| anonim_4396 a întrebat:

As cam avea nevoie de un raspuns / parere in privinta unui lucru. Deci, eu acum fix 2 luni, am cunoscut o fata, care inainte cu o luna si ceva s-a certat cu niste prietene si a ramas singura/fara prieteni (poveste lunga). Iar eu dupa am intrat in vorba cu ea am ajutat-o cu o groaza de sfaturi si in cele din urma, a scapat de acea depresie cauzata de acea intamplare nefericita din vara. Ideea e ca ea, ea e chinuita de soarta, a avut un trecut greu de uitat si foarte trist. Ma rog, am inceput sa vorbim din ce in ce mai mult, am cunoscut-o din ce in ce mai bine si ghiciti ce. E fix ca mine, deci pe bune, nu pot sa cred ca avem atatea in comun. Singura difereta dintre noi 2 e ca eu nu ascult muzica (sunt un ciudat, stiu crying( ) si ea da + alte talente care alea nu prea conteaza. Atat, in rest, indentici. Cu cat am aflat mai multe despre ea, a inceput si sa-mi placa dea ea dar si ei de mine pentru ca sunt singurul baiat care-l cunoaste si care nu-i alcoolic, drogat, golan etc. Pana cand am ajuns bf, frate-sora si in cele din urma, iubiti. Am intrebat-o pentru prima data ce vrea sa fim si i-am zis,,idiferent de raspuns vom tine legatura in continuare" (adica nu ma suparam daca-mi zicea,,momentan, vreau sa ramanem frate-sora").Nu ghiciti ce, mi-a zis,, da", O mai intreb,, sigur?", si-mi da acelasi raspuns. Bun, peste 2 saptamani sau 3, am avut o micuta cearta (chiar daca nu o pot denumi asa, dar hai sa-i spunem discutie pentru ca mai mult asta a fost, o discutie normala). Un lucru care ma supara pe mine, era ca pe Facebook imi zicea de TOATE ca ma iubeste, ca nu stiu ce etc. De fapt cand ii scriam te iubesc ea punea,,

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

De ce nu discutati voi intre 4 ochi ce aveti de discutat?
Sunt de acord cu userul de mai sus, ucideti toata dragostea prin mesajele astea si prin telefon, va intrebati de 100 de ori pe zi ce faceti si cand va intalniti nu aveti subiecte de discutie.
Lasati-o mai moale cu mesajele si traiti-va viata in realitate, intalnindu-va si discutand!

| corbulalbrosu a răspuns:

Dragostea nu se manifesta, nu se exprima si NU se intretine pe Facebook sau la telefon, ci in modul cel mai natural si normal relatia de cuplu adevarat/real a doi iubiti se exprima, exteriorizeaza zilnic prin a petrece cat se poate de mult timp impreuna, in orice activitate. Iesiti la plimbare in 2 prin localitate chiar si asa fara tel, aiurea sau intr-un parc si acolo in timpul imbratisarilor, mangaierilor, sa va sarutati si sa va declarati sentimentele de dragoste si iubire a unuia fata de celalalt. Succes!

| BotezanDaniel a răspuns:

Buna! big grin
Sfatul meu psihologic: big grin
-invinge orice forma de emotie negativa, de teama! big grin
-refuzul de a ierta implica in mod necesar povara timpului psihologic. big grin
-prezentul este tot ce vei avea vreodata. big grin
-viata ta, este in aceste moment. big grin
-viitorul este o replica a trecutului. big grin
-cand mintea ta este impovarata de trecut, traiesti aceleasi lucruri. big grin
-calitatea constiintei din prezent da forma viitorului, care nu poate fi trait decat in clipa de acum. big grin
-identifica-te cu mintea, observa gandul, nu-l analiza! big grin
-asculta linistea din spatele oricarui sunet! big grin
-observa cromatica, nu interpreta! big grin
-modifica-ti gandul, sau accepta-l! big grin
-modifica-ti starea, sau accepta starea! big grin
-simte corpul tau interior, scufunda-te in iluminare! big grin
-traieste clipa de acum, prezentul etern, profund! big grin
-nu exista salvare in timp, nu te poti elibera in viitor de problema ta. big grin
-prezenta in clipa de acum este cheia libertatii. big grin
-nu poti fii liber decat acum. happy
-anumite lucruri din trecut n-au mers asa cum ai dorit. happy
-iti manifesti o putere sa mergi mai departe, de ce s-a intamplat in trecut. happy
-te impotrivesti lucruriilor care exista deja. happy
-speranta te concentreaza pe viitor, neaga prezentul, neaga fericirea ta. happy
-situatia ta de viata exista in timp. happy
-viata ta exista acum. happy
-situatia ta de viata este o constructie a mintii. happy
-viata ta este reala. happy
Ideologii personale.Aleg sa renunt la depresie/ingrijorare/teama/dezamagire pentru ca: sad
-apare in urma constientizarii a unui lucru gresit. sad
-este rezultatul prejudecatiilor. sad
-sunt trist pentru ca sunt intr-o stare de regret. sad
-am o mare neplacere si suferinta. sad
-am o minte impovarata cu impotrivire. sad
-sufletul meu este incatusat, in suferinta, in judecata pacatului. sad
-am de ce sa ma ingrijorez. sad
-am o stare de depresie. sad
-sunt captat in necuratie si suprare. sad
-sunt singur impotriva cerului. sad
-sunt nefericit si neimpacat. sad
-sufletul nu s-a detajat de trecut si de viitor. sad
Ideologii personale.Aleg fericirea, consta in urmatoarele idei: big grin
-fac ceea ce imi consoleaza binele. big grin
-fac ceea ce ma bucura pe o perioada lunga de timp. big grin
-fac totul profund, din inima, nu din minte. big grin
-renunt la orice modalitate de pacat. big grin
-pot cu adevarat sa ma identific cu mintea. big grin
-vreau sa il pot contempla pe Isus Hristos, regele sfintiilor si al ingeriilor, in purificare, slava si in gloria pentru eternitate. big grin
-sunt impacat cu trecutul, m-am iertat. big grin
-traiesc curat prezentul. big grin
-prezentul etern imi da bucurie. big grin
-ma pot bucura de clipa de acum. big grin
-nu mai am de ce sa imi fac griji. big grin
-simt sanatatea si viata din mine. big grin
-am o minte iluminata, purificata. big grin
-de astazi(data), mi-am schimbat viata radical. big grin
-ma detasez de pacat, de ce nu-mi aduce fericirea si pacea. big grin
-confer o viata noua. big grin
-nu ma mai intereseaza ce mi-a placut candva. big grin
-imi consolidez sanatatea si bucuria. big grin
Iti doresc toate aceste acumulari psihologice facute de mine, sa le contemplezi! big grin