| XxPufosheniaXx a întrebat:

Hey TPU!
As vrea sa va cer parerea in legatura cu ceva.
Pai in primul rand, am 14 ani, de curand impliniti. Prietenul meu are 19. De pe acum mentionez, nu vreau sa primesc raspunsuri gen "nu te iubeste, sta cu tine doar pentru sex", sau "vrea doar sa-si bata joc", pentru ca nu este asa.
Bun, noi am fost impreuna 2 luni. Au fost 2 luni minunate, este o persoana minunata, am ajuns sa-l cunosc foarte bine in acele 2 luni. Dupa un timp insa, am inceput sa ne racim incetul si intr-un final el s-a intors la o fosta prietena de-a lui, care bineinteles este de aceeasi varsta cu el si s-a despartit de mine. Nu a trecut mult timp si el mi-a scris un mesaj si am inceput sa vorbim din nou si pana la urma am hotarat sa ne impacam.
Ieri s-a despartit de cea cu care m-a inlocuit pentru cateva zile, cea de 19 ani. Acum ne-am impacat. Credeam ca totul va fi ok, dar nu stiu, ceva nu merge bine. Nu este din cauza diferentei de varsta. Faza e ca m-a ranit atunci cand m-a parasit pentru "aia" si am inceput sa ma distantez foarte mult de el. El imi spunea ca ma iubeste si tot felul de lucruri de genul asta, insa eu i-am raspuns morocanoasa la toate si foarte indiferenta. Acum imi dau seama ca nu am facut bine pentru ca acum vorbim foarte sec, probabil ca din cauza mea, pentru ca nu i-am acordat destula atentie si am vorbit cu el numai in "scarba", ca sa zic asa. Acum regret asta, regret pentru ca am ajuns sa nici nu mai avem subiecte de discutie parca, sau oare e ceva de inceput numai? Oare cu timpul o sa de revenim la normal? Cum sa fac sa ma apropii din nou de el? Cum as putea sa-i arat cat il pretuiesc si cat il iubesc? Vreau sa simta ca il iubesc si ca ii sunt alaturi mereu, stiti voi ce vreau sa zic.
Va rog, nu va bateti joc si nu imi dati raspunsuri doar asa sa fie date pentru ca asta e o problema reala pentru mine.
Spuneti-mi ce as putea sa fac! Plsss sad!
Dau funda pentru raspunsul care ma ajuta!

10 răspunsuri:
| Aasdfghj a răspuns:

Daca vrei sa te mintim, te mintim, nu-i nicio problema. Te iubeste atat de mult baiatul asta incat nu te-ar lasa pentru nicio alta fata.
Ti-ai dat singura raspunsul, draga mea "nu te iubeste, sta cu tine doar pentru sex".

| On3St4r a răspuns:

Apropia-te de el, exteriorizează-te, și dacă te iubește, va face la fel.

| neutrino a răspuns:

Nu se poate iubi in scarba si oricum el te va inlocui in curand.

| ywar a răspuns:

Ai scris mult dar nu are rost... Prost nu pot sa spun ca scrii dar ai 14 ani si el 19 ani. El are niste nevoi, tu ai niste nevoi. Punct si cu asta cred ca am sintetizat.
Renunta, oricum te va inlocui cu o alta de 19 ani ori cine stie poate gaseste una de 20.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da, te iubeşte enorm dacă te-a lăsat pentru alta câteva zile apoi s-a întors la tine. Moare după o copiliţă de 14 ani!
Să fim serioşi, tipul are 19 ani, are alte nevoi, alte cerinţe. Vrea o iubită care să îl completeze, nu o fetiţă pe care să o crească.
Lasă-l baltă şi vezi-ţi de ale tale, oricum te va înlocui iar şi iar de câte ori are ocazia. S-a plictisit de tine.
Sper că (n-)am fost dur.

| Melcul a răspuns:

Nu stiu pe mine unul ma doare capul ce ai scris tu aici.La virsta ta de 14 ani mentionezi si sexul cu prietenul tau de 19 ani.Cuvinte cu "nu ma iubeste"nu crezi ca te cam grabesti sa te maturizezi.Tu ai cu adevarat probleme care le au domnisoare la virsta de 18 ani.Cred ca de la virsta de 18 ani ar trebui sa te preocupe problemele astea momentan pentru tine iti recomand iesirile in parc cu prietenii cititul cartilor si alte activitati de acest gen respectiv pentru virsta ta.Sincer chiar as vrea sa iti cunosc parintii.

| Mihailescuioana29 a răspuns:

Lasa lucrurile asa o perioada, si daca te iubeste atat de mult incat s-a intors la tine, lucrurile se vor rezolva. Oricum ai 14 ani, cred ca este o diferenta de varsta destul de maricica deoarece cum spune si Ancient, el are alte nevoi, iar parerea mea este ca la 14 ani esti cam micuta pentru astfel de lucruri, dar daca va iubiti... Voi stiti. Bafta!

| Paturik a răspuns:

Nu esti vinovata. Gandeste-te putin : El- te-a parasit pentru alta. Probabil radea cu aia de tine, gen nu ii mai pasa.Si s-a reintors la tine. ca sa te paraseasca iar mai tarziu.
Tu- L-ai iubit, ai fi fost in stare de aproape orice sa fie fericit, te-a dezamagit, ai suferit, l-ai iertat.
Tu in momentul acesta esti dezamagita de el, suferi, nu iti vine sa crezi si ai indoieli daca te iubeste sau nu.
Tu, intr-un fel te comporti normal. Nu mai ai incredere-n el si vrei sa iti recastige increderea. Tu nu vezi ca nu ii pasa? V-ati racit. de ce? pentru ca esti suparata pe el pentru ca te-a lasat.El in loc sa fie comunicativ cu tine, sa te scoata din starea asta, sa te faca sa simti ca merita o sansa. el te lasa in starea asta si probabil se mai si supara ca esti morocanoasa si nu " ii dai atentie ". Esti doar o copila, nu stii ce e dragostea, si nu o spun in nume de rau. Am facut si eu aceiasi greseala ca tine. si a iesit foarte rau. Nu vreau sa iti spun ceea ce iti spun toti, adica este o diferenta mare de varsta dar cam asta e adevaru` si din cauza asta el te-a si lasat. S-a plictisit. Si crede-ma. Cat a fost cu fata aia a calarit-o putin. daca ma intelegi. Eu spun, desii este greu sa te racesti cat mai mult de el si sa o termini deoarece nu e ok, si iti garantez ca. o sa se repete si o sa te lase iar. Nu uita, sunteti de 2 luni impreuna..lui nu ii pasa. esti oricum un copil pentru el. Termin-o cu el, si gaseste un baiat mai aproape de varsta ta, un baiat atent cu aceleasi interese ca tine, sper ca intelegi la ce ma refer. un baiat care sa te respecte si sa nu te lase pentru o alta fata, asta pentru ca tu in ochii lui esti perfecta. Multa bafta puppy dog eyes

| XxPufosheniaXx explică (pentru Paturik):

Dar nu pot, am incercat. Si el in continuu incerca sa ma opreasca. I-am spus ca ar fi mai bine sa ma lase in pace si sa isi vada de treburi, dar nu stiu ce sa mai cred. I-am spus ca nu vreau sa ma faca sa sufar si tot felul de chestii si mi-a spus ca nu o sa ma mai lase, mi-a spus ca n-o sa mai faca asta. De cateva ori la rand si de fiecare data a incercat sa-mi explice frumos cum sta treaba. Uite asta ma induce pe mine in eroare. Da semne ca tine la mine, stiu asta.da`s nehotarata, as vrea sa discut din nou cu el despre asta, dar mi-e frica parca...

| Paturik a răspuns (pentru XxPufosheniaXx):

Discuta si lasa-l. Sunt baiati de varsta ta frumosi, iubitori, cu aceleasi interese. Trebuie sa intelegi ca nu e de tine. Are aproape 20 de ani. E matur. Intelege ca nu e bine. Spune-i odata sa te lase si fii ferma. Daca nu te lasa apeleaza la prietenii sau la parintii daca e grav. E pacat de tine.