| Katherineeeeeeee a întrebat:

Cum as putea sa ii spun preotului la spovedanie ca m-am masturbat si vreau sa scap de aces pacat?

Răspuns Câştigător
| RisenLight a răspuns:

Prima data gandeste-te ca vorbesti simplu doar cu Dumnezeu (Preotul este doar un mediator intre tine si Dumnezeu, pentru ca Dumnezeu isi revarsa harul sau curatitor peste preot doar pentru ca el sa duca la bun sfarsit sfanta taina a spovedaniei, a da si daca asta te ajuta iti mai spun 2 lucruritonguereotul nu are voie sa isi schimbe opinia despre tine sau sa dea atentie pacatelor marturisite ci doar sa dea o solutie la acestea pe moment si inca o chestie,daca preotul spune cuiva pacatul unuia dintre credinciosi este automat caterisit,adica este dat afara din functia sa si din randul preotesc )
Apoi stiu ca e greu sa spui acest lucru pentru ca,nu-i asa, oricui ne e rusine sa il spunem, insa avem persoane apropiate, prieteni cu care nu ne e jena sa discutam acest lucru.Ei asa e si cu Dumnezeu si cu preotul ce sta de fata. Niciunul nu te va judeca pentru aceasta ci din contra iti vor oferii solutii sa scapi de acest pacat daca doresti sa scapi intr-adevar de el.
Nu ezita, de ce sa ti in tine? Fa-ti putin curaj si roaga-te asa lui Dumnezeu exact cu cuvintele acestea :
1.Sa iti daruiasca putere pentru a-ti marturisii toate pacatele ce te apasa pe suflet (lucru ce il spune si preotul inainte sa te spovedeasca)
2.Ca Dumnezeu sa puna in graiul Duhovnicului tau cuvintele potrivite si folositoare care sa iti indrume decizile viitoare in privinta evitarii pacatelor ce te apasa pe suflet.
Stiu ca e greu(si mie mi-a fost greu sa marturisesc prima data deci nu esti singur/a), insa cu ajutorul lui Dumnezeu si cu curajul pe care El ti-l va da vei reusii sa te marturisesti cu totul.
Mai bine mai tarziu decat niciodata big grin

23 răspunsuri:
| harciog a răspuns:

Ii spui doar ca ai pacatuit trupeste, e tot aia.

| OOOLEOOO a răspuns:

Cu gura...
Lasand sarcasmul cu cat te gandesti ca este o dependenta cu atat devine o dependenta reala pentru tine, si atat mai mult creste vina pe care o simti.
Masturbarea nu este o dependenta reala.

| Thunderstruck a răspuns:

Arata-mi un singur verset din Biblie unde zice ca trebuie sa te spovedesti.

| Katherineeeeeeee explică (pentru Thunderstruck):

Sincera sa fiu nu am citit bilbia dar nu ma simt bine masturbanduma si vreau sa ma " spal " de aces sentiment happy daca pot spune asa

| Thunderstruck a răspuns (pentru Katherineeeeeeee):

E normal, asta vrea biserica sa faca din tine. Vrea sa te faca sa te simti prost si sa vii la ei sa te spovedesti, sa vii cu banii...

| Katherineeeeeeee explică (pentru Thunderstruck):

De ce spui asta? adica, trebuie sa ai un motiv

| Thunderstruck a răspuns (pentru Katherineeeeeeee):

Pai e imoral ca cineva sa te faca sa te simti prost pentru ceva ce iti place sa faci si nici nu-ti dauneaza daca nu faci in exces.Chiar daca as fi crestin, nu m-as duce sa ma spovedesc deoarece in Biblie nu scrie nicaieri ca trebuie sa te spovedesti.Isus a spus ca trebuie sa ne rugam in camaruta noastra, nu sa ne ducem la biserica...

| kostynmaryus a răspuns (pentru Thunderstruck):

Si tu te rogi? Cui te rogi? Cum arata, cum este "dumnezeul" tau? Nu raspunde...mediteaza la aceste intrebari. Numai bine!

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Ai facut malahie, asa se numeste pacatul.

| dragos9234 a răspuns:

Este pacat sa crezi ca daca iti satisfaci nevoile este pacat.

| PαtнwαуTσBℓιѕѕ a răspuns:

Marturisirea pacatului o faci in fata Lui Dumnezeu, Dumnezeu iti iarta pacatul.
Iti ceri iertare de pacate lui Dumnezeu in Numele Lui Isus Hristos.
Copilaşilor, vă scriu aceste lucruri ca să nu păcătuiţi. Dar, dacă cineva a păcătuit, avem la Tatăl un Mijlocitor, pe Isus Hristos, Cel Neprihănit.
— 1 Ioan 2:1

Dacă ne mărturisim păcatele, El este credincios şi drept ca să ne ierte păcatele şi să ne cureţe de orice nelegiuire.
— 1 Ioan 9

| Jardelin a răspuns:

Te-ai mai spovedit vreodata? Sint mai multe moduri in care decurge, ca sa zic asa, o spovedanie. Unii preoti obisnuiesc sa puna ei diferite intrebari iar credinciosii raspund, altii te lasa ei sa vorbesti si din cind in cind te mai intreaba cite ceva iar altii prefera spovedania de tipul unei conversatii libere. Oricum ar fi nu trebuie sa ai nici cea mai mica retinere sa vorbesti despre pacatele pe care le-ai facut. Datoria omul din fata ta este sa te asculte ca un adevarat parinte, sa-ti dea curaj si speranta mintuirii. Nu te teme sa vorbesti! Sentimentul pe care il ai dupa spovedanie este minunat!

| Zatharra a răspuns:

Cum? Cu voce tare...

| Katherineeeeeeee explică (pentru Zatharra):

Bun si ma duc si spun cu voce tare : parinte m-am masturbat? laughing)))

| Zatharra a răspuns (pentru Katherineeeeeeee):

Ar fi o idee însă zic să nu faci chiar aşa...că nu-i frumoslaughingMai bine fă-ţi curaj. Dacă mă întrebi cum eu zic că cu o votcă te rezolviwinking (vorbesc numai prostii...)

| ManStrong a răspuns:

Sa nu i spui preotului asa ceva ca o sa incerce sa te scarpine.
El abia asteapta o astfel de ocazie.

| Serenade a răspuns:

Nu scrie nicaieri in biblie ca masturbarea este un pacat.
Si de ce ti-ar fi rusine sa ii spui asa ceva cuiva care se masturbeaza zi si noapte, avand in vedere ca preotia e sinonim cu lenea, iar lenea e sinonim cu masturbarea. Daca esti femeie poti sa te lasi de masturbare cu ajutorul preotului, daca esti barbat mai greu, nu spun ca nu sunt popi homosexuali, ca sunt foarte multi, dar tutror le este frica sa recunoasca ca sa nu isi piarda slujbele lor bine platite si mai deloc muncite.

| savvy12 a răspuns:

Nu trebuie neaparat la preot, in Biblie scrie ceva de genul : impartasitiva pacatul uni altora, si rugativa pentru voi ca sa fiti vindecati, poti sa spui unei prietene si sa-i spui sa se roage pentru tine.

| Jardelin a răspuns (pentru savvy12):

Nu te supara, de ce trebuie sa te bagi unde nu-i treaba ta? Fata este ortodoxa iar la ortodocsi marturisirea pacatelor se face in cadrul spovedaniei, la preot. Te-ai trezit si tu acum sa dai sfaturi persoanelor de credinta ortodoxa! Tie ti-a dat indicatii vreun ortodox cui si cum sa-ti spui pacatele? Nu cred, asa ca mai bine abtine-te de la sfaturi acolo unde nu cazul!

| DjCristian a răspuns:

Nici eu nu prea stiu ce as zice dar trebuie sincer ma simt naspa laughing

| R4zv4n2mihai a răspuns:

Sa ii spui preotului e simplu: "Parinte, am incercat sa ma satisfac singura si regret lucrul acesta". Intrebarea este: "De ce regreti"? Chiar asa nasol a fost? Nu contest starea ta de spirit si inclinarea catre cele sfinte, dar din pct de vedere lumesc, este unul din cele mai bune moduri de a-ti descoperi sexualitatea si a sti ce-ti place si ce nu.