| anonim_4396 a întrebat:

Buna,am luat contraceptive artizia pe fiecare zi insa de data aceasta nu am mai facut pauza de 7 zile si am continuat cu pastile dintr un alt blister, in martie am avut menstruatie pe 12 martie iar mie de obicei imi venea cu 4 zile mai devreme, e posibil sa fiu insarcinata? ce sa fac? sa intrerup acum anticonceptionalele ca sa mi vina menstruatia? pe 11 am avut contact sexual iar acum trebuie sa iau pastila a unsprezecea.ast ras

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

NU întrerupe folia actuală!

Iei în continuare tabletele rămase, iar după terminarea lor faci PAUZĂ de 7 zile, perioadă în care vei avea menstruaţie.

NU este vorba de nici o sarcină, stai liniştită.

"Ce să faceţi dacă……………
…. vreţi să amânaţi sângerarea menstruală
Dacă vreţi să amânaţi sângerarea, începeţi utilizarea drajeurilor din cutia următoare de Artizia imediat după utilizarea cutiei curente. Puteţi continua utilizarea drajeurilor cât doriţi până când cutia este goală. Dacă doriţi ca sângerarea să înceapă, întrerupeţi utilizarea drajeurilor. Poate apare sângerarea de întrerupere sau sângerări uşoare în timpul utilizării celei de-a doua cutii. Începeţi cutia următoare după intervalul uzual de 7 zile." - SURSA = Prospectul de la linkul :
http://www.anm.ro/_/_PRO/PRO_2406_18.02.10.pdf?anmPage=115&ID=2281

Eventual, contactează medicul care ţi le-a prescris.

Toate cele bune.

5 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Daca nu ai facut pauza, inseamna ca ai sarit practic peste o menstruatie (sper ca ti-a permis ginecologul sa faci asta). Nu poti opri contraceptivele acum, vei face o hemoragie masiva, din care poti ajunge sa ai nevoie de operatie de urgenta pentru a-ti salva viata. iei toata folia si vei avea menstra in pauza respectiva. Du-te saptamanal macar la consultatie ginecologica pentru a te asigura ca totul este in regula.

Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Și de ce nu ai făcut pauză?
Mergi la medicul ginecolog care ți le-a prescris.
Nu uita să iei și ceva de protecția ficatului, hormonii artificiali îl "îmbolnăvesc".
Pa, pa.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Bună!
Trebuia să faci o pauză.
Mergi la ginecologul care ţi le-a dat.
Te pup!

| TRANSVERSAL a răspuns:

Am uitat...

| TRANSVERSAL a răspuns:

Le-am intrerupt si pe 15 mi-a venit menstruatia, multumesc