| RAY a întrebat:

Http://www.tpu.ro/......a-subiect/
intrebarea mea e acelasi doar ca dupa un timp apare paranoia, obsesia ca ma inseala nu stiu de ce? de ce simt ca simt nevoie de iubire?

8 răspunsuri:
| BlackheartQueen a răspuns:

E normal să-ți fie teamă. Tuturor ne este teamă. Dar atunci când începi o poveste cu cineva ar trebui să lași trecutul în urmă, să nu porți la fiecare pas teama de a fi dezamăgit din nou. În acest mod, nu o să te poți bucura de prezentul tău. Nu o să te bucuri din plin de momentele petrecute lângă cea care îți dedică prezentul ei. Ar trebui să îi oferi iubirea și atenția pe care ți-ar plăcea ție să le primești. Nu toată lumea e la fel, nu toți înșeală dar un lucru e sigur: toți greșim, chiar fără să vrem asta. Poate acea paranoie apare la început de relație sau când persoana de lângă tine nu îți oferă suficientă atenție. Toți simțim nevoia de iubire și ne extragem fericirea din acele lucruri la care am visat.

| SkyPilot a răspuns:

Cand gasesti persoana potrivita, discuti problema paranoiei cu ea. Sunt lucruri pe care le puteti face ca sa capatati incredere unul in celalalt (de exemplu sa stabiliti ca va spuneti intotdeauna unde e celalalt, cu cine si de ce).
Ai putea sa ii urmaresti limbajul corpului cand discuta cu alti baieti. O fata care este numai a ta va pune "bariere" intre ea si ceilalti (brate incrucisate, un picior oblic in fata etc) si/sau va da semnale ca vrea sa evadeze din conversatie.
Problema e ca fara incredere reciproca relatia se duce naibii rapid.
Nevoia de iubire o simti pentru ca natura te-a programat sa procreezi. Sec si dezamagitor, dar asta este.

| OoBunnyoO a răspuns:

Pentru ca intotdeauna ne dorim ceea ce nu avem. tongue

| Neo12 a răspuns:

Bună!
Din prea multă dragoste poate.din cauza celor întâmplate înainte.
Poți discuta cu partenera despre toate astea și ați putea lua deciizii voi.
Fiecare își manifestă sentimentele într-un anume mod și poate tu ai nevoie de multă afecțiune, atenție și altele. cere-i partenerei ce crezi că ai nevoie și vezi dacă mai e aceași chestie. încearcă tot ce e posibil, dar fă-o și pe ea să înțeleagă ce ai.
Este normal să fii dezamăgit, să dezamăgești și așa mai departe. Toți suferă sau au suferit din dragoste, totul e normal.
Așa e viața, doar nu putem avea parte numai de bine. Dacă am avea parte numai de bine..ar deveni obișnuință.
Sper că te-am ajutat.
O seară plăcută!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Simti nevoia sa o uiti, sa mergi mai departe. Iti doresti ca altcineva sa ocupe locul ei, sa te iubeasca. Cred ca o mai iubesti si acum, chiar daca negi si te amagesti cu asta. Mai intai trebuie sa te impaci cu ideea ca totul s-a incheiat. Poti gasi o fata dispusa sa te consoleze si sa te ajute sa treci peste, dar nu sa incepi o noua relatie. Nu esti capabil de asa ceva inca. Stai singur o perioada pentru ca nu iese nimic.

| Sadop a răspuns:

Fiindca ai nevoie de iubire, fiecare om are.
Vezi in jur cupluri frumoase, familii fericite, cum sa nu ai nevoie?
Acea obsesie de fapt e frica. Frica de a nu suferi iarasi, de a nu fi inselat.
Daca o fata, doua, trei, au facut asta, nu inseamna ca o va face si urmatoarea.
Inecarca sa cunosti fete, dar in medii serioase. Cunoaste-o, vezi ce-i poate capul.
Daca vreodata vei incepe o relatie sa nu faci prostia sa devii posesiv si sacaitor. Ai rabdare sa prinzi incredere in fata respectiva.
Daca tu spui mereu ca te inseala sau lucruri de genul acesta, nu vei putea avea incredere in veci.
Impune-ti tie ca exista si altfel de fete, ca nu te va insela.
Daca ai noroc, va fi bine!
Banuiesc ca ai fost inselat, de asta ai aceasta problema. Putem discuta despre asta in privat, avem multe in comun, cel putin la capitolul acesta.
Bafta!

| RedheadOnTheRun a răspuns:

Http://www.tpu.ro/......se-aiurea/

Uite...poate stiind cum se simte o fata, atunci cand il apuca paranoia pe iubit, o vei lasa mai moale.
Cum i-am spus si fetei care are aceeasi problema ca si tine, daca stai sa te gandesti la posibilitati, ar trebui sa nu mai iesi din casa. Ideea e ca merita riscul, nu crezi?
Singuratatea nu e si nu va fi o solutie, iti spun asta din propria experienta. Te tii departe de eventuale momente placute, de la a cunoaste fete frumoase in interior si la exterior. Chiar crezi ca iti va fi mai bine asa, toata viata?

| Erina84 a răspuns:

Fiindca ai nevoie de iubire, fiecare om are.
Vezi in jur cupluri frumoase, familii fericite, cum sa nu ai nevoie?
Acea obsesie de fapt e frica. Frica de a nu suferi iarasi, de a nu fi inselat.
Daca o fata, doua, trei, au facut asta, nu inseamna ca o va face si urmatoarea.
Inecarca sa cunosti fete, dar in medii serioase. Cunoaste-o, vezi ce-i poate capul.
Daca vreodata vei incepe o relatie sa nu faci prostia sa devii posesiv si sacaitor. Ai rabdare sa prinzi incredere in fata respectiva.
Daca tu spui mereu ca te inseala sau lucruri de genul acesta, nu vei putea avea incredere in veci.
Impune-ti tie ca exista si altfel de fete, ca nu te va insela.
Daca ai noroc, va fi bine!
Banuiesc ca ai fost inselat, de asta ai aceasta problema. Putem discuta despre asta in privat, avem multe in comun, cel putin la capitolul acesta.
Bafta! Fiindca ai nevoie de iubire, fiecare om are.
Vezi in jur cupluri frumoase, familii fericite, cum sa nu ai nevoie?
Acea obsesie de fapt e frica. Frica de a nu suferi iarasi, de a nu fi inselat.
Daca o fata, doua, trei, au facut asta, nu inseamna ca o va face si urmatoarea.
Inecarca sa cunosti fete, dar in medii serioase. Cunoaste-o, vezi ce-i poate capul.
Daca vreodata vei incepe o relatie sa nu faci prostia sa devii posesiv si sacaitor. Ai rabdare sa prinzi incredere in fata respectiva.
Daca tu spui mereu ca te inseala sau lucruri de genul acesta, nu vei putea avea incredere in veci.
Impune-ti tie ca exista si altfel de fete, ca nu te va insela.
Daca ai noroc, va fi bine!
Banuiesc ca ai fost inselat, de asta ai aceasta problema. Putem discuta despre asta in privat, avem multe in comun, cel putin la capitolul acesta.
Bafta! Din prea multă dragoste poate.din cauza celor întâmplate înainte.
Poți discuta cu partenera despre toate astea și ați putea lua deciizii voi.
Fiecare își manifestă sentimentele într-un anume mod și poate tu ai nevoie de multă afecțiune, atenție și altele. cere-i partenerei ce crezi că ai nevoie și vezi dacă mai e aceași chestie. încearcă tot ce e posibil, dar fă-o și pe ea să înțeleagă ce ai.
Este normal să fii dezamăgit, să dezamăgești și așa mai departe. Toți suferă sau au suferit din dragoste, totul e normal.
Așa e viața, doar nu putem avea parte numai de bine. Dacă am avea parte numai de bine..ar deveni obișnuință.
Sper că te-am ajutat.
O seară plăcută!