| Lamaie_4904 a întrebat:

Hey TPU...revin cu o intrebare.
O sa o iau cu inceputul. Acum 5 ani m`am mutat intr-un cartier nou, si mi-am facut o prietena ft buna, B.
Timp de 5 ani am fost nedespartite.imparteam orice, dormeam una la alta.chestii de fete.
De o luna, are un iubit care se intampla sa fie cel mai bun prieten al iubitului meu. dar baiatul asta cu care e ea. A., este foarte posesiv, se supara repede si face crize din orice (crize copilaresti de genu: de ce nu ti-ai lasat parul desfacut? ahaaa vrei sa te faci frumoasa pentru altii binee. si se supara) iar ea intra mereu in jocul lui si face numai cum vrea el, numai ce vrea el.si e ca si catelul lui.
Eu ca o prietena buna ce`i sunt, i-am dat un sfat sa se impuna si ea, adica in relatia asta care o are ea sa "cante" si cocosul si gaina. iar ea s`a dus si i`a zis prietenului ei tot ce am sfatuit`o, si de atunci m`am certat cu prietenul ei pentru ca zicea ca vreau sa ii despart. Tin sa precizez ca ea mereu face ce o taie capu (sta pe la el acasa mereu.chiar daca maica`sa ii interzice. dar am inteles`o, ca e varsta cand vrea sa fie altfel 13 ani.)
Si cum ziceam, noi suntem nedespartite. Azi la cursurile de dans trebuia sa plecam impreuna, si a sunat`o prietenul ei sa mearga si ei. Ok, nu era nici o problema, nimic.(in afara faptului ca am intarziat o jumatate de ora pentru ca am asteptat sa se imbrace A.)
Pe la jumatatea cursului, B. vine si imi zice B.-eu am plecat la adi acasa" Eu-pai bine, si eu cu cine ma intorc? B.-Cu 117.
Si pe mine m`a deranjat chestia asta deoarece a facut din nou cum a vrut A., si pe mine m`a lasat din nou singura(balta) pentru el.
E normal? Adica ar trebui sa o inteleg?
Nu cred ca la 13 ani dupa o singura luna poate spune ca il iubeste...
Va rog, spuneti-mi si mie ce ar trebui sa fac, cum sa o sfatuiesc, si cum sa impac si capra si varza...

Răspuns Câştigător
kongeriket
| kongeriket a răspuns:

"Nu cred ca la 13 ani dupa o singura luna poate spune ca il iubeste" - E singurul adevăr pe care l-ai spus în tot romanul scris de tine.
Da, e clar că nu-l iubeşte, cel puţin nu încă.
Pe de altă parte, categoriseşti ceea ce face A ca fiind copilării dar nu observi că şi ceea ce faci tu este de asemenea o copilărie.
Şi ce dacă a plecat cu el? Ce? Ai vreo dizabilitate şi nu puteai merge singură acasă?
După părerea mea mergi cam departe să spui că "te-a lăsat baltă".
Ce fac ei în relaţia lor nu te priveşte pe tine.
În general nu este bine să dai un sfat decât atunci când îţi este cerut sau viitorul prietenei este în pericol. Aici nu e cazul nici de una nici de alta.
Eu cred că iei tu lucrurile muuuuult prea în tragic.
Nu e o tragedie c-a plecat mai repede de la curs, nu e o tragedie că doarme la el şi nu e o tragedie că se ciondănesc privind părul desfăcut sau prins. Toate astea sunt copilării şi ar trebui să le tratezi ca atare, dacă eşti atât de matură precum pretinzi.
Numai bine.

4 răspunsuri:
| Floreenofficial a răspuns:

Salut! :*
Cu siguranta aceasta prietena a ta NU este o prietena adevarata! Ar trebui sa fii bucuroasa fiindca si-a dat arama pe fata cu aceasta ocazie si ai putut vedea cu adevarat ce fel de om este...Las-o balta! Daca te tradeaza pentru un baiat, are un caracter josnic! Bafta!

| Bibutzu a răspuns:

Buna!love struck

Prietena ta ar avea, dupa parerea mea probleme cu. bibilika! ( scuze. sincer da. din cate imi zici e f obraznika cu tine. nu-i corect). si la 13 ani. doamne sa stea cu iubytu acasa? Adica ce fac ei acasa la A? Nu prea ar avea ce decat SEX ///asa ca pr ta e cam influientabila
Las-o sa faca ce vrea! O sai treaca de posesivu ala. cel putin daca se respecta pe sine va observa ca e carpa lui. da mai sunt fete deastae. se transforma in sclave de la o varsta cruda!
Fata aia nu se respecta pe ea dei permite s-o comande!
Se va trezy. ori va fi inselata ( deseori tipi fac astfel), ori va primi vreo palma sau altcev ade la el. sau o jignire sau o injuratura. si se va lovi cu capu de pragul de sus si-l va vedea pe cel de jos!
Fi uh cuminte. si las-o!

| XMusicIsMyLifeX a răspuns:

Buna. Si eu sunt in aceeasi situatie cu prietena mea deci iti spun e insuportabila. eu i-am spus sa il lase putin sa se linisteasca si sa incerce sa stea mult mai mult cu mine. si sa vedem daca e ok sa mearga si el singur aksa si sa vad ce face cam intr-o saptamana a venit la mine el si mi-a zis te rog ajuta-ma ca nu vrea deloc sa mai vb cu mine si eu o iubesc si toate chestiile alea de nevinovat si eu i-am spus lui sa nu se bage intre prietenia dintre mine si ea si sa fie mai linstit intr-o saptamana a devenit mult mai calm... deci din toata chestia asta reiese faptul ca tu trebuie sa vb cu el si sa-i impui cateva reguli si sa incerci sa te intalnesti cu ambii intr-un loc si sa va spuneti parerile sa daca e sa vina si prietenul tau. sa vb cu el.

sper ca ti-am fost de folos. fundita?love strucklove struck:d

| XMusicIsMyLifeX a răspuns:

Buna! Sper ca te pot ajuta... Deci dupa parerea mea tu si prietenul tau sa ii inviti pe cei doi sa discutati la un suc cred ca ar fi cel mai bine sa va spuneti fiecare parerea una despre cealalta relatie si sa vedeti ce va derajeaza unii la ceilalti. si poate prietenul tau sa vb cu prietenul prietenei tale si sa discute ca intre baieti si sa ii spuna sa fie ambii egali in acea relatie.

sper ca ti-am fost de ajutor. fundita:X