| Sapersters a întrebat:

Hey TPU, Într-un fel, cred că femeile urâte o duc mai rău decât bărbații urâți. Societatea prețuiește atractivitatea feminină mai mult decât atractivitatea masculină. Bărbații sunt apreciaţi cel mai mult pentru ceea ce fac. Un bărbat neatractiv poate câştiga statut social prin abilităţile şi cariera lui și poate obține un partener/soție dacă are avere și statut social. Multe femei își vor scădea standardele în ceea ce priveşte aspectul frumos dacă bărbatul are ceea ce să ofere. este inteligent, amuzant, bine conectat, are calităţile de a fi un tată bun, o tratează foarte bine şi o susţine.

Femeile urâte sunt adesea tratate ca și cum nu ar avea valoare și le va fi mai greu să câştige alte tipuri de valoare decât un bărbat urât. O mulțime de cercetări au arătat că atractivitatea contează mai mult pentru femei decât pentru bărbaţi atunci când vine vorba de a fi angajate pentru muncă. Deci, chiar şi acel drum către statut este mai greu pentru o femeie urâtă decât pentru un bărbat urât. De asemenea, este mai puțin probabil ca un bărbat să-şi coboare standardele atunci când vine vorba de aspectul frumos în schimbul faptului că ea este amuzantă, inteligentă, are calităti de a fi o mamă bună, nu contează atât timp cât este urâtă. Voi ce părere aveți?

16 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Ma indoiesc ca-i asa!
O femeie urata poate fii o bucatareasa perfecta, un inginer sau doctor renumit, poate face ceea ce un barbat nu va putea niciodata.
Cred ca esti tu misogin din fire, daca din start crezi ca feemiel au vreun handicap, si crezi ca barabtii urati care satu toata ziua si si-o fraeca singuri sunt ceva de capul lor.

"De asemenea, este mai puțin probabil ca un bărbat să-şi coboare standardele"...
In cazul asta nu-i decat un mare prost, fiindca va ramane labar pe viata, ca atunci nici macar urate nu se uita la un prost, arogant si fudul.

| Drimmero a răspuns:

Nu doar femeile urate sunt "discriminate" in societate, la fel de bine sunt si barbatii urati evitati de femeile atractive sau sunt vazuti ca fiind inferiori insa barbatii se descurca chiar si urati fiind, o femeie daca e urata si nu o duce capul nu prea are mult sanse, trist dar adevarat. Aspectul fizic placut chiar deschide usi nu doar in plan romantic cat si in plan profesional, social, e ceva natural si nu as numi ca suntem o societate superficiala, pur si simplu asta e adevarul. O femeie atractiva nu isi va scadea standardele doar de dragul de a nu muri singura, adica nu s-ar incurca cu oricine, zic sa lasam vrajelile pentru ca aspectul fizic e la fel de important pentru ambele sexe, hai sa nu mai spunem ca doar pentru barbati conteaza aspectul fizic pentru ca e ipocrizie. Tu daca ai fi fost frumoasa te-ai fi uitat la oricine? de fapt nu trebuie sa raspunzi la asta pentru ca atractia e involuntara, nu o socotesti de acasa, te loveste si atat. O femeie frumoasa are mult mai multe avantaje intr-o societate fata de un barbat, asta de ce nu o zici? Pe langa avantaje are si dezavantaje de a fi curtata de absolut oricine dar din ei va sorta pe cei mai ok din toate punctele de vedere.
Daca te simti complexata pe fizicul tau incepe sa lucrezi la el, fa sport, impune-ti o dieta daca ai probleme cu greutatea, coafeaza-te cat sa te avantajeze, machiaza-te daca ai nevoie sa ti se accentueze trasaturile, poarta haine care te avantajeaza iar astea vor da anumite rezultate pozitive, succes!

| dullcat a răspuns:

Buna.Sunt de acord ca femeile sunt discriminate la job, o discriminare bazata pe aspect.Ba chiar si salariul este mai mic pentru aceleasi functii, dar asta e alta discutie. Insa cu restul nu prea sunt de acord. Cred ca generalizarile astea nu ne fac decat mai mult rau si hranesc razboiul inutil dintre sexe.

| VoidEternal a răspuns:

Este statistic dovedit că sunt mult mai mulți bărbați la nivel mondial care nu își găsesc partenere. Indiferent cat de scăzute ar avea standardele. Putem observa și aici pe TPU fenomenul asta. Cate fete care se plâng constant că nu găsesc parteneri postează? Foarte puține și foarte rar. Răsfoiește categoria dragoste și sex și vezi câți băieți se plâng de asta.

Ești încă foarte tânără, o să îți găsești cu siguranță pe cineva.

| Sapersters explică (pentru VoidEternal):

Bărbații nu își găsesc partenere, pentru oamenii preferă mai mult bebelușii de sex masculin, iar când afla ca copilul urmează sa fie fata, femeile fac avort, în foarte multe culturii există pruncucidere feminina, din cauza preferințelor pentru un bebeluși de sex masculin, dacă oamenii nu ar mai face selecție, Bărbații ar avea partenere.

| VoidEternal a răspuns (pentru Sapersters):

Ca tata de fata, trebuie sa te intreb. Unde se intampla asta?

| FilosofulDepresiv2022 a răspuns:

Ba nu, baietii urati o duc cel mai rau.

| Sapersters explică (pentru FilosofulDepresiv2022):

Eu sunt dovada vie ca femeile urâte o duc cel mai rău, asa ca lasă misoginismele astea, ca toți vreți fete frumoase, alea urâte nu va plac.

Răspuns utilizator avertizat
| FilosofulDepresiv2022 a răspuns (pentru Sapersters):

Sis, vorbesti de parca tu nu vrei barbati frumosi.Nu, majoritatea baietilor vrem o fata pe nivelul nostru, basca ca majoritatea noastra luam ceva sub noi sau deloc.Asa ca nu vorbi de parca voi nu ati fi superficiale, ca sunteti, si chiar mai mult decat noi.

| Sapersters explică (pentru FilosofulDepresiv2022):

1. Nu sunt sora ta, așa că nu te mai exprima cu,, sis ". 2 Am încercat și cu băieți urâți, pentru că, pentru mine nu contează aspectul fizic, as fi ipocrita să vreau lângă mine un băiat frumos, când eu sunt urâtă, dar pana și băieții urâți ma resping, pentru că doresc ceva mai bun.

| Alexia999997777777777777 a răspuns:

Dacă vorbim de frumusețe logic ca este subiectiva și consta și în ochii privitorului.
De multe ori " femeile urate" ajung la operații de tot felul pentru a arăta asa cum vrea societatea sau la o tona de machiaj.
Societatea tot nu o sa accepte persoanele foarte grase sau foarte slabe, nasul micuț, buzele mari, etc. ( fiecare avem gena diferita și mi se pare absurd sa criticam atât de mult când nu tipa respectiva a ales sa arate asa)
Am întâlnit diverse cazuri cu bărbați frumoși, populari care au o relație cu femei mai puțin frumoase( după standardele societății)
Și femei frumoase în relație cu bărbați mai puțin atrăgători.( Si nu în toate cazurile ea a fost moarta dupa bani, pur și simplu a ales personalitatea).
Ai de ales între o persoana frumoasa și atat, cu o personalitate jalnica.
Și o persoana mai puțin frumoasa ( în funcție de cum o privești tu) dar care chiar te surprinde și te face sa te simți bine în largul tău.
Ce alegi?
Și acum contează și domeniul pe care ți-l alegi.
Spre ex: Munca unui chelner ( acolo se pune accentul pe imagine) sau în general, dar îmi place ca la modele au început sa apară și cele grăsuțe ( pe care societatea le judeca) și cele foarte slabe etc.
Contează aspectul dar depinde și spre ce zona.
Dacă ești o super angajata și ești inteligenta, produci de una singura cât încă alte doua deja nu cred ca mai tine cineva cont de aspect.

Ce am vrut sa transmit cu acest roman este ca fiecare suntem frumoși în felul nostru și nu trebuie sa ne comparam în mod toxic cu alți oameni la acest capitol.
Frumusețea oricum o sa dispară cu timpul și ar fi păcat sa vezi ca ai îmbătrânit lângă un om cu aspect frumos și atat, cu care sa nu ai și tu ce discuta.
Ar trebui sa încetam cu aceste standarde bătute în cuie, pe care mulți le încălțăm, pentru ca nu suntem perfecți.
Dacă am începe să nu judecam și să facem o persoana sa se simtă și mai prost pentru cum arata, am evolua.
E ok sa ai nasul mare, dacă poți respira cu el, e ok sa ai câteva kg în plus sau minus, pentru ca lucrurile se pot schimba dacă tu vrei asta( nu restul) deci da.
Mai multă încredere în sine!

| GeorgeCazan a răspuns:

Nu înțeleg la ce te referi când faci referirea la femeie urâtă și bărbat urât. Urâtă sau urât i ce fel? Facial? Statură?
Să luam exemplu următorul caz; barbat și femeie dezbrăcați; sa zicem ca au aceeași vârstă, orice între 18 și 45 de ani. Consider ca o femeie este întotdeauna mai frumoasă decât un bărbat. Noi bărbații avem par în diferite părți ale corpului.
Referitor la job. Sunt joburi pe care le pot face și bărbații și femeile la fel de bine; sunt joburi pe care le fac cel mai bine bărbații; sunt joburi pe care le fac cel mai bine femeile.
Referitor la relatii. Să știi că mulți bărbați care vor să-și întemeieze o familie preferă femeile mai puțin atractive. Imi aduc aminte de o discuție cu un fost coleg de serviciu; discuția în cauză a avut loc în urmă cu vreo 15 ani; omul zicea asa, ca își caută de nevastă o femeie mai puțin atractivă, dar care sa-l iubească necondiționat; nici el nu era un top model din contra, dar avea succes la femei frumoase, pe moment; nici o femeie care s-a considerat frumoasă nu l-a luat de barbat; a întâlnit o tipa, nici urâtă, nici frumoasă cu care s-a căsătorit. Intre timp tipa a ajuns invatatoare. Tipa e genul rar de femeie cu care poti dezbate diferite subiecte; adica poti discuta cu ea politică, economie, orice despre scoala, viata in general.Au împreună o fetiță foarte frumoasă.

Așa că și tu poți și îți vei găsi alesul. Din modul cum ai formulat postarea și cum ai abordat subiectul, îmi dau seama ca ești o femeie deșteaptă și deschisă la minte; cel mai probabil cu mult peste capacitățile unei pe care o consideri frumoasă. În fond degeaba ai lângă tine o femeie frumoasă, când nu poți discuta cu ea decât despre mall și cumpărături.

| Drimmero a răspuns (pentru GeorgeCazan):

"Să luam exemplu următorul caz; barbat și femeie dezbrăcați; sa zicem ca au aceeași vârstă, orice între 18 și 45 de ani. Consider ca o femeie este întotdeauna mai frumoasă decât un bărbat. Noi bărbații avem par în diferite părți ale corpului." Realizezi ca nu toate femeile arata bine? Sunt destule care sunt urate si grase, acum na daca esti vreun burtos paros nu inseamna ca toti suntem ca tine dar exista solutii sa iti rezolvi problemele foarte simplu. Referitor la par...bro, ai atatea solutii de dat jos parul daca te deranjeaza atat de mult, cu o masina de tuns rezolvi orice portiune cu par de pe corp si te aranjezi asa cum iti place, deci e irelevant ceea ce ai zis.

Răspuns utilizator avertizat