| Anda20Andrutza a întrebat:

ÎNTREBARE URGENTĂ! Am aproape 18 ani. Mama si Tata au plecat într-o excursie in S.U.A iar eu am ramas singura acasa timp de 2 saptamani. Ai mei au pregatit mancare de,, 1 an `` ( vorba vine ). Am intrat pe internet ca sa vorbec pe facebook cu o prietena (vroiam sa iesim a doua zi la un suc ) si ma apeleaza iubitul >:. Spune

-Hey dulceata! :* ce faci? ai tai tot plecati?

-Da iubi! Vi la mine?

-De fapt asta faceam...

Asa, si vine la mine si stam bem o cafea si ne punem sa dormim. Era prima oara cand dormeam cu un baiat. La un moment dat pe la 01:00 noaptea a inceput sa bea si mi-a dat si mie mult. Ne-am imbatat, apoi iar ne-am pus in pat. Si am facut SEX!

Nu am folosit prezervativ. Zilele urmatoare ma durea rau burta iar cand mancam imi venea apoi sa vomit si cred ca m-am ingrasat vreo 5 kile` de la acea noapte. Peste 1 saptamana trebuia sa imi vina ciclul, dar a venit mai repede si a durat mai mult, a fost mult mi rau, si curgea mult s***e. Credeti ca sunt sanse sa fiu insarcinata?

Credeti ca sunt sanse sa avortez?

Ce credeti ca se va intampla daca afla mama si tata?

Ajutati-ma va rog! crying(

Răspuns Câştigător
| Andruşcă a răspuns:

In mod normal daca iti vine ciclul nu ar trebui sa fii insarcinata dar nu e imposibil...

I-ati urgent un test de sarcina si verifica. Avort se poate face pana la 4 luni de sarcina. In cazul minorilor, este ilegal avortul fara acordul parintilor.

Bine ar fi sa mergi cu parintii la ginecolog pentru a face intreruperea de sarcina(in cazul in care chiar esti insarcinata). Tu ti-i cunosti cel mai bine. Daca au avut incredere sa te lase 2 saptamani singura acasa, eu cred ca-s destul de intelegatori si nu vor reactiona foarte urat daca le spui ce s-a intamplat. O sa-ti faca sigur o morala, poate maica-ta o sa dea si cateva lacrimi de control dar asta e, le promiti ca nu se va mai intampla si le va trece pana la urma.

Daca chiar crezi ca nu va iesi bine daca le spui, poti discuta cu mai multi medici(pe email sau telefon) explicandu-le situatia. Ar trebui sa gasesti o clinica care sa accepte interventia fara sa stie parintii, fiind insotita macar de un prieten sau ruda majora.

Daca testele de sarcina ies pozitive, in nici un caz sa nu stai asa fara sa faci nimic, poate ajungi in stadiul in care sarcina e avansata si nici avort nu mai poti face, ramanand obligata sa nasti. Atunci situatia ar fi intr-adevar naspa.

Iubitul ala al tau e obligat sa te sustina, pana la urma a lui e vina ca nu a fost stare sa aduca cu el un prezervativ.

| Anda20Andrutza explică (pentru Andruşcă):

Iti multumesc am pus in aplicare ceea ce ai zis si chiar m-a ajutat. Iti multumesc mult :*

8 răspunsuri:
| MihaelaDart a răspuns:

Daca ti-a venit menstruatia nu se pune vorba de o sarcina. Este numai stres la tine. Iti poti face un test de sarcina de sange la spital, rezultatul se vede imediat fata de testul de sarcina pe care-l gasesti in farmacii. La acesta trebuie sa astepti circa 3 saptamani pentru a vedea rezultatul corect.

Oricum ai 18 ani, esti majora si poti si singura sa mergi la un control ginecologic.

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Ce ai cautat ai gasit! fa-ti testul de sarcina si du-te la ginecolog. Spovedeste-te!

| SmokeyEye a răspuns:

Ai baut cafea si apoi v-ati culcat?
Sansele ca parintii sa afle sunt mai mari acum ca ai postat povestea pe internet.
Da, exista sarcina peste ciclu.
Ai cenzurat cuvantul sange si nu ai cenzurat cuvantul sex?
Cum sa te ingrasi 5 kg? De la ce?
Care sunt sansele sa avortezi in caz de sarcina? te duci la doctor si gata.

| BuBuMik95 a răspuns:

Nu prea sunt sanse sa fii happy ti-a venit ciclul... durerile se intensifica probabil de la vremea rece ..sau poate ai o mica raceala..pentru linistea ta.fa un test de sarcina.dar nu cred ca esti big grin.

| Ђαнτuk a răspuns:

Cred ca sunt sanse sa fii insarcinata, nu ar trebui sa faci avort fiinda este foarte rau pentru sanatate si produce o rana psihologica, ar trebui sa mergi la ginecolog si sa clarifici totul acolo.
paa:*

| Kikiriki_Korky_1987 a răspuns:

Eu am facut caca.