| anonim_4396 a întrebat:

Salutare TPU, am o problema si anume ca nu pot face ceea ce simt si sunt cumva obligat sa fac doar ce se zice. Sa va spun, provin dintr-o familie foarte religioasa (toate neamurile sunt asa) si nu prea pot face ce vreau. Nu pot asculta ce muzica doresc pe motiv ca nu e muzica buna sau ca e satanista. As bea si eu o bere, nu poti ca e pacat maica. Nu poti dormi cu o fata ca e pacat, nu poti injura ca e pacat. Cam toate sunt pacat.Eu nu cred asa. Eu sunt liber pentru mine sunt lucruri normale. ( nu le-am spus asta a lor mei ca toate imi par lucruri obisnuite nu lucruri satanice cum spun ei, ca ar fi iesit rau ) sunt inconjurat doar de asemenea oameni. Mi-e greu sa mai fac ceva deoarece unii din ei au de comentat mereu la orice. Nu mergi la biserica aolo ca de ce nu vii, nu te rogi si tot asa. Eu personal cred in Dumnezeu, dar nu ma duc la biserica si nu prea ma rog. Cateodata ma simt aiurea cand vad ca copiii de varsta mea ies la o bere prin oras sau merg la petreceri. Daca as incerca sa beau o bere de exemplu toti ar sari pe mine si nu ma refer doar la familie ci si oamenii pe care ii cunosc. As vrea sa fiu si eu normal, nu sa aud mereu discutii despre biserica si chestii religioase. Daca as face ce vreau, toti s-ar uita foarte urat la mine. Pur si simplu nu pot face nimic de ei. Tot ce imi doresc eu e sa pot face in liniste ce doresc fara sa imi comenteze cineva ceva ca m-am schimbat ca prostii. Pana la urma am varsta de 18 ani. Am dreptul sa fac ce vreau. Acestea fiind spuse va multumesc ca v-ati facut timp pentru mine!

Răspuns Apreciat de Editori
| bbobo22 a răspuns:

Important este ca tu esti deschis la minte. Din pacate cu oamenii foarte religiosi nu ai cum sa porti discutii logice, mai ales cand tu esti un copil si ei parintii tai care considera ca doar ei stiu cei mai bine. Trebuie doar sa continui sa vezi viata in continuare prin ochii tai si sa-ti castigi libertatea de a pleca de acasa si a face ce vrei tu. Cat timp inca esti pe banii parintilor tai nu poti sa comentezi prea multe. Investeste cat mai mult in educatia ta si incearca sa mergi la facultate intr-un alt oras, preferabil cu bursa. Angajeaza-te cand iti permite timpul si castiga proprii tai bani!
Sunt foarte putine sanse sa schimbi opiniile parintilor tai. Cel mai bine ar fi sa nu te certi cu ei si sa-i respecti asa cum sunt.

| anonim_4396 explică:

Mda. macar bine ca sunt deschis la minte

7 răspunsuri:
| RoCkKiD a răspuns:

Ai dreptul sa faci ce vrei cand o sa ai 18 ani + job, pana atunci inca depinzi de ei si daca vrei mancare+chirie+ utilitati pe gratis faci ce vor ei.

Ai dreptatea ta dar pana nu o sa iti termini studiile esti dependent de ei si de conditiile lor.

| Violleta2022 a răspuns:

Cum nu esti credincios si nici nu-ti convine religia alor tai, de ce nu-ti iei traista in bat, sa pleci in lume, facand ce-ti place si ce vrei tu?!
Ce te retine?
Ai deja 18 ani si este legal sa decizi pentru tine.
da atentie, ia decizii cu intelepciune, ca sa nu ajungi rau, ca nu-i cale de intors la parinti.

| Plato a răspuns:

Nu ai dreptul sa faci ce vrei, ca nu te intretii.
Vrei bere, dar pe banii parintilor ca apoi sa te intorci in casa lor. Depinzi de ei, te întrețin, deci nu faci ce vrei. Liber esti cand depinzi doar de tine.

| Emma30555 a răspuns:

Trebuie ca încet încet sa îți capeți independenta, e ok sa fii credincios dar nu trebuie sa fi habotnic, fanatic. Suntem oameni și oricum greșim, oricum păcătuim. De fapt dacă ești un om echilibrat și nu exagerezi nici nu păcătuiești prea tare. Și preoții mai beau o bere sau asculta muzica și ei sunt oamenii.

| anonim_4396 explică (pentru Emma30555):

Mdap.

| Goete a răspuns:

Tu trebuie sa decizi cum vrei sa traiesti si sa iti asumi raspunderea, insa te sfatuiesc sa gasesti "un echilibru intre cele doua vieti", si sa iti asumi raspunderea.
In ceea ce priveste familia, intreaba-i de ce ei vor sa iti ia ceea ce Dumnezeu a lasat la toti, dreptul de a gandi, decide si actiona, dupa cum vrea fiecare. Dumnezeu ar fi facut roboti, daa asta ar fi vrut, tu nu esti un robot

| anonim_4396 explică (pentru Goete):

Mi-e frica. ca mereu vor avea de comentat la orice fac. chiar si la cel mai marunt lucru. "In ceea ce priveste familia, intreaba-i de ce ei vor sa iti ia ceea ce Dumnezeu a lasat la toti" ce sa intrebi. ca oricum nu te iau in seama, ei vad doar drept

| Teo29 a răspuns:

Religia nu e ceva gresit, doar ca poate ti-au prezentat-o ei mult prea restrictiv, mai ales pentru varsta ta.

Iti doresc binele oamenii, dar acum ca poti munci avand varsta legala, vei putea sa iei decizii singur si sa pui totul in balanta in viata.

| Subsemnatul123 a răspuns:

Ii cam tristut intr-adevar. Ma mir cum de n-ai ajuns si tu ca ei. Le-ai zis ca de la 18 ani esti liber sa iei decizii de unul singur? Sau ca berea este un produs alimentar pe care ai voie sa-l consumi dupa ce ai implinit 18 ani. Daca nu treci la amenintari, le zici ca daca nu te lasa nu-ti mai faci cruce cand treci pe langa o biserica laughing

| anonim_4396 explică (pentru Subsemnatul123):

E mai bine ca nu am ajuns ca ei, pai eu nici cand eram mic nu mergeam la biserica. nu le-am zis de bere ca se ajungea si mai rau laughing
pai nu neaparat liber liber la 18 ani. dar cel putin sa pot asculta ce muzica vreau si astea nu mi se pare anormal