| theblacklord a întrebat:

Poate sa ramana insarcinata daca nu termin in ea?

6 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Da. Lichidul preejaculator poate sa contina spermatozoizi, intr-o cantitate mica adevarat, dar asta nu inseamna ca nu pot sa isi faca treaba.

| anonim_4396 a răspuns (pentru suntserios):

Din pacate sau din nefericire pentru voi, cei tineri, programa voastra scolara, multe timpenii va invata.Nu exclud anumite anomalii,dar Anatomia si Fiziologia umana, care nu mai este studiata acum, in forma corecta, a avut si are rezultate bune. Daca vreti sa faceti probe pe corpurile voastre, nu ma pot opune.Repet:cu exceptia unor anomalii, Lubrifiantul, nu contine spermatozoizi.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Domnule draga, acel lichid se numeste lichid seminal

| SentimentalConsil a răspuns:

Http://www.prezervativ.ro/......turala.php

Intrebare : Inainte sa intretin un act sexual cu o femeie, cand stam si ne sarutam mangaiem... la un moment dat am o scurgere; nu este sperma, este acel lighid alb care transporta sperma. Este normal sa am aceasta scurgere? Este din cauza faptului ca ma excit sau imi stam penisul in erectie?
Va multumesc.

Raspuns: Din momentul erectiei penisul secreta un lichid mucoid - lichid pre-ejeculator - cu rol de lubrifiere. Si vaginul secreta un lichid cu rol de lubrifiere. Este secretat de glandele Cowper si de glandele periuretrale. Acest lichid pre-ejeculator are rol de a ajuta in timpul actului sexual, copulatia - in felul acesta dispare posibilitatea de iritare din cauza frecarii glandului (capul penisului) de preput si peretii vaginului.
Si, cum bine spui, acest lichid nu este sperma - sperma "vine" mai tarziu :).

Dar este ceva ce trebuie stiut in legatura cu acest lichid pre-ejaculator.

Desi acest lichid nu este sperma, poate contina spermatozoizi care sa va faca o figura urata, daca nu sunteti atenti si protejati si nu este momentul pentru o sarcina.
In plus, chiar daca nu este sperma, poate sa infecteze la fel "de bine" ca sperma - acest lichid de lubrifiere poate infecta daca este vorba despre o infectie a carui agent patogen se gaseste in secretii.

Acest lichid pre-ejaculator reprezinta lubrifierea naturala a penisului. Tot asa cum exista lubrifierea vaginala, lubrifierea naturala a vaginului.
Cantitatea de lichid pre-ejaculator nu este standard, difera de la barbat la barbat si, la acelasi barbat, de la o perioada la alta. Acelasi lucru este valabil si pentru lubrifierea naturalka a vaginului. In cazurile in care lubrifierea naturala nu este suficienta, se folosesc lubrifianti speciali pentru actul sexual.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Te-as ruga ceva:daca nu cunosti sau nu ai idee despre Anatomia si fiziologia umana, nu mai face afirmatii nefondate.Nu eu sint de vina ca toti copii vor sex de la virste fragede si fara a se documenta.Repet:nimeni nu ramine insarcinata in urma lubrifiantului; acesta avind rolul de a ajuta actul sexual si doar atit.

| suntserios a răspuns (pentru anonim_4396):

Pai hai sa iti explic eu cum e cu anatomia ca vad ca nu te pricepi deloc.

Acest lichid este produs de niste glande numite Cowper.Acest lichid este eliberat in uretra si are rol de lubrefiere a traseului uretrei pentru a crea un mediu propice spermatozoizilor. Intr-adevar acest lichid nu contine spermatozoizi, dar avand in vedere traseul COMUN pe care il urmeaza ambele lichide si faptul ca un spermatozoid poate trai pana la 48 ore in cadrul corpului uman lichidul preejaculator sau prespermatic se poate combina cu unii spermatozoizi vii.
Odata ajuns un spermatozoid in interiorul vaginului acesta va cauta drumul catre un ovul sa il fecundeze.