| anonimaDeLa3 a întrebat:

Il iubesc! Dar el ma vede pe mine ca pe o prietena, ba chiar imi povesteste despre iubita lui! Ce sa fac?

9 răspunsuri:
| Razvan a răspuns:

Daca il iubesti, umanitatea din tine iti va dicta sa te retragi si sa il lasi sa fie fericit. Iubirea adevarata inseamna sa-l lasi pe celalat sa fie fericit indiferent ce ar inseamna asta

| wildthing a răspuns:

Hai sa iti traduc eu situatia asta pentru ca am fost in rolul "lui". Desi face pe nevinovatul, stie ca il iubesti. Nu se simte atras de tine, dar il magulesc sentimentele pe care le ai pentru el si de aceea ii place sa te tina aproape ca amica, pentru ca ii hranesti orgoliul. Si inca ceva...iti povesteste despre prietena lui, din sadism, ca sa se amuze pe seama suferintei tale.
Nu cred ca iti va da sansa sa fiti impreuna. Uita-l, pentru binele tau.

| LoveUbutUdontCare a răspuns:

...Fi un pic neinteresata, dar totusi da-i sfaturi, si n-o vorbi de rua pe prietena lui...sa vada ca esti o persoana cum se cade. Arata-i totusi ca esti un pic mai rece, ceva in genu:"bine, si ce imi spui mie de ea?", iar cand ai ocazia sa fii in preajma lui, fi naturala, converseaza, iar daca are cel putin o mica atractie fata de tine va reactiona, iar autnci raspunde subtil. Patesc la fel, si mereu da roade, desi dureaza; dar mai bine astepti acum, si primesti satisfactii pe urma, decat sa te grabesti si sa strici totul!

| lemmon a răspuns:

Daca are o iubita, ssi iti mai si povesteste de ea e clar: cauta pe altul. o sa zici ca iti zic asta pentru ca nu cunosc sentimentul. eih, te contrazic, stiu ff bine cum e sa iubesti fara sa fii iubit si decat sa suferi dupa el mai bine incerci sa il uiti, pentru ca u vei fi singura care vei iesi sifonata din chestia asta mai ales ca el are prietena, vei ajunge sa fii considerata o ''piti'' daca ea va afla ca ii placi prietenul. parerea mea...bafta:*. ps:incearca sa il uiti.

| MariusPopa a răspuns:

Dai timp.

| Fifylici a răspuns:

Pai ar cam fi cazul sa il uiti.Normal ca nu este usor dar nici sa stai sa suferi asa aiurea nu este corect.Presupun ca el nu stie ca tu il iubesti daca ar sti cu siguranta nu ti-ar mai vb despre iubita lui.Stiu ca cel mai dureros mod de-ati fi dor de cineva este sa fie langa tine dar sa fii constienta ca niciodata nu il poti avea. S-ar zice ca renunti inainte de lupta dar in astfel de chestii chiar nu ai cu ce sau cu cine lupta, asa ca te implor sa iti indrepti sentimentele catre alticineva.
Te-am implorat fiindca iti vorbesc de la cunoscator la cunoscator.

| alina44 a răspuns:

Nu prea cred ca ai ce sa faci.sunt in aceeasi situatiehappy nu stiu ce sa zic...doar timpul poate rezolva tot...continuati sa vorbiti despre orice-orice.Astfel,isi va da seama ca esti o persoana speciala si o sa te placa. Ti-am spus, sunt in aceeasi situatiethinking
daca stau sa ma gandesc mai bine, asa se intampla mereu, fetelorstraight face noi stam si suntem dispuse sa facem orice pentru un baiat, dar daca ne gandim mai bine: daca un baiat place o fata, si acea fata nu il place, ce se intampla? va suferi baiatul? nuu...nici gandhappy isi va gasi imediat o alta partenera cu care sa-si petreaca o noapte.Niciodata nu am inteles de ce fetelese indragostesc mai repede decat baietii, pun mai mult suflet in relatii.etc.
Asadar, un sfat pentru tine: continua sa vorbesti cu el dar si cu altii...sa nu zici acum ca daca il placi pe el, nu mai ai legatura cu altii.traieste.ti viata, el oricum asta facehappyai inteles ceva din ce am zis:d?

| Analya a răspuns:

Eu zic ca ar trebui sa ii spui ce simti pentru el. Te vede ca pe o prietena pentru ca tu l-ai lasat sa te vada asa. Daca i-ai spune ce simti si-ar schimba viziunea asupra ta, si te-ar vedea ca pe ce esti, adica o fata... iar intre o fata si un baiat nu exista prieteniewinking

| Kitty a răspuns:

Daca se poate, incearca sa vorbesti cu el si sa ii spui ce simti si care e situatia sau sa-l faci sa inteleaga printr-un mod indirect ca il iubesti.