentru Anonim0246O):

Violetta e o ratata, tot forumul asta stie... rolling eyes

Menstruatia in sarcina este posibila, sunt atatea cazuri... "i didn't know i was pregnant" este o emisiune unde poti vede la ce ma refer. Atatea fete cu menstruatie normala, se trezesc singure in casa cu, crampe si deodata nasc... Unele nu iau nici macar in greutate. Sunt multe dubiosenii care se pot petrece intr-un organism.
Da, nu e normala... dar nici nu e exclusa sau nemaintalnita.

| Alinuța00 a răspuns (pentru blackann):

Adică....sunt sanse sa fiu?

| blackann a răspuns (pentru Alinuța00):

Eu nu cred.
Mai ales ca esti si racita, mai au loc scurgeri de genul.
Dar ca sa stai tu linistita si sa nu treci prin stres asa, fa un test cat mai repede.

Testul de sarcină Barza este un test rapid care depistează prezența gonadotropinei corionice umane (hCG) în urină, încă din prima zi de întârziere a ciclului menstrual, cu o acuratețe de peste 99%

| Alinuța00 a răspuns (pentru blackann):

Multumesc,testul se gaseste numai in farmacii nu?

| blackann a răspuns (pentru Alinuța00):

In farmacii sau online. am vazut ca au si pe eMAG, de exemplu.

| Alinuța00 a răspuns (pentru blackann):

Mersi mult