| 1999dia a întrebat:

Hey,TPU! sunt clasa a8a si de curand,nu stiu cum mi-a cazut cu tronc( imi place) de un coleg. faza e ca nu stiu ce stimte! eu sunt o persoana timida si nu as indrazni sa ii spun! si mai e ceva. un alt coleg drag mie imi spune ca il plac,dar el ma place. eu il vreau doar ca prieten! complicat, nu! ma poate ajuta cineva? imi puteti da vreun sfat?

Răspuns Câştigător
| Andrei9822 a răspuns:

Salut. SI AOLEEEEEUU... Eu sunt baiat si am fost si eu timid la fel aceeasi chestie ca nu ai curaj etc. Da pai poate nu te ajut prea mult dar zi pur si simplu ca il placi si daca zice ca nu vrea o relatie incepi sa razi si ii zici ca faceai misto de el. Si daca nu poti sa zici, eu cel putin mi-am bagat castile in urechi am dat drumul la o melodie care ma inspira si i-am zis acelei fete ca o plac. Si culmea ca in ciuda aparentelor si ea la fel chiar daca nu parea. Si daca spune nu, asta nu inseamna ca o sa cade cerul si ca nu sunt baieti. In locul unei fete nu as rabda dupa un baiat(doar daca esti urata) daca esti ok lasa-i pe ei sa rabde dupa tine. Intelegi ce spun.winking AAAaa si fi cat mai simpatica naturala si amuzanta unui baiat ii place asta si razi la glumele proaste ale lui chiar daca sunt tampite macar incurajeazal laughing). Pai asta e tot nu uita mai sunt baieti chiar mai ok decat el. Bafta! Si asculta de la cineva cu experienta (eu). Din nou bafta si succese!

2 răspunsuri:
| anonimg a răspuns:

Nici un baiat sau o fata nu vor rezista doar ca prieteni intr-o relatie. Doar daca amandoi au trecut de 80 de ani...
Pentru ce dar vrei sa iti faci prieten? Ca sa te culci cu el? Lucrul acesta iti va scadea demnitatea in fata celorlalti; te vor trata si te vor vedea ca o... fata cu moravuri usoare.
Daca vrei sa iti faci prieten un baiat trebuie ca sa ai un motiv bine intemeiat; si singurul este casatoria.
Te sfatuiesc sa nu iti faci prieten un baiat daca ai alt motiv. Nu te uita ca si altii fac ce le place. Peste ani te vei trezi ca inima iti va fi zdrobita; si asta din pricina ta ca nu te-ai opus, si nu din pricina baietilor. Pentru ca 99% dintre baieti isi fac prietene doar ca sa se culce cu ele. Daca nu ma crezi vei vedea lucrul acesta pe pielea ta.
Fiecare fata a fost inzestrata de Dumnezeu cu puterea de a se opune ispitelor. Una din aceste puteri este de a nu-l lasa pe baiat sa te atinga sau sa iti sopteasca cuvinte mieroase la ureche. Baiatul cauta -stapanit de hormoni, de ganduri marsave- sa o faca pe fata sa lase garda jos. Unii se pricep bine la aspectul acesta. Legat de aceasta, ce baiat alegi: unul "descurcaret" dar care este si usuratic, sau unul cu care poti intemeia o casa si mai tarziu nu te vei teme ca va alerga dupa alte fuste?
Multe fete devin usuratice cand sunt tinere, iar mai tarziu cand vor sa se aseze la casa lor isi cauta un baiat "bun", de casa. Adevarul este ca un baiat "de casa" nu isi doreste o femeie usuratica si care in tineretea ei a alergat dupa o multime de pantaloni... Un baiat de casa stie ca daca va lua o fata usoara, ea va face aceleasi lucruri si dupa casatorie, deoarece ea s-a invatat sa nu-i stea picioarele pe-acasa. Si din obiceiul acesta nu o poate scoate nimeni. Ea si-a trait tineretea in destrabalari in defavoarea formarii unui caracter frumos. Vai de familia care si-o va forma aceasta fata!
De aceea te sfatuiesc sa iti pui principii si sa nu te incurci cu vreun baiat daca tinta nu este casatoria. Daca exista o alta tinta, atunci aceasta este una imorala in sine, chiar daca la prima vedere nu pare asa. Prieteniile cu persoane de sex opus care nu au un scop precis, duc la ruina si la inimi zdrobite.
Mai intai fa-ti principii, formeaza-ti un carater frumos, si apoi vei sti ce baiat sa alegi.

| Danysan a răspuns:

Cam asa e de obicei.Ala de te place nu e oki.Pe cine placi tu nu te palce.Categoric ca daca nu a dat nici un semn pana acum nu e interesat. Poti sa incerci sa vb cu el pe chat.Si sa devii un pic mai Tupeista, cum ar fi sa te dai la el sa priceapa ca il placi. Daca spui ca fata in face nu e oki. Daca si el da Semne, ca te-ar place nu ai cum sa il ratezi si o sa fie al tau.