| anonim_4396 a întrebat:

Homosexualitatea se dobandește sau te naști așa? Am tot căutat răspunsuri, insa par a fi pareri impartite si nimic dovedit.
Btw, ce parere aveti de homofobie? E ceva normal?

Răspuns Câştigător
| Apokales a răspuns:

Https://www.tpu.ro/......a-natural/

Si eu am intrebat ceva similar, ai intrebarea mai sus.

Aici sunt cateva din concluziile trase pe parcursul dezbaterii:
- homosexualitatea este cauzata in primul rand de gene, prea putin de psihic, cat si mai putin de mediu.
- propaganda LGBT este una agresiva
- adoptiile sunt un lucru benefic in randul parintilor cu acelasi sex pentru ca creeaza o armonie in casa, fata de doi parinti hetero, dar care se cearta zi de zi
- homosexualitatea este relativ nenaturala, dar si anormala, din punct de vedere biologic blocheaza functia de reproducere a individului
- stiinta nu are nici un motiv pentru a remedia aceasta problema de natura genetica si nici indivizii in cauza
- biserica, si aici sper sa nu imi iau mult hate, are o atitudine conservatoare si respinge acest curent si nu tolereaza propaganda LGBT. Biserica are rolul de a conserva traditiile si obiceiurile
- educatia sexuala ar trebui sa existe in scoli, cat si acasa. Copiii ar trebui sa traga singuri concluziile, in mod cat mai obiectiv.

| Anuket a răspuns (pentru Apokales):

Educația sexuală există în școli, la gimnaziu, însă știu că profesoara mea a fost descurajată când a primit comentarii și mesaje că distruge copilăria, așa că aici nu este vina școlii.

| JicaContra a răspuns (pentru Apokales):

"din punct de vedere biologic blocheaza functia de reproducere a individului"
asta o sa se schimbe curand, pentru ca au gasit solutii de a transforma o celula oarecare intr-o celula stem, si se pare ca metoda se poate aplica si pentru spermatozoizi, si apoi pentru ovule, mai greu dar o sa reuseasca pana la urma
iar in ziua de azi deja un uter se poate transplanta pentru o sarcina sau definitiv

magaria e in schimb alta, cand e vorba de argumente dovedite de gen "gay tine de gene", problema e ca pedofilii pot folosi respectivele argumente pentru "cauza" lor si sa spuna ca daca o deviatie sexuala tine numai de gene, atunci toate deviatiile sexuale tin numai de gene, cu alte cuvinte ca "nu e vina lor ca sunt pedofili"

| Apokales a răspuns (pentru JicaContra):

Asta duce la ideea ca daca totul este doar de context si gene, atunci nu este vina individului de ceea ce face, este vina societatii pentru ca i-a neglijat si a genelor pe care nu le pot controla.

| AnastasiaK a răspuns (pentru JicaContra):

Parerea mea e ca se aplica si la pedofili. Asta nu inseamna ca zic ca e ok sa se duca sa violeze copii, dar de asta avem o societate totusi si niste legi/reguli stabilite. Ca exista mai multe afectiuni/predispozitii, nu stiu cum sa le numesc, din cauza carora oamenii tind sa faca lucruri care nu sunt acceptate. Important e sa vedem clar unde apar situatii negative (gen un adult care face sex cu un copil) si unde sunt chestii neutre (doi adulti de acelasi sex care aleg sa fie impreuna). In primul caz, respectivii trebuie ajutati de psihologi si de societate in general sa traiasca cu problema fara sa se manifeste si fara sa produca daune, iar in cel de-al doilea, putem sa ne vedem de treaba noastra si ei de-a lor. Cel putin eu asa vad lucrurile.

Stiu ca vazusem un film, documentar, ceva, nu-mi amintesc numele, dar m-a marcat o faza: era prezentat la un moment dat un pedofil care zicea ca in fiecare zi merge in parc si se uita la copii, fara sa faca nimic, de la distanta, apoi pleaca acasa si se m*sturbeaza. E un pic scary ideea la inceput, dar cred ca a fost pentru prima data in viata mea cand am incercat sa vad situatia si din perspectiva lor si sa-i compatimesc un pic (pe cei care nu se manifesta) pentru ca nici nu prea exista ideea asta de a fi ajutati de societate sau invatati sa se controleze. Sau cel putin eu nu stiu, recunosc ca nici nu m-am documentat prea mult legat de acest subiect.

| JicaContra a răspuns (pentru AnastasiaK):

Da, ai absoluta dreptate ce spui despre societate

insa punctul meu era, relativ la orice lucru deviat care e acceptat, atrage dupa sine consecinte nedorite, iar in cazul asta chiar e o dilema

11 răspunsuri:
| sabin89 a răspuns:

Ai tot căutat şi ai găsit păreri împărţite? Fii convins că şi aici tot păreri împărţite vei găsi. Cu ce crezi că ne deosebim noi de restul lumii...

| IsabelaIssa a răspuns:

Îți recomand Freud, "Trei eseuri privind teoria sexualității", te ajută să înțelegi anumite lucruri.

| oz_1736 a răspuns:

Cunosc cativa gay, dar pe unul il stiu din copilarie. Prin clasa a 6 a avea camera plina cu reviste si poze cu culturisti (acum 25 de ani) si nimeni nu intelegea de ce. Sport nu facea, nu spunea ca vrea sa ajunga asa, doar ii placea cum aratau (parinti normali sexual si 4 surori). Ceilalti cand au avut curaj sa spuna familiei orientarea lor au fost foarte chinuiti (batai). Intr-un final toti au ajuns sa plece din tara din cauza familiei si a conceptiei proaste a oamenilor. Parerea mea este ca asa se nasc si nu sunt vinovati cu nimic. Daca un OM iti este prieten de 20 de ani si apoi iti spune felul cum face el sex nu cred ca ar trebui dispretuit pentru asta. Este o forma de sex de comun acord. Daca ai 22 de ani si prietena ta 15 este tot o forma de sex de comun acord, cu toate ca este pedofilie

| Swae a răspuns:

Uneori te nasti asa, alteori esti influentat din copilarie, intamplari..etc

| Feitan a răspuns:

Cred ca nu conteaza daca te nasti cu ea sau o dobandesti... Mi se pare normal sa fi homofob sau sa nu iti placa ceva atat timp cat o tii pentru tine (nu sa te duci la ei si sa te certi cu ei ).

| xandra0301 a răspuns:

Eu consider ca te naști așa. Așa e și cu persoanele trans. Cunosc persoane.
Cu bisexualii e mai dubioasa treaba pentru ca mai nou ești șmecher dacă ești bisexual, considera ca sunt mai interesanți.