| BMA92 a întrebat:

Iau contraceptive Artizia si la a patra pastila am avut contact sexual. Precizez faptul ca luna aceasta afost prima data cand iau contraceptive si am inceput folia dupa 4 zile dupa ce mi-a trecut menstruatia. Intrebare mea este: pot sa fi ramans insarcinata in urma contactului?

6 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Da, poti ramane insarcinata. Nu stiu cine ti-a prescris acest mopd de administrare (din mijlocul ciclului menstrual), el este unul neobisnuit si practic nefolosit niciciodata. Nu am nici o idee ce a fost in capul ginecologului, trebuie sa discuti serios cu el, o astfel de administrare iti poate provoca probleme uriase de santate. Si in nici un caz nu esti protejata.

| corbulalbrosu a răspuns:

Bineinteles ca DA, deoarece poti sa ramai insarcinata fiindca exista aceasta posibilitate. Este recomandat ca prima pastila AC sa fie folosita incepand cu prima zi de menstruatie si in acest caz protectia contraceptiva se instaleaza din acel moment. Se poate de asemenea, sa incepi sa folosesti AC-ul Artizia intre zilele 2 si 5 ale ciclului/menstruatiei, dar in acest caz trebuie sa folosesti o metoda contraceptiva suplimentara (metoda de bariera) in primele 7 zile ale primului ciclu (doar in cazul primului blister). Niciodata nu se incepe folosirea de pastile AC dupa a 5-a zi a ciclului menstrual. Fiindca ai inceput sa-ti administrezi prima pastila incepand cu a 4 zi de dupa terminarea menstruatiei, adica dupa cele 3-4-5 zile de menstruatie, probabil ca incepand din a 7-a, a 8-a sau a 9-a zi a ciclului menstrual se considera ca metoda este ratata, fiind nesigura si/sau chiar inutila folosirea ei si din acest motiv pe intreaga perioada de administrare a pastilelor de pe acest blister va trebui folosita o metoda de protectie suplimentara. Multa sanatate!

| BMA92 explică (pentru corbulalbrosu):

Am pus aceasta intrebare deoare am folosit si prezervativ dar ideea e ca iubitului meu i s-a rupt acea ata sau cum ii zice dar atunci nu am folosit prezervativ si eu nu stiu daca el si-a dat drumul sau a fost doar acel sange... si nu stiu ce sa cred...

| corbulalbrosu a răspuns (pentru BMA92):

Noi cu atat mai putin putem sa stim/intuim ce s-a intamplat in acel moment. Nu inteleg care este legatura intre ruperea FRENULUI, sangerare si ejacularea spermei. Fiindca nu avem nici macar idee privind experienta lui sexuala si daca si in ce masura este capabil si reuseste sa-si coordoneze, controleze si retina ejacularea, in cazul in care a ajuns sperma in vaginul tau exista o oarecare posibilitatea sa se formeze o sarcina. Posibilitatea chiar daca este foarte mica, intr-o asemenea situatie nu poate fi eliminata complet. Medicul care ti-a recomandat si prescris contraceptivul, nu ti-a explicat ca NICIODATA nu se incepe folosirea metodei dupa a 5-a zi a ciclului menstrual?

| BMA92 explică (pentru corbulalbrosu):

Pai tocmai el mi-a spus ca pot începe pastilele din a patra zi.

| corbulalbrosu a răspuns (pentru BMA92):

Bineinteles ca se poate incepe administrarea primei pastile de AC si din a 4-a zi dar a 4-a ZI A CICLULUI MENSTRUAL. Presupun ca NU iti sunt clare sau ca NU cunosti sensul cuvintelor/notiunilor folosite adica cele de MENSTRUATIE si CICLU MENSTRUAL. Intre aceste 2 notiuni este o diferenta de circa 24 de zile.