| anonim_4396 a întrebat:

in cateva zile urmeaza sa ma spovedesc si sa ma impartasesc iar intrebarea mea este: Sa ii spun preotului ca m-am masturbat? Adica o sa ma mai impartaseasca dupa ce ii spun? Sper sa fie cineva pe aici care a trecut prin asa ceva ca sa poata sa-mi raspunda. Multumesc!

Răspuns Câştigător
| Ađrian90 a răspuns:

Măi, nu cred că-i nevoie să-i spui. Dumnezeu nu te va "pedepsii" pentru un păcat aşa nesemnificativ, dacă eşti apropiat cu preotul, poţi să-i spui, dar dacă îţi este ruşine nu are rost. Da, poate este un păcat, dar în nici un caz nu este un păcat aşa de mare încât te-ar putea costa ceva, adică să fim serioşi, nu cred că dumnezeu te va pedepsii pentru aşa ceva. Din câte văd, eşti o persoană foarte religioasă cu frică de dumnezeu, dar dumnezeu, din câte ştiu eu, nu este nemilos sau o "fiinţă" care n-ar putea înţelege un "păcat" aşa nesemnificativ. Cum ziceam, dacă eşti foarte apropiat de acel preot, poţi să-i spui liniştit, fără ruşine, nu o să-ţi facă nimic, au fost alţii cu păcate mai rele. Succes.

| PrinceOfDarkness a răspuns (pentru Ađrian90):

Oricum eu sunt adolescent adica presupun ca daca esti adolescent nu se pune atat de mult precum se pune la un adult nu?

14 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Mai bine nu te mai duce la impartasit.Acolo se duc doar cei care nu au pacatuit in post.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Nu i spune, ai faci poftă popii, poate vrea si el sa i o iei la lăbuță.

| PrinceOfDarkness a răspuns (pentru CristiDinBucuresti):

Pe bune?laughing Un raspuns normal nu pot sa primesc si eu?laughing

suntserios
| suntserios a răspuns:

De ce spanacii ei de treaba i-ai zice unui barbat necunoscut ca te masturbezi?

| Emilian65 a răspuns:

Daca ii spui preotului ca faci sportul asta, cu siguranta te scoate in suturi din biserica.

| LoveSleep a răspuns:

E ok, mie mi-a dat Canon.
M-am apucat de fotografie de atunci.

| PrinceOfDarkness a răspuns (pentru LoveSleep):

Aha si in ce consta Canonul ala?

| PrinceOfDarkness a răspuns (pentru LoveSleep):

Pai si in ce consta acel Canon? Adica te-a pus sa astepti ca sa iti dea o foaie cu o rugaciune sau ce? Aaa app. o sa ma mai impartaseasca daca ii zic pacatul respectiv?

| Oana92 a răspuns:

Mnda...greu de dat un raspuns la asta...

Din moment ce esti o persoana credincioasa si respecti acest gen de traditie logic ar fi sa iti marturisesti toate pacatele. Asta include si masturbarea, pentru ca Biserica considera ca masturbarea e pacat. Consecintele va trebui sa ti le asumi... Asta bineinteles, daca te duci la spovedit din convingere si credinta, nu doar pentru a bifa si activitatea asta! Spovedania are rolul psihologic de a elibera omul de povara unei constinte prea incarcate, motiv pentru care nu vad sensul unei marturisiri incomplete. Mai ales ca si tu consideri masturbarea ca fiind un pacat, pentru ca altfel nu puneai intrebarea asta.

| JustStitch a răspuns:

Vrei un raspuns norml, simplu, nu îi spui! Fundiță?

| PrinceOfDarkness a răspuns (pentru JustStitch):

N-am cum sa nu ii spun deoarece ce am zis mai sus este pacat.

| Ecaterina2016 a răspuns:

Preotul după ce se masturbează si se spală pe mâini ....chiar crezi se duce la icoana bate 5 6 cruci și zice Doamne iarta-mă ce am "pacatuit"? De când pana când plăcerea sexuala trebuie justificata în fata preotului este inepție nemărginită. Wake up!

| RobyRoberto0069 a răspuns:

Frate :1masturbarea din câte știu eu nu e un păcat si daca ar fi tot tineretul păcătuiește laughing)
2nu știu daca la tine este asa dar cel puțin la mine preotul te întreaba cele 10 porunci pe care le-ai fi putut încalca(înjurat furat mințit etc) si din ce am învățat eu la religie cele 10 porunci sunt singurele păcate care exista
3 din nou nu știu daca la tine dar la mine la sfârșit preotul te întreaba daca mai ai ceva săi spui, din câte știu nu e obligatoriu săi spui ce-ai pe suflet însă daca vrei sa spui si sa te descarci poți sa spui repet nu este un păcat si daca tu crezi totuși ca este spune Dumnezeu te va ierta după aceea iar preotul nu mai poate spune nimic nimănui pentru ca ăla este un păcat pentru preot.
Sper ca te-am ajutat si sa Reușești!laughing