| anonim_4396 a întrebat:

Hi, Am 16 ani si nu pot face prea multe mereu sunt restrans de la unele lucruri pe care mi le-as dori sa le fac, mai pe scurt nu le pot face, sunt din familie de penticostali si trebui sa urmez niste reguli cam stricte care nu prea imi plac, sa ma duc la biserica, sa ma rog cam asta trebuie sa fac si nu pot face altele precum sa ma distrez cu prietenii/ sa beau/ sa ascult muzica / sa port lanturi/cercei/bratari nici macar nu am voie sa ma imbrac mai extravagant, ei cam la orice din lume spun ca e pacat, de ce nu inteleg ca nu vreau sa fiu ca ei? odata voiam sa ies cu niste jeansi rupti afara si cica cum sa iesi asa ne faci de rusine (stiti cum e cand esti din familie religioasa toata lumea crede ca esti si tu ca ei si daca faci ceva te faci de "ras" etc) de mic nu mi-a placut, plus pe langa astea ma obliga sa numai vorbesc cu copii care vorbesc urat ci doar cu din aia de la ei, cand am fost mai mic am vrut sa vorbesc cu o fata de-a lor dar nu ai ce vorbi cu uni de acolo frate straight face daca injuri zice vai de mine cum sa vorbesti asa, daca asculti muzica zice ca e pacat si tot iti zice mereu de biserica si din astea, adica pe bune nu vorbesc lucruri normale ci doar din astea religioase, plus ca umbla mereu in fusta si basma din aia, nici platit nu as vorbi cu o asa fata, daca iti faci parul colorat te fac nebun satanist si drogat straight face plus ca mereu imi spun "pentru viitor" sa ma insor cu o fata ca ei, poate ca eu nu vreau sa ma insor care-i treaba? mereu aud peste tot pacat pacat pacat pacat pacat, daca nu iti traiesti viata cand esti tanar nu ti-o mai poti trai... maine poimaine mor si nu am facut nimic cu viata mea ca mi-a fost frica sa nu pacatuiesc sa ma duc in iad sau sa nu ii fac pe ei de rusine, cum as putea sa fiu mai liber? sa pot purta ce imi doresc si sa fac ce imi place fara sa tin cont de rusine si de toate cele, si cum as putea sa numai fiu considerat ca ei peste tot? ar fi o idee sa fac ce imi doresc fara sa mai tin cont de ce zic ei? chiar credeti ca mergem in iad daca bem o bere si ne distram? adevarul e ca mi-e si frica sa nu fiu pedepsit.

5 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Fiindca momentan ''vrei nu vrei'', esti sub ''aripa ocrotitoare'' a parintilor tai habotnici dar si anacronici esti nevoit sa te faci ca-i asculti. Singura ta scapare din acest calvar greu de indurat, se va produce in momentul in care vei pleca din preajma lor si iti vei trai viata dupa principiile si convingerile tale. Pana atunci, esti nevoit sa inveti sa ai : rabdare, rabdare si... multa sanatate!

| Crackman a răspuns:

Fii atent. Este bine sa crezi in rai, iad Dumnezeu el este acolo dar nu trebuie sa exagerezi. Logic ca nu exista om fara de pacat, logic ca o sa vine timpuri rele si altele.
Important este sa ai o relatie cu el ( in intimitatea ta cu el ) biserica a devenit un loc de facut bani. Sa te gandesc poate ca asta este rai ul nostru, iar iadul vine dupa moarte.
In cele din urma traiestiti viata ( o sa ajungi o data in viata ta sa realizezi daca este sau nu )
Nu trebuie sa iti fie frica, el te iubeste ( asta nu inseamna sa exagerezi ) dar nu poti nici sa stai.
Am trait o viata echilibrata si pkt sa spun ca nu regret, totusi au fost momente in care eram sa crap si m au luat panica ca este normal, nu iti recomand ca ultimele tale amintiri derulate sa stai intr-un colt.
Faci o lume mai buna, ajuta omul din jur si fii cu alti bun cum ai fi cu tine.
Sfatul meu este sa incerci macar o data ceva ( sa nu mori prost ).

| Adriann92 a răspuns:

Păcat e să să trăiești în tristețe. Păcat e să ratezi momente ce pot fi amintiri frumoase. Învață foarte bine, iar după ce termini liceul, mergi la o facultate într-un oraș mare, centru universitar, iar acolo începi să-ți formezi un alt cerc de prieteni și o viață mai frumoasă... Părerea mea

| Adriann92 a răspuns:

Apropo, deși nu sunt penticostal sau vreun fanatic al religiei, nu vorbesc deloc urât sau să înjur, nu pentru că e păcat, ci pentru că mi se pare o porcărie să arăți că ești șmecher vorbind porcos

| Anelise128 a răspuns:

Eclesiastul 11:9
Bucură-te, tinere, în tinereţea ta, fii cu inima veselă cât ești tânăr, umblă pe căile alese de inima ta și plăcute ochilor tăi, dar să știi că, pentru toate acestea, te va chema Dumnezeu la judecată.

Cauta-l personal pe Dumnezeu, viata asta este trecatoare ca un abur care se ridica pentru putin timp, nu pierde vesnicia pentru gunoaiele lumii acesteia. Nu pierzi nimic aici, tot ce te indeamna lumea este la pacat si destrabalare care iti vor aduce nefericirea ta. Dumnezeu este viata si fericire si tot ce iti spune El sa faci si sa nu faci este corect si ajuta la fericirea si mantuirea ta. Te rog sa citesti biblia serios! Asculta-ti parintii ca iti vor binele si asa stiu ei sa ti-l explice. Vorbeste cu un pastor sa te ajute, lupta-te pentru viata sufletului tau, nu sta nepasator!