| AnAndrey1994 a întrebat:

Aq 15 zile am avut un contact neprotejat cu prietena mea! Si azi am facut un test de sarcina pe care scria ca testul se face dupa 10 zile de la contactul neprotejat! Testul a iesit negativ! Intrebarea mea este ca ar mai trebui sa facem inca un test? Cum am citit se face dupa 3 sap, s-au dupa 1 sap de la intarzierea ciclului si 15 zile daca e neregulat si ei ii vine neregulat si de aia am facut dupa 15 zile! Voi ce ziceti? Bursuc tu esti mesterul cu raspunsurile si te rog nu imi veni cu fraze "copy-paste" ca ori cum nu am chef sa citesc atat! Daca vrei sa raspunsi raspunde doar la ce te-am intrebat nu te baga in capitole si sa imi zici de leana si costel! laughingwinking

3 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Testul facut atat de repede se interpreteaza numai daca este pozitiv, daca este negativ nu il bagi deloc in seama, consideri ca nu l-ai facut. Deci va trebui sa faca doua teste in zile diferite, dupa minim 21 de zile ed la contactul sexula (daca le face din prima urina de dimineata).
Trebuie sa intelegi ca testele se pot pozitiva dupa 10 zile, dar nu est e obligatoriu sa se pozitiveze atat de repede. Ele sunt teste care sa iti arate daca esti insarcinata, nu daca nu esti, prin urmare, pentru producatori conteaza mai ales ca atunci cand e pozitiv femeia sa fie insarcinata cu adevarat. Sensibilitatea lor nu este atat de mare, peste jumatate din femeile insarcinate vor testa negativ la 15 zile de la contactul sexual, deci un rezultat negativ acum are valoare exact zero.

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Apăruse şi "mesterul cu raspunsurile" =))

Din păcate, testul de sarcină făcut azi NU este concludent deoarece a fost făcut prea DEVREME!

Un test de sarcină concludent se face la cel puţin 21 de zile după actul sexual!
Rezultatul de azi poate fi "FALS negativ" :(

V-am EXPLICAT la întrebarea anterioară "motivele" pentru care testul concludent se face la cel puţin 21 de zile după actul sexual :
http://www.tpu.ro/......pentru-ca/

Se explică şi în Prospectul de la linkul :
http://farmaciaverde.util21.ro/......mexim.html

Deci, aşa cum ai zis şi tu, NU mă mai "obosesc" cu un copy & paste : Prospectul îl citeşti tu şi te vei lămurii :)

Un test concludent se face în data de 21 iunie, iar al 2-lea test se face la 3 zile după primul ( deci, în 24 iunie )!
Ambele se fac cu PRIMA urină de dimineaţa!

Acum, dacă voi preferaţi să vă luaţi după "sfaturile" date de nişte "COPILAŞI" între 12-20 de anişori ( cum sunt MAJORITATEA userilor de pe site ) - în locul celor date de mine sau de @Brigaela ( ori de alţi useri "cu capul pe umeri" ) - atunci e "problema" voastră;)

Toate cele bune.

| mihai69 a răspuns:

Se mai face unul la 21 de zile. Sau mergi la ginecolog la analize fără să mai aștepți.