| SnYcK3rS a întrebat:

fac sala de 1 luna de zile. Abdomenul in lucrez doar miercurea.Sincer sunt oarecum dezamagit pentru ca dupa 1 luna de zile nu se vede nici macar putin.Sunt constient ca dupa 1 luna de zile nu apar rezultate mari, dar imi doream asa putin sa se vada.Cand ma incordez se simt patratelele, dar nu se vad.As vrea sa fac abdomene acasa, dar nu stiu daca vor avea efect. Ajutati-ma cu o parere sau cu niste idei cum sa le fac, cate serii, cate repetari.Nu-mi dati prostia aia dupa youtube cu 8 min pentru un abdomen perfect.Am citit pe TPU ca unii se laudau ca faceau acasa cateva abdomene si in 2 saptamana erau ff vizibile laughing, oricum 1 an de zile cum zic unii e prea mult, am 1, 70 inaltime si 60 de kg. Altii ziceau ca in 1 luna aveau rezultate, eu dc nu am?crying Am citit pe net ca nu este bine sa faci abdomene in fiecare zi, deoarece abdomenul are nevoie de timp ca sa se refaca. M-am gandit asa: luni fac acasa 4 serii abdomene a cate 25 repetari fiecare, miercuri fac la sala si vineri acasa, sau fac luni (acasa), miercuri( sala+acasa)vineri (acasa )big grin
Sunt disperat, ma chinui de fffffff mult timp... ajutati-ma...Va rooooog!
Eu am mai facut si inainte abdomene acasa, dar tot ce fac e fara rezultat.

FUNDA+VOT

PS: Am 16 ani, sunt baiat si pana se incepe scoala imi doresc sa am un rezultat vizibil la abdomen

PS:Beau multa apa

Scz categoria, cu totii stim ca e cea mai vizionata

2 răspunsuri:
| JohnnyBi a răspuns:

Nu e bine nici zilnic sa il faci ca e o grupa musculara si are nevoie de pauza. fa-l de 3 ori pe saptamana (lumi-miercuri-vineri). 4 serii a cate 25 e mult prea putin sa ai si rezultate. eu am un strat adipos in zona burtii datorita la kfc & stuff, ca mai am zile cand nu pot manca si alta solutie sa imi tina de foame nu am. acum fac 3X45 si urmatoarea dimineata se simte febra, dar burtica tot am, dar scade ea. am inceput cu 3X20 acu 2 saptamani si se vede. rezultate minune fara munca nu o sa ai. daca vrei poti face 2X35 si la ultima seris (3x in total) faci pana cazi lat, minim 40. de fiecare data incerci sa mai adaugi 1-2 repetari pe serie, minim 5 la ultima. adauga la abdomenele normale crouch-uri sau aparat cu greutate (sau fa abdomenele cu un disc in brate). ajungi la 2x80 si ultima serie minim 90 si incepe sa adaugi greutati. un disc de 10 kg, dupa unul de 15. eu am 1.70 si 65 de kg si daca stau drept din coloana si ma chinui sa incordez se vad puuuuutin de tot, dar unde e putin acum, e mai mult mai incolo

| FreakyFred a răspuns:

Deci esti foarte confuz, scuze ca-ti spun. Sunt anumite chestii de care ar trebui sa iei aminte.

Tu mergi la sala de o luna dar lucrezi abdomenul doar miercuri. De ce? Eu merg la sala de o luna si ceva si fac abdomen aproape zilnic. Se contureaza incet-incet. Bine, abdomenu' meu era vizibil de mai demult cand faceam decat acasa. Acuma depinde si de organismul tau. 4 x 25 e cam putin. Mai bine fa un 3x50 dupa care mai maresti: 4x50, 4x75, 5x75, 5x100, 6x100 (dar dupa cateva luni).
Oricum, daca nu ai de gand sa te duci dezbracat la scoala, nu stiu cat de mult conteaza abdomenul. Mai bine pui accent pe biceps, triceps si pectorali daca vrei sa faci neaparat impresie. Si abdomenul e bun. Bafta.