| DanyGTO a întrebat:

Un prieten mi-a spus ca daca iti bagi degetul in fund iei HIV. Acum eu vreau sa stiu daca e adevarat.

7 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Stop, stop! Degetul tau in fundul tau? laughing

| DanyGTO explică (pentru anonim_4396):

Nu mai, tot discutam si am ajuns si la chesti din astea si el a zis ca poti lua boli din astea si daca iti bagi degetul in fund...a citit el undeva.si eu i-am zis ca nu se poate si nu ma crede, deci am pus intrebatea ca sa ii arat.

| anonim_4396 a răspuns (pentru DanyGTO):

Daca iti bagi degetul in fundul altcuiva sau fundul tau? rolling on the floor Oricum nu poti sa iei Hiv asa, doar daca iti sangereaza degetul cand i-l bagi in fund. Cam vad ce a facut el acolo, a bagat degetul in fundul cuiva (sau propriu) si vrea sa fie sigur ca nu se poate intampla nimic laughing).

| DanyGTO explică (pentru anonim_4396):

Sper sa il convinga... Mersi!

| anonim_4396 a răspuns (pentru DanyGTO):

Ceea ce crede este un lucru stupid, sa caute in istoric sa ne arate si noua ce tampenii a citit el. Spune-i sa fie fara grija, nu are hiv. http://www.sanatateabarbatului.ro/......-transmite

| Biencutza2001 a răspuns:

Nu este adevarat.Eu stiu de la profesorul de biologie ca SIDA(Hiv este virusul care produce aceasta boala)SE IA DOAR PRIN SANGE.
EX. Daca primesti sange de la acea pesoana sau te saruti cu acea persoana si ara o rana la gingie, limba etc si curge sange.
Deci doar prin sange se ia...si daca intretii relatii intime fara protectie(prezervativ) nu daca iti bagi degetul in fund.Doamne ce idei are prietenul tau uite un fragment scurt de pe Wikipedia ca sa fii sigur:"Contaminarea
Virusul HIV (HIV) se transmite prin sânge, spermă, secreții genitale, lichid cefalorahidian (LCR) și lapte matern. Porțile de intrare cele mai frecvente sunt rănile proaspete, sângerânde din mucoasă (oculară, bucală, vaginală, anală) sau rănile nevindecate sau insuficient protejate de pe oricare parte a pielii corpului. Căile de transmitere cele mai frecvente sunt cele vaginale sau anale datorate nefolosirii prezervativelor și practica sexuală orală. La toxicomani folosirea în comun a acelor de seringă poate fi, de asemenea, un mod de transmitere prin consumul de droguri pe cale intravenoasă. Grupul homosexualilor este considerat ca fiind un grup de risc, din cauza contactului sexual anal. Gradul de risc depinde direct de concentrația de viruși din secreția vaginală, spermă sau sânge.

Transfuziile de sânge și produsele preparate din sânge pot, de asemenea, prezenta un risc de infectare cu HIV."
P.S. Sper ca te-am lamurit!