| anonim_4396 a întrebat:

Hello, vreau sa va spun ca am o problema si adica toti din familie sunt credinciosi iar eu nu sunt chiar asa credincios (cred in Dumnezeu, dar nu ma duc la biserica etc) si nu prea pot face ce vreau, adica la ei foarte multe lucruri sunt pacat. De exemplu as vrea sa ma uit la o emisiune la tv ( romanii au talent un exemplu) si nu ma lasa pe motiv ca cica ar fi pacat si nici muzica nu ma lasa sa ascult, ei nici macar nu stiu ca ascult muzica crede ca nici nu ascult ( daca ar sti ce muzica ascult ar face in tot felul laughing ca e muzica de satanisti de drogati etc.) va dati seama as bea si eu o bere cu baietii dar nu pot ca e pacat, cu fetele n-ai voie sa dormi pana nu te casatoresti. Acum mai nou sa aud ca, ca sa mergi in cer trebuie sa faci o gramada de lucruri, sa mergi la biserica, sa te rogi, sa te botezi bla bla si am zis cu botezul cum e si etc si ca de ce e neaparat bla bla si tot vorbeam si am zis ca mi se pare o prostie toata asta si atunci au zis ca ma muteste Dumnezeu ca ma va pedepsi ca cine sunt eu sa vorbesc asa si s-au suparat. Vreau sa va spun ca nici cand eram mic nu mergeam la biserica, mai mult mergeam ca imi cumparau ceva de fiecare data. Am crescut si am realizat ca daca as avea prieteni din astia religiosi ar fi ca si cum nu ar exista, nu poti vorbi despre bautura si muzica ca deja incep ca e pacat, dar majoritatea te sacaie sa mergi la biserica sa nu stiu ce. As vrea sa fiu si eu mai liber, sa nu mai imi pese de oamenii aceia de la biserica si de orice om religios orice ar zice de mine si sa pot face ce vreau linistit ( si cand spun sa fac ce vreau nu ma refer sa fiu ultimul vagabond sa fiu drogat etc, ci sa fiu si eu un om mai normal sa pot merge la o bere etc ) Si nu, nu se rezuma totul la bere, berea era doar un exemplu. Plus ca sufar de anxietate si depresie si ei spun ca un copil al lui Dumnezeu nu are depresie si etc. Mereu ma gandesc sa ma sinucid. Am prieteni din astia religiosi ( adica mai vorbesc cu ei din cand in cand etc) dar nu prea imi place de ei, stiti si voi cum e cu un religios daca spui ceva despre religie se supara, daca spui altceva spune ca e pacat si tot asa. As vrea sa am si eu prieteni normali, dar nu pot sa imi fac. Plus ca ei spun sa imi gasesc o prietena de la biserica laughing o fata cuminte bla bla, astea nici macar nu cred ca se tin de mana cu baiatul rolling on the floor dar sa mai zici de sarutat laughing si va dati seama ca as vrea sa am legatura cu oamenii normali, nu sa fiu nevoit sa vorbesc doar cu oamenii religiosi. Cam asta a fost. Multumesc, anticipat!

20 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu ne-ai spus daca est major (peste 18 ani) sau nu!
Daca esti major, ia-ti valzia si pleaca in lume si fa-ti viata asa cum ti-o doersti tu.
Daca nu esti major, din paacte, va trebuii sa mi rabzi sis a asculti de parnti, pana la majorat, acnd poti pleca de la ei.

| corbulalbrosu a răspuns:

Presupun (poate gresesc thinking ) ca este Imposibil ca printre fetele de aceeasi religie/credinta cu a ta, sa nu existe o ''oita ratacita'' care sa aiba aceleasi trairi si framantari existentiale cu cea a ta. Impreuna cu o astfel de fata, ati putea face multe ''nebunii'' care sa atenueze starile anxioase cu care te confrunti. In caz contrar chiar ca esti demn de mila si de a fi compatamit pentru ceea ce esti obligat sa induri in numele... credintei. rolling on the floor

| anonim_4396 explică (pentru corbulalbrosu):

Ar fi fain, sa gasesc o asa fata laughing dar nu gasesc sad

| sofisis a răspuns:

Esti penticostal?

| anonim_4396 explică (pentru sofisis):

sad

| sofisis a răspuns (pentru anonim_4396):

Cati ani ai?

| anonim_4396 explică (pentru sofisis):

18, de ce?

| Emma30555 a răspuns:

Toti suntem credinciosi dar nu sunten toti sectanti... sau fanatici. Tu trebuie sa ti alegi calea. Nu e ceva rau sa fii credincios, de fapt e foarte bine dar nu la modul asta. Cunosc preoti ortodocsi care mai beau o bere, mai ies cu prietenii sau cu familia si se distreaza. Eu cred ca ai mai pus intrebarea asta... trebuie sa ti gasesti curajul sa faci ce simti, sa ti faci niste prieteni sa iesi din carapacea ta si e bine sa ai credinta dar in felul tau

| Crackman a răspuns:

Dupa ziua in care faci 18 creaza tu viata pe care o vrei. Este greu dar cinstita

| anonim_4396 explică (pentru Crackman):

Ma tem ca nu voi putea nici atunci

| Irinel15123532 a răspuns:

Dragul meu prieten, toate aceste norme si reguli sunt false... imi pare rau sa iti spun, nu televizorul e rau, ci unele programe (pornografie, indoctrinari ciudate, etc.) nicaieri in biblie nu scrie sa nu asculti muzica, David a cantat, si multe personaje al vechiului si noului testament au cantat si au avut instrumente, dar si aici trebuie sa fim selectivi, nu ascultam muzica sau lucruri care instiga la ura, violenta, pornografie directa, etc. Pentru ca in timp ne vor schimba tiparul de gandire, daca vei sta mult timp printre gunoaie, pana la urma te vor modela, dar nu despre asta vreau sa iti vorbesc. Daca parintii tai cred asa, NU le distruge TU lor increditarea, nu le distruge ceea ce cred si nu iti bate joc de ceea ce iti spun ei cu scopul de a te indrepta si a te purta in brate in viata, ei fac tot ce stiu ca sa iti fie tie bine, traieste in pace cu ei, si inceara sa ii mai asculti si nu ii supara, pentru ca te iubesc si iti vor binele, daca tu stii adevarul bibliei si stii ca ai voie sa asculti muzica, sa te uiti la tv, sa joci jocuri, sa vorbesti cu orice om, nu ii distruge pe ei incercand sa ii faci sa creada ce vrei tu daca lor le place dupa regulile pe care si le-au pus, biblia spune ''NOI ce tari, care stim adevarul, nu ii facem pe cei slabi sa cada si nu le distrugem incredintarile, daca ii facem sa se mahneasca, in momentul ala ai pacatuit'' Trebuie in primul rand sa stii ca, NU prin fapte ajunge cineva in rai si iti pot da o sumedenie de versete care afirma acest lucru, Biblia o spune direct ''caci nu prin fapte sunteti mantuiti, ci prin crdinta si asta nu vine de la voi ci este darul Lui Dumnezeu, nu prin fapte ca sa nu se laude nimeni''. Bun, Domnul Hristos cand a murit pe cruce a platit datoria pacatelor tale si tu acceptandu-L pe Hristos si acceptand moartea Lui pe cruce ca jertfa ispasitoare, in secunda aia toate pacatele sunt sterse si Duhul Sfant locuieste in tine. Iti spun din nou, nu prin fapte esti mantuit, ci doar prin credinta in Hristos, daca puteai fi mantuit prin fapte, nu ar mai fi fost nevoie ca Hristos sa moara ca si jertfa de ispasire, punct. Mantuirea este un dar, daca eu fac ceva pentru darul asta, nu mai este dar, este un lucru ce il obtin cu o plata, inseamna ca trebuie sa platesc, dar Biblia spune ca este un dar, nu inseamna ca a fost ieftin, este nespus de scump, dar Domnul ni l-a dat din dragoste, si noi nu ne batem joc de acest lucru, faptul ca toate pacatele ne sunt iertate nu inseamna ca putem pacatui in voie, pentru ca exista si o pedeapsa pentru pacat, dar iarasi trebuie sa iti zic ceva, pedeapsa pentru pacat este o dovada a dragostei Lui Dumnezeu si are ca scop indreptarea purtarii si urmareste interesul nostru, este pentru binele nostru, ca sa nu ne autodistrugem. Te rog, uita-te la acest vindeo pana la capat, uita-te ce explica acest pastor, pentru a ma putea intelege mai bine,
https://www.youtube.com/watch?v=9Lrj2YuXN04&t=2841s

Dumnezeu este tatal tau, nu iti pot descrie in cuvinte cat de mult tine Dumnezeu la tine si cat te iubeste, esti copilul Lui si esti de un foarte mare pret in ochii Lui, te iubest neconditionat indiferent de ce ai face tu, nu poti face nimic, dar absolut nimic pentru a stinge aceasta dragoste, te va iubi si in cele mai grele situati, va fi langa tine cand toti te vor parasi, El ti-a promis '' Nicidecum n-am sa te las, cu nici un chip nu te voi parasi ''.
https://www.youtube.com/watch?v=oHB7GEQpqeY&t=543s
Citeste psalmul 91 si 103 din biblie te rog.
Biblia ne invata ca Hristos isi pazeste turma, Domnul ne tine in mana Lui si ne tine in brate sa nu cadem, El ne pazeste si ne ocroteste, cum scrie in biblie ''Eu voi merge inaintea ta si te voi ocroti'' imagineaza-ti pe presedinte cum merge si peste tot in jurul lui, un cerc de oameni care il pazesc cu piepturile lor. Asa e Domnul, merge El inainte, nu ne pute niciodata sa mergem pe un loc pe unde El nu a trecut deja, El este tatal nostru si ne iubeste enorm de mult. Ne protejeaza in fiecare minut si nu da voie nici unui rau sa se atinga de noi. Dragul meu prieten, noi crestinii nu avem doar un Dumnezeu, ci un tata iubitor, un prieten apropiat care ne iubeste si si-a dat viata pentru noi pe cruce acum 2000 de ani. Un prieten care ne iubeste, care se ingrijeste de noi, care ne accepta cu dragoste fara sa ne critice, care ne slujeste in fiecare zi, care isi exprima dragostea in multe feluri fata de noi. Isus este un prieten care ne asculta cand venim la El cu problemele noastre cele mai personale, care ne da rezolvare ca prin minune. Dumnezeu este un tat iubitor caruia ii pasa foarte mult de tine, poate esti ateu sau agnostic, sau nu stii ce esti, faci parte dintr-un cult oarecare, esti dezorientat si confuz, eu iti spun ca nu poti crede indeajuns de putin ca sa Il faci pe Dumnezeu sa nu ii mai pese de tine. tu poti fi fiul Lui printr-o rugaciune simpla ''Doamne Isuse am pacatuit impotriva ta, am vrut sa fac totul asa cum vreau eu, te rog sa ma ierti pentru faptul ca te-am respins pana acum, cred ca moartea ta pe cruce a platit datoria pacatuli meu, cred ca tu esti fiul lui Dumnezeu si te primesc pe tine ca mantuitor personal si Domn al vietii mele, imi predau viata tie''. Din acest moment Duhul Sfant te boteaza si vine sa locuiasca in tine, numele tau este scris in cartea vietii mielului, toate pacatele iti sunt iertate definitiv si ai puterea invierii in tine, si nimic nu te va mai desparti vreodata de dragostea, caldura si grija tatalui ceresc pentru tine.
Citeste noul testament ca sa nu mai fii indus in eroare de nimic, si intra in relatia cu Domnul Isus Hristos,
https://www.youtube.com/watch?v=HE1JG6fSlXE&t=641s

| anonim_4396 explică (pentru Irinel15123532):

Nu imi batjoc de ce spun ei. dar totusi cateodata e prea mult pentru mine. de exemplu muzica rap/trap nu cred ca ar fi bine primita de oameni credinciosi. "David a cantat" a cantat sa il laude pe Dumnezeu. nu a cantat muzica normala sa zic asa. "NU prin fapte ajunge cineva in rai " aici nu stiu ce sa zic. daca esti rau iti dai seama ca nu ajungi in rai. Nu stiu nu prea am citit biblia

| Irinel15123532 a răspuns (pentru anonim_4396):

Te inteleg, te simti oarecum legat, incatusat in aceste reguli. Nu prea conteaza ce gen de muzica este daca vorbeste de lucruri bune, de exemplu multa muzica rap vorbeste despre starea societatii, nu vad nimic rau in asta, dar cand se apuca sa injure, sa blesteme si sa jigneasca o persoana anume, atunci ar putea fi evitata.
https://www.youtube.com/watch?v=gbKTWkypL3Q
ei canta despre Hristos si nu este muzica de biserica normala, la noi un cantec daca nu este lalait nu este duhovnicesc.
In ceea ce priveste ultima intrebare, este un aspect foarte sensibil si greu de explicat. Mantuirea se face doar prin credinta si prin acceptarea Lui Hristos, faptele bune le facem ca urmare a acestei acceptari, cum spunea un om odata ''Nu faci fapte bune ca sa fii fiul Lui Dumnezeu, faci fapte bune pentru ca esti fiul Lui Dumnezeu''. Bineinteles ca daca noi vom face doar raul si ne bazam ca daca am fost mantuiti asta a fost tot si putem pacatui cat vom vrea, Domnul va lua masuri. Dar, un om care a pacatuit si vine inaintea Lui Dumnezeu cu pacatul Lui, ii cere iertare si se pocaieste de el, adic aii intoarce spatele si nu il mai face, va primi iertare si curatire, altceva se intampla cu cel care stie ca greseste dar vrea sa continuie pe acest drum indiferent de consecinte.
Sa iti dau un verset din biblie (Multi imi vor zice in ziua aceea ''Doamne Doamne nu am proorocit noi in numele Tau? Nu am scos noi demoni in numele Tau, si nu am facut noi minuni in numele Tau'' Aunci le voi zice ''Niciodata nu v-am cunoscut, departati-va de la mine toti cci care faceti faradelegea'' Ce inseamna asta? Hristos se refera la ''cunoastere'' adica, a fi cunoscut de Hristos inseamna sa vii la El si sa IL accepti in inima ta, si sa asculti de El, din acel moment El este prietenul tau, si te cunoaste ca fiu al Lui Dumnezeu. De ce? Pentru ca cei care se bazeaza pe fapte, inca au o datorie, datoria pacatului care poate fi platita doar prin jertfa Domnului Isus Hristos. Acest dar este la disponibilitatea oricui vrea sa il primeasca.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Pai de ce man?

| fgpnato a răspuns:

Coae nu stiu ce ai scris acolo ( n-am citit tot ) dar părerea mea, i-ați dracu o fata nu contează, dar sa fii fericit?

| Flavour19 a răspuns:

Hello si tie happy
Daca parintii tai cred ca trebuie sa iti faci prieteni DOAR de la biserica, atunci clar sunt condusi de o religie toxica.
Also, muzica nu e un pacat. Niciun fel de muzica nu e pacat.
Orice om poate avea depresie, iar oamenii religiosi nu sunt scutiti de asta.
Nu vad niciun rau in a iesi la o bere cu baietii (asta nu inseamna ca esti alcoolic si gata, ai picat in pacat).
Daca te imprietenesti doar cu oamenii din biserica si nu socializezi cu 'oamenii normali' pentru ca 'nu ai voie', atunci ce rost mai are evanghelia?
Man, iti recomand sa discuti cu parintii tai serios in legatura cu asta. Lor li se pare ca ceva ce nu e pomenit in Biblie e pacat (gen televizorul, masinile, etc) si nu e ok. Cred ca e necesar sa le spui ce anume te deranjeaza, si daca sunt oameni cu frica de Dumnezeu, vor sti sa te indrume si sa te inteleaga.
Ma aflu in aceeasi situatie, doar ca sunt fata =]]]

| anonim_4396 explică (pentru Flavour19):

Adica nu neaparat ca nu ma lasa sa am alti prieteni. dar cand ii aude ca vorbesc urat ma intreaba. ca ei asa vorbesc bla bla. ei mereu se tem sa nu ma schimb. daca ar sti cum sunt ar fi rau.

| anonim_4396 explică (pentru Flavour19):

Tu cati ani ai? pai daca incerc sa spun ceva despre religie. deja se supara.

| PopDan27 a răspuns:

Prietene daca este un lucru pe care poti sa il faci! Ala este sa te muti in alt oras, alta tara, dar departe! Eu am scapat de multe, si ma simt liber sa fac ce imi place!

| anonim_4396 explică (pentru PopDan27):

De unde banii sa ma mut?