| anonim_4396 a întrebat:

M-am nascut intr-o familie religioasa si de mic nu am avut voie sa fac unele lucruri cum ar fi sa vorbesc cu copii care erau din "lume", odata am vorbit cu un baiat din asta si era foarte de treaba, imi place mult de el si odata m-a sunat sa iesim si eu nu eram acolo si au raspuns ai mei si el era cu niste baieti afara si au auzit cum vorbeau aia pe acolo si apoi i-a zis ca vin imediat la telefon si apoi dupa ce am inchis mi-au zis ca cica asa urat vorbeste baiatul ala? Eu personal cred ca nu exista om sa nu fi vorbit urat vreodata sau alta data niste copii vorbeau urat si ai mei s-au uitat la mine parca socati cumva si cica vai dar ce urat vorbesc copiii aia si eu eram wtf :O. Si eu mai vorbesc urat, mereu am fost nevoit sa fac doar lucruri care nu prea imi plac, de exemplu nu pot asculta muzica/privi la tv ca spun ei ca e pacat si nu pot vorbi cu copii normali, odata am zis sa incerc sa fiu prieten cu un copil din asta de care le place lor si era foarte stresant, nu puteai vorbi lucruri de copii normali cu el, ca tot la 5 minute zicea sa mergi la el la biserica si din astea. Eu nu prea ma duc la biserica, dar ai mei tot imi zic sa ma duc la biserica, m-am saturat sa fiu asa de strans, ma simt in urma cu lumea, parca as fi comunist, nu am avut o prietena, nu m-am distrat niciodata si multe altele. Eu personal nu consider ca daca ai tai sunt intr-un fel trebuie sa fii si tu ca ei sau cand mai fac cate un pacat imi spun ca voi fi pedepsit, odata ma enervasem si am vorbit despre religie ca de ce trebuie sa fim asa de stransi si altele si atunci s-au suparat pe mine si mi-au spus cum imi permit eu sa spun asa ceva despre religie si despre Dumnezeu si ca nu mi-e frica ca imi va seca gura si voi fi pedepsit aspru pentru ce am facut? Recunosc ca nu am spus lucruri bune despre Dumnezeu, nu am injurat sau ceva doar am zis ca de ce asa si asa, (nu vreau sa zic iar ce am zis), de obicei cand fac cate o boacana imi spun ca voi fi pedepsit si voi ajunge bolnav la spital sau altele, odata s-a intamplat sa fac ceva si apoi a inceput sa imi fie rau si au spus ca am fost pedepsit. Eu respect religia, dar unele lucruri sunt cam "dure" pentru un tanar mai ales, fetele trebuie sa se imbrace doar cu fuste si basma, sa nu se machieze si altele si daca eram fata viata era trista, poate daca era fata era si mai greu, dar si ca baiat e greu, de exemplu sunt unele reguli care nici nu sunt scrise, cum ar fi sa nu fumezi/ sa nu injuri/ sa nu asculti muzica care nu e crestina, daca stiti voi unde scrie ca e pacat sa fumezi/injuri/ sa asculti muzica care nu e crestina va rog sa imi spuneti. Cum i-as putea covinge pe ai mei sa ma lase mai liber, sa pot asculta orice muzica, sa am prietena, sa ies si seara dupa 21 afara, sa ma pot imbraca cum doresc si sa imi pot face orice freza? Cam atat am vrut sa zic, stiu ca nu e prea diplomat si nu prea se intelege mult din ce am vrut sa zic, dar asta e. Multumesc anticipat!

4 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Trist. Nasol ca exista si astfel de specimene care se considera ca ar fi oameni... normali, cerebrali, rationali, logici. Pur si simplu esti de compatimit. Am convingerea ferma ca la un moment dat vei reusi sa scapi si tu din acel iad... infernal. happy Multa sanatate!

| sofisis a răspuns:

Tu cu siguranta o sa fugi de acasa. Mai rabda putin si mai tine le piept. Ce or sa iti faca? Sa te bata? Sa te inchida in casa?

| AG777 a răspuns:

De curiozitate, ce religie sunt parintii tai?
sa nu te superi ca-ti zic, tot respectul pentru parintii tai, dar ceea ce fac ei e fanatism religios, insa le dau si putina dreptate totusi pentru ca sunt parintii tai si iti vor binele

In primul rand la faza cu fumatul le dau dreptate la fel si cu anturajele, trebuie sa fii foarte atent pentru ca de fumat si de anturaje poti scapa foarte greu si in general ele au un efect distructiv asupra ta, de la anturaje din pacate lucrurile au evoluat spre o directie nu tocmai placuta, daca iti poti gasi prieteni care sa fie ok si sa va ajutati unul pe altul, e un lucru bun, dar e totusi o diferenta enorma intre prieteni si tovarasi, multi din pacate iti sunt doar tovarasi in ziua de azi

Nu le dau dreptate insa
Cu ascultatul muzicii, in general si muzica laica poate fi un lucru bun, daca piesa are un mesaj bun, daca te face sa te gandesti sau sa simti ceva placut, intr-adevar si in muzica sunt pericole, adica sunt melodii care te insipira la violenta, la ura, cocalarism, prostie.etc melodii pe care spre binele tau ar fi mai bine sa nu le asculti

| G510 a răspuns:

Offf. Îmi pare rău să aud asta. Va veni vremea când vei avea dreptul să iei singur decizii. Până atunci încearcă să vorbești cu ei despre asta... adu argumente mai bune, încearcă să înveți arta disimulării. Adică să zici ceva, dar de fapt să încerci să îi păcălești puțin. Un exemplu ar fi că dacă tu îți faci prieteni "normali" asta nu înseamnă că tu te îndepărtezi de regulile religiei, ba din contra, biserica spune ca e bine sa fii tolerant si prietenos cu toti, chiar daca acei prieteni nu sunt religiosi "ca tine"... sper ca întelegi ce vreau sa spun. Poate ca nu e un sfat bun, dar incearca sa fii mai viclean pentru binele tău.