| anonim_4396 a întrebat:

Hei, am o problema, m-am nascut intr-o familie care tine foarte mult la religie si respecta regulile religiei ca sa spun asa. Eu de mic am fost foarte protejat si nu aveam voie sa fac multe lucruri pe care multi copii le puteau face, nu aveam voie sa vorbesc cu unii copii pe motiv ca acestia vorbesc vulgar sau tot felul de motive si trebuia sa vorbesc doar cu copii din acestia mai "cuminti" dar mie nu prea imi placeau acesti copii, erau plictisitori si tot iti spuneau de biserica si din astea. Mie personal nu mi-a placut la biserica de cand eram mic dar mergeam mai mult din obligatie, dar cand am mai crescut tot imi spuneau sa vin la biserica, dar eu nu prea mergeam, cred in Dumnezeu doar ca unele reguli sunt prea stricte si nu prea poti face multe. Odata aveam parul mare (de obicei am parul mare) si mi-au zis niste oameni ca ce e cu parul meu, asa sunt satanist. Acum nu pot iesi ca un copil "normal" la o bere/suc ceva ca nu ma lasa si alti copii stau la 12 ani pana la ora 23-24 afara, de fiecare data cand cineva se lua de mine trebuia mereu sa tac si sa plang si asta a adus la mai multe probleme. In curand va trebuie sa ma duc la lucru si va trebui sa tac si sa plang daca lumea se va lua de mine, sunt foarte neindemanatic si nu prea ma pricep la multe lucruri. As vrea sa traiesc ca un copil obisnuit, sa pot bea alcool, sa imi pot vopsi parul, sa pot sa ma imbrac oricum, sa ies si noaptea afara, sa pot avea o prietena. Ei mereu spun ca lumea e plina de lucruri satanice si rele si ca toti oamenii sunt rai si etc, am activitati foarte limitate, nici sa ma uit la seriale nu pot sa ma uit ca ba sunt prea violente ba prea 18+ si tot felul de motive din astea. Multi de varsta mea se distreaza, ba mai o iubita, mai o muzica, mai ceva dar eu nu pot nici sa ascult muzica, nici sa ma uit la serial si nici nu stiu sa vorbesc cu oamenii asa bine incat sa imi pot face prieteni mai multi. Am 2-3 prieteni, sunt mai normali dar gen tot asa mai cuminti. Cateodata cand mai spuneam ceva mai urat spuneau ca voi fi pedepsit si sa nu mai vorbesc asa si se intampla sa imi mai fie rau dupa ceva timp de cand am facut o "prostie" si ziceau ca am fost pedepsit. Oarecum am o frica si nu prea pot face ca asa am fost de mic si daca fac ceva apoi ma gandesc ca voi fi pedepsit prin boli sau etc. nici la tv nu ma pot uit la unele emisiuni pe motiv ca ar fi prea perverse sau ca vorbesc urat si etc. Va dati seama ca majoritatea oameniilor ma privesc urat si cred ca si eu sunt 100% la fel, legat de prietenii noi as putea sa imi fac prieteni din astia dar nu. Copiii astia tot iti spun de biserica si te si parasc daca spui ceva urat sau faci ceva hop, te zice la mamica, mai sunt inca regulii pe care de abia le-am aflat, cu toate ca in Biblie sunt doar 10 porunci. Am mai fost si eu de cateva ori pe la biserica dar mi se pare plictisitor. As fi vrut sa fiu altfel, sa fiu un copil mai energic si mai vesel nu sa fiu mereu monoton. Cam asta am vrut sa spun, Va multumesc!

16 răspunsuri:
| Emazio a răspuns:

Cumva natura ta nu este asa cum incearca ei sa ti-o impuna. sunt curios cati ani ai?
pai dialog cu parintii nu are sens, incearca sa te imprietenesti cu oameni din afara cercului tau de prieteni, doar ca o sa iti aduca si probleme asta, pentru ca tu o sa ajungi sa fi cum vrei tu si parintii tai nu o sa accepte sa fi altfel decat vor ei, deci sa te pregatesti de pedepse si dispute cu ai tai.

Eu din cate stiam dumnezeu te pedepseste dupa ce mori nu in viata asta, sau aveti si karma in crestinism?

| anonim_4396 explică (pentru Emazio):

Am 18 ani, pai si dupa ce mori dar si pe pamant cred

| Violleta2022 a răspuns:

Vad ca a 18 ani, deci esti major si capabil sa poti pleca de acasa, cna ddoresti tu!
Ia-ti traista in bat si pleaca in lume! Fa-ti viata cum ti-o doresti si nu te mai plange de regulile facute de parinti sau biserica, pe care ai dreptul sa nu le mai respecti, daca nu mai ai chef, pentru ca esti major!

| mihai69 a răspuns:

Nu mi se pare normal ca un copil să vrea să consume alcool. În rest, da - nu prea e ok să nu fii lăsat să faci mai nimic din ceea ce ar face un copil „normal".
Doar făcând propriile greșeli înveți ceva în viață.

| anonim_4396 explică (pentru mihai69):

Am 18 ani, alocoolul era doar un exemplu

| Plato a răspuns:

"As vrea sa traiesc ca un copil obisnuit, sa pot bea alcool" laughing Wtf. Copiii obișnuiți beau alcool? Inseamna ca ne-am dus dracu' de tot. laughing

Prietene, din ce ai zis tu aici, nu e prea buna libertatea in mana ta. Tu vrei libertatea pentru alcool, iubite, stat pana la 23-24 afara, filme nu stiu de care. E evident ca esti iresponsabil, deci parintii, desi sunt exagerati, e bine ca te tin din scurt, ca ai probleme.

| Emma30555 a răspuns (pentru Plato):

Dacă nu i ar impune restricții nu și ar mai dori toate astea. Asa se întâmplă cu copiii care au părinți f stricți și rigizi. Când dau de libertate, devin rebeli și poate exagerează și fac greșeli. Părinții normali care au relații bune, de prietenie cu copiii lor, și ii lasă să aleagă singuri sa învețe din greșeli, de regula acești copii se comporta mai bine în societate decât cei ținuți din scurt

| Plato a răspuns (pentru Emma30555):

Asa e uneori, dar cu el ce sa faca in punctul asta? Uita-te si tu ce vrea. E clar ca nu poti, ca parinte, sa lasi un asemenea copil liber. Ca nu stie sa foloseasca libertatea. "Sa beau alcool precum copiii obisnuiti." laughing Iti dai seama?
Ce sa faca? Sa-l lase acum sa faca o supradoza?

| anonim_4396 explică (pentru Plato):

Pai am 18 ani si uni de varsta mea beau alcool intelegi tu pnm, alcoolul era doar un exemplu oricum, pai orice tanar de varsta mea ar vrea sa aiba o iubita si sa stea pana mai tarziu pe afara

| anonim_4396 explică (pentru Emma30555):

Chill guys, poate voi ati inteles gresit, nu ma refeream ca vreau sa fiu un vagabond si etc, ci sa fiu ca orice tanar de varsta mea

| anonim_4396 explică (pentru Plato):

Chill guys, poate voi ati inteles gresit, nu ma refeream ca vreau sa fiu un vagabond si etc, ci sa fiu ca orice tanar de varsta mea si alcoolul era doar un exemplu pnm un tanar de 18+ ani mai bea un pahar de bere sau ceva, si in legatura cu filmele, ma refer la filme normale gen horror de actiune etc. si seriale

| Plato a răspuns (pentru anonim_4396):

Pai stai putin, prietene, ca tu ai folosit termenul "copii". La 18 ani deja e greu sa te adresezi cu "ceilalti copii".
In orice caz, avand 18 ani, urmeaza sa mergi la facultate sau la munca, nu? Atunci vei fi independent si liber.
Dar ai mai grija sa nu ti se urce libertatea la cap, ca nu te duce nicaieri bine, crede-ma. Orice faci, fa cu masura si gandeste-te de 2 ori inainte.

| Emma30555 a răspuns (pentru anonim_4396):

Eu te am inteles. Eu nu eram de acord cu parerea lui Plato. Eu zic ca e timpul sa ti iei propriile decizii, sa lasi temerile dar sa fii si precaut

| Emma30555 a răspuns:

Pentru inceput fa ti prieteni normali, care sa nu fie asa religiosi

| Irinel15123532 a răspuns:

Citeste biblia, noul testament, ai multe erezii in minte.

| BlackOldSun a răspuns:

Am mai spus asta deja...nu exista pacat e doar o inventie sa controleze mintile slabe care nu iti pot folosi ratiunea si intelectul sa vada peste ridiculitatile si contradictiile acestor ''invataturi'' false.
Tu ca exemplu esti doar produsul unei inodoctrinari de cand erai mic, indoctrinare facuta de catre familie, societate, scoala, biserica.
Creierul uman e ca un burete cand suntem copii care vrea sa absoarba cat mai multa informatie si ''invatatura'' care tu ai primit-o ti-a indicat sa simti o chestie absolut ridicola aproape sado masochista anume: sa iubesti o entitate de care trebuie sa iti fie frica...chestia cu frica de lucruri pe care nu le poti dovedi ca exista mereu creeaza un impas o retinere in gandirea emotionala umana, dar cred ca deja in anul 2019 am descoperit atat de multe lucruri care au fost facute fara aceasta frica de prietenul imaginar care te pedepseste daca nu il iubesti inapoi.
NU ai nevoie de religie sa fii un om bun cu valori morale bazate pe gandire logica, ratiune discutie libera. Nu iti mai limita gandirea si traieste libera fara constrangerile unui personaj care ti-a fost bagat fortat ''pe gat'' de care sa iti fie frica si sa nu iti mai pese ce zic ceilalti cre(s)tini afla adevarul singur nu trebuie sa crezi ce am scris eu aici, informatia asta e la accesul oricui daca esti deschis la minte. Tine minte: tu esti evolutia nu fi ignorant!
APUCATI-VA DE GANDIT!