| anonim_4396 a întrebat:

Heyy TPU! Sunt intr-o stare critica. Eu si iubitul meu suntem impreuna de aproximativ 9 luni insa parintii mei nu sunt de acord cu relatia asta in special mama. Discutand cu parintii am cazut de acord ca el se va muta la mine zilele astea pana cand mamei i s-a pus pata ca nu mai vrea ca el sa se mute la mine etc. El sta in Bucuresti iar eu in apropiere si de asta voiam sa ne mutam pentru a fi mai aproape. Si acum problema este ca el si-a dat si demisia de la munca pentru a sta cu mine si acum... l-am lasat cu ochii in soare. E foarte suparat. Am incercat sa ii explic dar nu intelege. A spus ca s-a saturat. Noi in principiu cam de 2 luni nu ne-am mai vazut pentru ca nu ma mai lasa parintii(am 17 ani Si el 20). Tinem foarte mult unul la altul..ne iubim enorm si chiar nu as vrea sa il pierd deoarece e genul de baiat cu care ma potrivesc perfect. Nici nu imi pot imagina viata fara el! Insa cert este ca parintii mei nu sunt sub nici o forma de acord cu el, am incercat sa le explic dar nimic..iese cu scandal mare. Sunt chiar disperata nu mai stiu ce sa fac, cum sa dau de el, a zis ca nu mai vrea, sa punem punct pentru ca nu se poate si a zis ca ajungem sa suferim prea mult insa eu nu vreau sa renunt si chiar nu stiu cum sa procedez ca sa fie bine pentru toti! sad Acum intrebarea este voi ce ati face daca ati fi intr-o astfel de situatie? Ce pot sa fac? Cum sa-l fac sa nu ma lase? Dau FUNDA! Multumesc anticipat! sad

8 răspunsuri:
| shadow72 a răspuns:

Stiu ca toti o sa o aparati pe ea dar puneti-va si in locul lui.omula a avut incredere in ea si a demisionat fiind sigur ca o sa gaseasca sprijin la prietena lui.practic era gata sa isi schimbe viata pentru ea...

| Aasdfghj a răspuns:

Daca te-ar iubii cu adevarat, nu te-ar lasa pentru nimic in lume. Ar lupta alaturi de tine pentru relatia asta.
Din pacat face exact pe dos si da de inteles ca nu ii pasa. Cel mai bine renunti. Daca si el gandea ca tine, ar fi zis ca iti e alaturi chiar si in situatia asta nasoala, ar fi meritat sa continui.

| irina202333 a răspuns (pentru Aasdfghj):

Poti renunta la cineva si sa il iubesti cu adevaratwinking

| Aasdfghj a răspuns (pentru irina202333):

Total gresitlaughing)) Daca iubesti persoana de langa tine o sa-i stai alaturi indiferent de situatie, indiferent de problemele care apar, le rezolvati impreuna. Daca vorbesti din auzite sau ai citit pe bloguri de copilasi, mai bine abtine-te.
Vrei sa-mi spui ca stai cu unu si dupa 3 luni iti baga replica "trebuie sa ne despartim, e mai bine asa, iti fac rau." tu il crezi ca te iubeste?

Daca baiatul ar iubi-o ar sta incontinuare cu ea si s-ar stradui impreuna sa rezolve problema. Asa, el a fugit ca un las. Probabil se gandeste ca isi pierde vreme cand ar trebui sa isi traiasca viata.
Cand o sa stii ce inseamna iubirea, daca o sa afli vreodata, o sa iti dai seama ca e gresit ce ai spus.

| irina202333 a răspuns:

Si-a dat demisia de la munca ca sa stea cu tine? :\ mi se pare putin extrem, nu cred ca s-a gandit bine. Si ce ar fi trebuit el sa faca fara munca, la 20 de ani, al tine acasa? Sa il intretina parintii tai? Stiu ca nu are legatura cu ce ai intrebat tu, dar gestul lui a fost imatur. Oricum, e normal sa fie suparat. Nu cred ca e vreo solutie daca ai tai nu inteleg... si mi se pare aiurea sa se mute la tine, doar nu sunteti casatoriti.

| neutrino a răspuns:

Stai linista, daca are nevoie da el de tine!

| Doub a răspuns:

Nu te iubeste, asta e.
Sunt singura ca mama ta are un motiv serios pentru care nu il accepta.

| LoveSleep a răspuns (pentru Doub):

De ce "n-o iubește"?

| Doub a răspuns (pentru LoveSleep):

" cum sa dau de el, a zis ca nu mai vrea, sa punem punct pentru ca nu se poate". Daca ar iubi-o ar astepta si ar intelege.

| LoveSleep a răspuns (pentru Doub):

Tipu' și-a lăsat locul de muncă pentru ea.
Are niște motive.

| Doub a răspuns (pentru LoveSleep):

Daca e fraier si irational.thinking
Nu, nu are motive. Ambii ar fi trebuit sa dea dovada de maturitate si sa discute serios de chestia asta. Nu-ti dai demisia asa de usor.

| Lawliet14 a răspuns:

L-au cunoscut ai tai? Lupta pentru iubirea ta daca e cum ti-ai dorit mereu! Parintii uneori judeca si cand esti mica tinzi sa faci mereu cum zic ei. Trebuie sa il cunoasca ai tai, macar sa ii dea sansa aceasta. Ba eu cred ca te-ar putea iubi foarte mult chiar daca voi nu va mai vedeti. Ai si mentionat ca sufera.

| kyliejenner a răspuns:

Esti cam mica sa te muti cu iubitul.

| nico097 a răspuns:

E uite ca asa am fost si eu dar eram mult mai mica ca tine, la vremea aia nu am procedat nici eu bine dar suntem impreuna de 8 ani.Totusi ar fi bine sa ii intrebi pe parintii tai motivul,de ce nu il vrea, ca trebuie sa existe un motiv, cat despre prietenul tau nu stiu ce sa spun sa renunte asa repede doar pentru ca parintii tai nu sunt de acord, eu cred ca daca tine cu adevarat la tine vine el la tine si discuta si el cu parintii tai. Daca ar fi si el de fata ai avea si tu un sprijin dar sa te zbati de una singura pentru o relatie crezi ca merita? Bafta. Daca mai ai intrebari, oricand cu placere.