| doctorandus a întrebat:

Http://cultural.bzi.ro/despre-pacatul-malahiei-si-onanie i-18686

Este acest articol suficient pentru diagnosticul de cretinism?

9 răspunsuri:
| doctorandus explică:

„Coacționar la clinica deschisă de Becali este Virgiliu George Vlăescu, un teolog care promovează intens multe teorii pseudomedicale pe diferite site-uri de extremă dreaptă."
—Alexandra Nistoroiu, PSEUDOMEDICINĂ! Clinica lui Becali face terapie cu vâsc pentru bolnavii de cancer. Febră indusă în tot corpul, ca să "fiarbă" cancerul! Libertatea, 29 martie 2019

„Am citit-o. Virgiliu Gheorghe nu e om de știință, iar cartea este o adunare de obsesii și manifestări paranoice lipsite de orice suport. Presupun că acum glumești, nu? Nu poți, în mod serios, într-o discuție serioasă, să-mi recomanzi așa ceva. Cartea ar fi revoltătoare dacă nu ar fi hilară. Și acum vorbind serios, spune-mi o carte adevărată, nu îți mai bate joc."
—Brigaela, tpu.ro

| ngllllll a răspuns:

Masturbarea produce dependenta si creaza egoism. Ia-ti femeie si asa o sa te simti complet. Masturbarea scade sansele de a gasi o relatie stabila si iti afecteaza mintea, dezvoltarea sexuala. Dpdv crestin, e pacat. Iti distruge sufletul si trupul pana cand nu mai ramane nimic. Daca devine viciu, e foarte greu sa scapi de el, la fel cu dependenta de sex, cei care umbla pe la femei, sau fetele care au numai sex in program. In majoritatea religiilor si a regulilor morale promiscuitatea si masturbarea sunt imorale. Sugerez sa vedeti viziunea lui Dalí: the Masturbator. Este destul se graitor si arata exact realitatea si starea mentala a masturbatorului.

| doctorandus explică (pentru ngllllll):

Adicție sexuală/de porno/masturbare nu există nici în DSM-5 (2013), nici în ICD-11 (2018).

| doctorandus explică (pentru ngllllll):

Se vehiculeaza de mult ideea dependentei de masturbare si/sau pornografie si pana acum medicii si psihologii (care fac cercetare stiintifica) nu putut fi convinsi ca ar exista asa ceva. Diagnosticul "dependenta de masturbare" nu exista. Adica nu exista in DSM-5 si ICD-11.

Dependenta (adictia) este altceva decat tulburarea obsesiv-compulsiva. TOC-ul se poate intr-adevar si cu spalat pe maini patologic, dar TOC-ul nu foloseste modelul dependentei.

Si a lua un examen iti ofera dopamina, mai multa decat masturbarea. Pur si simplu asta cu dopamina este propaganda pseudostiintifica, stiinta nu este de nicio culoare. Cercetarile serioase nici macar nu sustin "dopamina da nastere la dependenta". Ceea ce se argumenteaza de catre cercetatorii seriosi este ca "DeltaFosB da nastere la dependenta". Problema e ca DeltaFosB nu poate fi cercetat decat prin autopsie (disectie pe cadavre), iar dependenta de pornografie nu prea poate fi studiata pe animale.

Exista o singura dependenta (adictie) comportamentala recunoscuta de DSM-5 si anume dependenta de jocuri de noroc. Dependenta de jocuri de calculator a fost propusa spre studiu, dar nu este acceptata inca. Iar dependenta de pornografie de pe internet nici macar n-a fost propusa spre studiu ulterior, deoarece s-a constatat ca exista mult prea putina literatura stiintifica de calitate pe tema asta, deci nici macar nu se poate banui de catre bransa psihiatrilor americani ca ar exista o astfel de dependenta (adictie).

| ngllllll a răspuns (pentru doctorandus):

Psihologia e un mare rahat. Inainte pescriau opiu cu alcool pentru diferite afectiuni. Azi nu sunt prea departe. Masturbarea si sexul produc o placere de 10 ori mai made decat heroina. Nu e depenenta? Fa un test. Ia un tip sau o tipa care se masturbeaza si pune- 3 luni sa nu se mai masturbeze sau sa faca sex. Se va gasi in pragul disperarii si al sevrajului.

| doctorandus explică (pentru ngllllll):

Ba, fratioare, sexul e o nevoie biologica, opiul nu este.

E ca si cum ai zice: tine pe cineva doar pe apa chioara, fara sa manance, sa vezi cum intra in sevraj dupa/pentru mancare.

Si... serios? Heroina de 10 ori mai slaba ca masturbarea? Atunci nimeni n-ar mai avea nevoie de heroina.

| AndreiMarin499 a răspuns:

Practic nu e creinism e pur și simplu ceva ce scrie și în biblie, fiecare ateu o i-a cum dorește oricum biblia este un lucru greu de înțeles.

| doctorandus explică (pentru AndreiMarin499):

Asa ai vazut tu pe strada, 97% din barbati si 80% din femei ingalbeniti la fata? Spune-mi tu unde scrie in Biblie ca James Dobson a citit-o doar de cateva zeci de ori din coperta-n coperta si n-a putut depista o interdictie a masturbarii. De asemenea, nici profesorii universitari de Biblie n-au putut depista asa ceva, este doar o eroare de traducere din unele Biblii in limba romana. In limba engleza asa ceva se numeste false friend.

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru doctorandus):

Este o eroare de traducere si o "eroare" voita in foarte multe traduceri si transcrieri. Compara porunca a 7-ea din Decalog cum a fost scrisa in diferite lucrari de-a lungul timpului si ai sa vezi ce diferenta este. Eu consider ca "a fi desfranat" nu este totuna cu "a preacurvi."