| AnaMaria8187171 a întrebat:

In ultimul timp anxietatea m-a chinuit mai mult ca niciodata. M-am simtit foarte presata din cauza scolii, familiei si imprejurimilor. Am avut cel putin un atac de anxietate pe saptamana. M-am gandit de foarte multe ori sa vorbesc cu un parinte, dirigintele sau chiar consilierul scolii. Dar n-am apucat sa fac asta, deoarece scolile s-au inchis. De asemenea, parintilor nu am stiut cum sa le zic, deoarece nu cred ca m-ar ajuta. Imi este greu sa admit, dar de multe ori am simtit ca pur si simplu nu mai pot si am luat in considerare ca ar fi mult mai usor daca doar s-ar opri totul. Urasc sa ma simt asa, ma urasc pe mine. Obisnuiam sa am atatea hobby-uri si am atatea lucruri pe care vreau sa le fac, dar pur si simplu nu simt puterea de a ma da jos din pat dimineata. Si din cauza asta ajung sa ma degradez, sa-mi spun ca sunt inutila, lenesa si ca o sa ajung un nimic. Iar cand ma dau jos, nu ma simt in stare sa fac nimic. Fiecare zi imi trece la fel si din ce in ce mai greu. Am ajuns in punctul in care nici nu mai stiu de ce ma simt asa. Nici macar nu ma simt demna sa ma simt in halul asta. Sunt alte persoane care o duc mult mai rau decat mine si totusi, uite ca nu se vaita. Presupun ca mai mult a fost un mesaj de eliberare, dar mi-ar place foarte mult sa vad niste sfaturi sau niste expriente.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| GabiDumitrescu a răspuns:

Vitamine, miscare, regasirea hobby-urilor incet-incet. Gindeste-te ce iti place cu adevarat sa faci, adu-ti aminte ceva frumos si foloseste acea amintire ca si catalizator. Astazi e prima zi a restului vietii tale!

| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna!

Hai sa stam de vorba. Vrem sa te ajutam.
Poti primi ajutor specializat in mod gratuit.

Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Telekom, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.116111.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Acum poti primi consiliere gratuita si direct de pe telefonul mobil, descarcand aplicatia noastra http://www.116111.ro/descarca-aplicatia

Asteptam sa te ajutam!

| StefanChriss a răspuns:

Buna Ana! Este foarte greu sa iesi din starea asta, in conditiile actuale, in care este iarna si societatea este inchisa in casa din cauza pandemiei, iar interactiunile sociale sunt descurajate chiar de catre stat. In situatia ta sunt multe persoane de cand am intrat in pandemie si lumea a fost nevoita sa renunte la sporturi, hobby-uri, vacante, socializare si tot ce le facea sufletul fericit. Ar fi benefic sa vorbesti cu cineva despre asta. Poate daca esti mai apropiata de un parinte, ai putea sa ii spui ce simti si vezi ce sfat primesti, ei sunt mai trecuti prin viata. In orice caz, te-ar face sa te simti mai bine, cu siguranta. De asemenea, poti incerca consiliere telefonica sau online. Este postat chiar aici, pe TPU, la sectiunea adolescenti, dar o sa iti pun si eu mai jos linkul:
http://www.116111.ro/ce-este-116111
De aici o descarci:
http://www.116111.ro/descarca-aplicatia