| WeAreSmart a întrebat:

Homosexualitatea este o caracteristica genetica sau se dobandeste de-a lungul vietii?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Orientarea sexuala a fiecarui individ se mosteneste pe cale genetica conform celor mai noi studii medicale. Exact asa cum o persoana nu poate din proprie vointa sa apartina unei anumite rase cum ar fi caucaziene, negre sau asiatice sau sa apartina sexului feminin sau masculin, tot in acelasi fel nici un individ nu poate schimba faptul ca el s-a nascut homosexual, avand o orientarea sexuala diferita de cea a majoritatii populatiei. Desi in Antichitate homosexualitatea era nu numai ingaduita, ci si respectata, pe parcursul istoriei din cauza ca biserica prin reprezentantii sai au considerat si transmis ca reprezinta un pacat, si pozitia societatii fata de aceasta s-a schimbat radical, pana la punctul in care, in secolul XXI, majoritatea persoanelor apartinind generatiilor mai in varsta, dar si puternic indoctrinate din punct de vedere religios, considera ca homosexualitatea este un fenomen de data recenta si "nefiresc". Pentru a intelege acest aspect/fenomen este necesar sa ai cunostinte medicalemai ales in materia numita genetica precum si multa educatie si cultura generala.

12 răspunsuri:
| Narcis2007 a răspuns:

Genetic dar mai sunt si unii frustrati care o dobandesc de-a lungul vietii

| Wihox a răspuns:

Anomalie genetica.
Da, un om se poate naste ca fiind homosexual. De asemenea poate sa si dobandeasca aceasta caracteristica si se numesc bisexuali desi e foarte aiurea termenul asta. Pana la urma toata lumea se poate *** cu toata lumea, nu stiu de ce au unii tiulaturi diverse.

| RAY a răspuns:

Se dobandeste genetic

| Oana92 a răspuns:

Nu s-a ajuns inca la o concluzie unanim acceptata, medicii si psihologii au pareri impartite. Din punctul meu de vedere nici nu se va ajunge vreodata la un adevar absolut, mai ales ca oricare varianta apare la un moment dat se gaseste o organizatie care sa o conteste.

Indiferent de cauza, homosexualitatea este o chestie despre care nu avem ce comenta. Fiecare e liber sa se iubeasca si sa faca sex cu cine are chef, indiferent de sex. Si alegerile de acest gen trebuie respectate. Nu fac rau nimanui, nu te obliga sa fii ca ei, vor sa fie respectati la fel ca ceilalti oameni.

| Lawliet14 a răspuns:

Genetica? Cred ca nu te nasti homosexual, devii. Studiile medicale nu ma intereseaza. In acest caz, cred ca mint. Iti dau exemple din lume prin care se incearca introducerea homosexualitatii. E pe agenda oamenilor fara Dumnezeu care conduc lumea. Foarte putini dintre homosexuali se nasc asa. Exista bineinteles si cativa, nu? Dar majoritatea dintre cei pe care ii cunosc, au experimentat. Si au devenit bisexuali sau chiar doar homosexuali, desi inainte erau "straight".

| WeAreSmart explică (pentru Lawliet14):

De curand americanii au filmat cu o drona un islamist care facea sex cu un magar. Cum apar zoofilii si homosexualii intr-o societate radicala ca cea islamista? Cum poti sa tolerezi afirmatiile savantilor care se bazeaza pe dovezi si cercetari? preferi sa crezi toate povestile din Biblie sau Coran?

| corbulalbrosu a răspuns (pentru WeAreSmart):

Oricate cercetari medicale de prestigiu ai prezenta tot nu vei reusi sa ii explici unui profan ca cercetarea medicala privind genetica este o stiinta extrem de exacta fiindca el va sustine ca cercetarile sunt in interesul unuia sau a altuia si ca atare acesti cercetatori de fapt contesta "lucrarea" lui dumnezeu, astfel ca invariabil se considera ca rezultatele sunt gresite.

| Lawliet14 a răspuns (pentru corbulalbrosu):

Cand executi tu cercetarile alea, atunci sa le consideri valabile. Pana una alta, tinand cont ca eu stiu sigur ca Dumnezeu exista, prefer varianta biblica. Mai ales ca mi-au intarit-o mie si interactionarile cu ei. Ti-am spus, majoritatea devin homosexuali experimentand (vezi si Sodoma). Varianta cu "te nasti gay", e parte din agenda apocaliptica. Probabil insa ca cei dereglati se nasc asa. SAU NU.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Homosexualitatea este dobandit.

Răspuns utilizator avertizat
| Coquinexta a răspuns:

Cui dreacu ii pasa?
atata timp cat homosexualul nu e un fatalau si le da clasa libelulelor gay straight, e parfum.

| Gabiiiiiii a răspuns:

Este o problema mintala. S-a dovedit stiintific.