| boomoom a întrebat:

Hi! help! am o problema! transpir foarte repede si cam mult, pentru o fata! cel putin la subrat, nici nu ies biine pe usa si deja sunt uda.am incercat toate produsele dar nici una nu mi-a impiedicat transpiratie doar a eliminat mirosul! ma puteti ajuta va rog?

Răspuns Câştigător
| liviu42 a răspuns:

Eu iti dau din punctul meu de vedere cea mai eficienta si ieftina solutie. De fapt poti sa-l consideri un fel de tratament, pe care l-am aplicat si eu la pubertate, cand din cauza dereglarilor hormonale am avut o perioada cand m-am confruntat cu o problema asemanatoare. Intr-un pahar/ o cescuta pui un pic de apa cam 2-3 degete de apa de la robinet si peste adaugi o lingura de bicarbonat de sodiu (alimentar sau de la farmacie), amesteci bine si atat dimineata cat si seara dupa baie aplici cu un tampon de vata solutia obtinuta la subrat. Mie acest tratament mi l-a recomandat un dr dermatolog si mi-a spus ca este foarte eficient si in cazul picioarelor. Ideea de baza este sa te tii de acest tratament cel putin o saptamana dupa care poti face pauza o alta saptamana.si tot asa pana glandele tale se regleaza. Cam atat am avut sa iti explic. daca nu m-am facut suficient de inteleasa te rog sa-mi scrii. Sper sa aiba si la tine acelasi efect bun care l-a avut si in cazul meu.eu dupa o saptamana nu mai aveam nici o problema. BAFTA!

8 răspunsuri:
mariana
| mariana a răspuns:

Liviu 42 are dreptate, solutia de bicarbonat de sodiu alimentar, cu care te stergi sub brat, impiedica dezvoltarea bacteriilor care produc mirosul neplacut al transpiratiei. La un pahar de apa se pune o lingurita de bicarbonat de sodiu, se mesteca pana se dizolva, apoi cu un tifon, cu o bucata de panza de bumbac, umezita in aceasta solutie se sterge bine sub brat, dupa ce te-ai spalat cu apa si sapun, ori cu gel de dus.
Intr-adevar tratamentul se face o perioada mai lunga insa efectul este garantat.
Acelasi tratament il poti face si daca transpiri la picioare, pentru a evita aparitia micozelor, care de asemenea sunt neplacute, de altfel ca si mirosul picioarelor transpirate.
Multa sanatate si tine seama ca. aceasta perioada va trece si cum vei mai creste si functiile hormonilor se vor stabiliza, nu vei mai avea probleme cu transpiratia masiva.

| Michell_7762 a răspuns:

Nu mai cumpara produse de mercat.Du-te in farmacie si explici prob.Sunt produse care ajuta foarte mult.bafta

| anonimooouuuusssellle a răspuns (pentru Michell_7762):

Hey! Așa este ca locuiești sau ai fost in Italia? laughing

| raducu a răspuns:

Un dus frecvent cu apa calda mai reduce din transpiratie.
Sau daca faci baie,poti sa adaugi in apa plante medicinale (menta,musetel, levanda).
Pudra de talc iar ii de folos ca absoarbe transpiratia mai usor.
Hainele sintetice ar fi ok sa le lasi deoparte ca ii cam aiurea.
Daca bei ceai de casa, o sa ai o transpiratie frumos mirositoare.
Si sa nu consumi apa foarte rece.
Adica ma gandesc ca stii ca si transpiratia are partile ei bune...cum ar fi eliminarea toxinelor din corp.

| KatAcestUtilizatorNuMaiEPeTPUxD a răspuns:

Încearcă un spray anti-perspirant.

| malyina a răspuns:

Si eu am avut aceeasi problema si mi-am luat spray-ul antiperspirant Odaban. E foarte eficient. Te dai seara si a doua zi nu te mai dai cu deodorant. O sa vezi efectele imediat. Aici il gasesti http://www.antitranspiratie.ro/.

| Miky85 a răspuns:

Si eu am avut ceasta problema ani de zile si ma gandeam ca nu o sa mai scap niciodata de ea. Transpiram foarte mult la axila, cumparatul hainelor era o adevarata problema pentru mine, nu puteam purta camasi sau bluze strimte, colorate. Sora mea care are aceeasi problema a descoperit un antiperspirant/tratament care a fost miraculos.
Ma gandeam sa imi fac operatie cu toxina botulinica dar e destul de scumpa si efectul dureaza cam 6 luni. De cand folosesc acest produs viata mea s-a schimbat complet, pot purta orice gen de bluza si problema transpiratiei a disparut complet. Produsul se numeste Perspirex si poate fii comandat dupa ocazii.ro costa 55ron dar dureaza 3 luni, in cazul meu mai mult pentru ca deja il folosesc de cateva luni si nu trebuie sa aplic decat o data pe saptamana.
il recomand din toata inima si sunt sigura va ajute si pe voi
http://www.okazii.ro/......irant.html

| Rawr_7285 a răspuns:

Baia si dusurile! IN fiecare zii sa faci dus si de 2 sau 1 data pe saptamana sa stai inmuiata in cada cu apa calaie timp de 15 minute!(aceasta este problema cu mirosulHiperhidroza poate avea cauze multiple, astfel incat este recomandabil sa consulti un doctor, pentru a elimina o cauza medicala. Femeile aflate la menopauza sau perimenopauza (perioada anterioara instalarii menopauzei si primii 2-3 ani care urmeaza dupa aceasta) pot experimenta "puseuri" de transpiratie in exces, urmate de un miros extrem de neplacut al corpului.

Transpiratia se poate produce chiar si atunci cand femeia respectiva nu se confrunta cu senzatia de caldura. Exista insa unele remedii extrem de eficiente chiar si in acest caz, cum ar fi servetelele umede pentru bebelusi, otetul sau antiperspirantele puternice.

Cofeina si anumite medicamente pot reprezenta, la randul lor, cauza transpiratiei de care suferi. Redu cantitatea de cofeina consumata si urmareste daca exista unele modificari sau imbunatatiri in momentul intreruperii unui anumit tratament.)
Imbracamintea

Acesta este un domeniu pe care oamenii il ignora sau il iau in considerare destul de superficial. Este vara, astfel incat hainele din bumbac subtire sunt la mare cautare. Cauta articole vestimentare lejere, care permit pielii si corpului sa respire mai bine decat daca ar fi incorsetate in haine stramte. In acest caz, transpiratia are loc sa "evadeze" si nu va facilita dezvoltarea bacteriilor.

Extrem de important este si tipul materialului din care sunt confectionate hainele pe care le porti. Fibrele sau materialele sintetice pentru pantofi si piese vestimentare nu permit corpului sa respire. Astfel, este recomandabil sa folosesti haine confectionate din fibre naturale.

Chiar daca ai haine lejere si din fibre naturale, acesta nu este singurul secret al unei curatenii desavarsite. Ca atare, nu uita sa le speli cat mai des posibil! Este un detaliu esential, pe care insa multi il trec cu vederea... Si, dupa cum stim de cand suntem mici, apa si sapunul nu au facut rau nimanui. Cu atat mai putin hainelor tale.Ai incredere si totul va disparea! Si eu am avut cam aceeasi problema dar am folosit aceste sfaturi iar acum nu este nici o problema!