| anonim_4396 a întrebat:

as vrea sa ma spovedesc si nu stiu cum sa ii spun preotului ca m-am masturbat? Oare este un pacat?

Răspuns Câştigător
| Viper_1588 a răspuns:

A te masturba nu este deloc un pacat, dimpotriva, este o placere daca tu simti.Nu considera asta un pacat, si nu crede in mituri gen:,, daca te masturbezi, iti creste par in palma sau negi pe fata". E o prostie ce zic miturile.Toti barbatii se masturbeaza. Sper ca ti-am fost de folos, si as vrea o fundita happy

17 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Desi este o etapa normala a dezvoltarii psihice a unui adolescent, masturbarea este considerata pacat de catre Biserica Crestina. Daca te spovedesti, ii poti spune preotului ca ai savarsit pacatul lui Onan si va intelege.

Abh
| Abh a răspuns:

Cu siguranta este un pacat, pe care il vei repeta, asa ca ce rost are sa-i spui?!

| FataCuOchiiCaprui a răspuns:

Pai in primul rand nu trebuie sa-i spui asta si in al doilea rand nu este un pacat. Este doar un mod de a-ti cunoaste mai bine corpul si a afla ceea ce-ti place.

| Cypronge a răspuns:

Buna Createing, vreau sa iti spun in primul rand ca din punct de vedere fiziologic masturbarea e ceva normal la barbati si femei iar in stagile de puberitate e o metoda de a te cunoaste mai bine pe tine insusi, nu trebuie sa te simti rusinat de asta si nici mandru.
Nu este nevoie sa te spovesti pentru o chestie ca aceasta care este complet normal.

| Elena1234456 a răspuns:

Eu nu cred ca este un pacat, adica doar iti cunosti corpul ce naiba. Nu stiu cum sa ii spui, nu am trecut niciodata prin asa ceva :-s.

| BubuLina999 a răspuns:

Pai mai. preotul te intreaba si tu ii raspunzi de ex... te intreaba. injuri? si tu zici da sau nu.

cam asa e la spovedanie

| lemmon a răspuns:

Pai, eu as zice sa te spovedesti la un preot pe care nu il cunosti, astfel nu ti se va parea ca te priveste altfel cand va intalniti. apoi ii spui:'' parinte mi-e rusine de fapta mea[daca simti asta, adica nu minti], dar am facut un mare pacat, m-am masturbat. stiu ca suna aiurea dar trebuie sa fii sincera, ca sa te poti simti eliberata apoi. sa te simti curata si nu e o fapta ce nu poate fi iertata.bafta! sarbatori fericite!

| Douapunccteunics a răspuns:

Nu am trecut prin asa ceva, dar zic eu ca e o placere nu un pacatbig grin

| Daria a răspuns:

Nu are de ce sa fie pacat.Adica e pacat sa iti atingi corpul? Cand te speli de exemplu, nu iti atingi partile intime, asa incat sa te poti spala calumea? Nu are de ce sa fie pacat sa pui mana si sa simti placere in propriul tau corp.Parerea mea...happy

| elenaA_9063 a răspuns:

Din punct de vedere religios masturbarea este un pacat. De obicei preotul te intreaba el cate ceva sau iti da o lista cu pacate din care le enumeri pe cele pe care le-ai facut. Este indicat sa spui ce pacate ai chiar daca nu esti intrebat. Tu de fapt nu-i spui preotului, tu iti recunosti pacatele in fata lui Dumnezeu prin preot. Scopul spovedaniei este de a-ti recunoaste pacatele, a te rusina si a te cai de ele, in ideea ca altadata sa nu le mai repeti. Sau daca tot le repeti, sa te mai si "curatesti" din cand in cand spovedindu-te.

| RMihai a răspuns:

Nu are rost sa-i spui oricum o sa repeti iar si iar pacatul acesta care mi se pare normal mai ales pentru baieti, ce crezi ca ei nu...:d

| skinnylove a răspuns:

In primul rand, preotului ii este STRICT INTERZIS sa zica altor persoane ce i'a fost spus la spovedanie.deci "secretul" tau este in siguranta...nu cred ca este un pacat, insa l'ai putea intreba chiar pe preothappy

| Alina21n a răspuns:

Nu stiu, dar daca te-ai uitat la scene obscene sau ceva de genu, asta e un pacat. Poti sa-i spui preotului ca ai facut fapte necurate. Nu trebuie sa dai si exemple. Ca la minciuna, NU? spui ca ai mintit dar nu ii spui cum si de ce si de cate orilaughing/ Succesc oricum:*
Apropo, gandeste. te ca tot ce spui ramane confidential, deci don't worrybig grin.

| aripifrante a răspuns:

Da este pacat.Si eu m-a masturbat si mi-a zis ca e pacat mare si mi-a dat sa fac canoane.Nu trebuie sa iti fie rusine, ca recunosti asta in fata Lui Dumnezeu...Eu am zis direct "da!" si nu mi-a fost jena.Am 18 ani si e normal sa ma masturbez, dar pe plan religios se ia ca pe o desfranarehappy

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

D. p. d. v religios este un pacat, logic. dar de ce trebuie sa-i spui preotului? mai esti si stresata din cauza asta. tu faci asta pentru ca el sa se roage pentru tine. dar la ce preoti sunt in ziua de azi, mai bine te rogi TU lui Dumnezeu. de ce trebuie sa avem intermediari?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Masturbare este un pacat si este cel mai des in timpul dezvoltati! intre 12-18 ani! Dupa 18 deja ajungi la desfranare sau chiar inaintetongue! Ar fi indicat sa il zici preotului!

| Vera8156 a răspuns:

Nu este un pacat. Pacat este atunci cand incalci una dintre cele 10 porunci. Cea la care te referi tu este "Sa nu preacurvesti". Ooook, dar aia se refera sa nu ai relatii sexuale inainte sau in afara casatoriei (ma rog, este cel mai des pacat).
Daca simti totusi ca ai pacatuit, ii zici simplu "am pacatuit cu gandul". happy