| DariaZ a întrebat:

Iau anticoncepționale Seasonique la prescripția medicului ginecolog. Sunt niște anticoncepționale care provoacă menstruația o data la 3 luni, adică ai 4 menstruații pe an. Mi s-a prescris prima luna anticoncepționale Logest, apoi Seasonique. 2 luni nu am avut probleme, însă acum, fiind la a 3 a luna de administrare am sângerări închise la culoare de aproximativ 2 săptămâni, dureri de ovare(posibil din cauza lor sau răceala) și dureri de sani din momentul in care am început sa le folosesc. E normal sa îmi curgă sânge așa închis? Am inteles ca unele fete pățesc așa de la anticoncepționale... ce ma sfătuiți sa fac? Multumesc! Menționez ca am 25 de ani și o viața sexuală activa

2 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Este indicat sa ai/sa intri intr-o discutie cat se poate de serioasa cu medicul ginecolog care ti-a prescris aceste pastile AC marca Seasonique, fara sa-ti fi facut initial analizele hormonale strict necesare pe baza carora sa-ti fi trasat profilul hormonal. Cel mai probabil compozitia hormonala existenta in aceste pastile, NU se potriveste/suprapune peste activitatea hormonala proprie si acum dupa trecerea a 2 luni a inceput sa se manifeste pregnant. Multa sanatate!

| Andreeush a răspuns:

La astfel de probleme trebuie întrebat medicul, el este în măsură să îți lămurească orice întrebare.