| Sabina413 a întrebat:

Deci ...Imi cam place de un baiat care e in acceasi scoala cu mine(colegiu).Eu sunt in clasa a 8 a (dau examenul), iar el e in clasa a 9 a.Noi locuim destul de aproape unul de altul(nu stiu unde sta el) si uneori ne mai intalnim in acceasi statie de autobuz cand mergem spre scoala, sau cand venim de la scoala.In fine, noi mai vorbim asa cand ne intalnim, dar pana acum(o perioada de 3 luni) am discutat despre scoala in general.Are 2 prieteni mai apropiati cu care il vad ca iese aproape in fiecare pauza in curtea scolii.Azi l-am cam urmarit; gen el statea pe o banca impreuna cu prietenii sa-i, iar eu am trecut cam de 3 ori pe langa acceasi banca.Si apoi, cand am scapat amandoi de la scoala eu stateam in statie si numai il vad pe el si inca un coleg venind.Ei de obicei merg o statie pe jos, si asa au facut si de data asta.Cand erau in statie prietenul lui s-a oprit langa alti doi preteni, dar el i-a salutat dupa a vrut sa mearga cat mai repedela urmatoarea statie.Si nu stiu ce mi-a venit mie (singura fiind) sa merg dupa ei.Am pastrat cel putin 10 m distanta intre noi,ca sa nu ma vada,dar la un moment dat a intors capul si m-a vazut, apoi l-a mai intors inca de doua, probabil ca sa fie sigur ca sunt eu.Si ma rog, am ajuns in autobuz, eram tot la o distanta de vreo 10 m si ma uitam insistent spre partea aceea, unde era el. Evident ca am facut contact vizual de mai multe ori.Ce spuneti? Crede ca sunt o ciudata? O sa ma intrebe daca l-am urmarit data viitoare cand o sa ma intalnesc cu el, daca va mai fii o data viitoare (maine am ultimul clopotel, slabe sanse).Am uitat sa mentionez faptul ca el e genul de baiat "cuminte".

Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Da, ceea ce ai facut va parea ciudat, pentru ca nu-i frumos sa urmatesti un baiat, iar in cazul de fata, a fost evident ca asta ai facut.
Daca-ti place de el, evita sa-l mai urmaresti si asteapta sa-ti faca el propunerea, daca are vreo intentie si te place.

4 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Daca e timid, cuminte nu cred ca are tupeu asta, poate s-a uitat de curiozitate cine stie, dar Facebook are? poti discuta cu el online daca real e timid

| Sabina413 explică (pentru RAY):

Are Facebook, dar nu stiu despre ce sa vorbim pe Facebook, adica cum sa incep conversatia fara sa par obsedata(desi sunt).Si mai e si faza ca vine vacanta acum, adica nu o sa ne mai intalnim din intamplare(cred ca avem un singur prieten comun).Nu stiu daca sa vorbesc cu el pe internet sau daca sa astept noul an scolar(asta daca raman la liceul in care sunt, ceea ce e posibil sa nu se intample) pentru un refresh al "relatiei". Sunt foarte confuza

| corbulalbrosu a răspuns:

Ar fi indicat sa incerci sa-l contactezi pe Facebook sau printr-o alta modalitate de socializare. O poti face si tu chiar daca esti fata. "Incercarea moarte n-are" zice un vechi proverb. Cu putin curaj si poate si o doza de tupeu, v-a urma o vacanta mai mult decat placuta. Succes!

| 94Lucifer94 a răspuns:

Niciodată nu strică să întrebi pe cineva ''Ce faci?''
și pur și simplu poate porni o conversație... atât timp cât răspunsul nu este ''bine'' și atât. Poate te întreabă și el ce faci, alea alea, și măcar nu o să regreți că nu ai încercat...
Nu ai nimic de pierdut dacă faci tu primul pas. Eu la fel, sunt genul de băiat care preferă să lase fetele să înceapă o discuție... dar și când prind câte o fată care are chef de vorbă, nu mai scapă de mine ușor big grin