| denis57612 a întrebat:

Sunt baiat, am aproape 16 ani. in septembrie am cunoscut o fata (imi este colega de clasa). De cand ne am mutat impreuna in aceeasi banca am ince0ut sa vb f mult atat la scoala dar si acasa pentru facebook.Era ceva de genul: astazi o bagam eu pe ea in seama, apoi maoje invers. Ea are niste "probleme" in dragoste, iar in ultimul timp eu am incer at sa o consolez. Ceea ce ma ingrijoreaza foarte mult este faptul de de o luna si ceva numai eu "o bag in seama" seara pe facebook. Cu toate ca simt ca noi 2 ne am apropiat, simt ca ceva ne a si deparat. Credeti ca este vina mea? Oare o plictisesc? Am uitat sa va spun ca atunci cand o "bag eu in seama" vorbim mult (dar in ultimul timp din cauza imprejurimilor si din cauza ca ea plange continuu aproape acasa eu ma axez in a o convinge sa nu mai faca asta). Mai da-ti mi si mie idee de "subiecte" de vorbit cu ea. nu stiu ce sa mai spun...

2 răspunsuri:
| SkyPilot a răspuns:

Ar trebui sa stii deja ce ii place si sa vorbiti despre acele subiecte. Este o strategie buna sa o tii ocupata, sa nu se mai gandeasca. Nu ai putea sa o inviti la plimbare in zona ei? Daca accepta, ofera-i cate o floare de fiecare data. Daca nu stii ce ii place, incearca filme, muzica, evenimente curente din lume sau din scoala voastra, natura...

| grab a răspuns:

Incearca sa joci rol de terapeut in legatura cu ce problema ar putea avea ea de plange.