| ClipaSchimbarii a întrebat:

Imi e si rusine sa intreb aici. Viata mea e un rahat. Am fost un copil mai saracut si cand eram mic pe la vreo 12 13 ani ii auzeam pe ai mei cum fac sex ( sau mai mic). Pe la vreo 15 16 ani am inceput sa ma masturbez. M-am lasat un timp bun si acum am inceput iar ca boul sa ma masturbez zilnic. Chestia e, atunci cand ma spal ma doare penisul cand il ating. Ma jeneaza... app sunt virgin.

Răspuns Câştigător
| stef87 a răspuns:

Masturbarea e ceva natural, important e sa iti dai seama ca exista si o limita; nu stiu sa-ti dau o cifra/ritm, dar pot sa-ti spun ca o persoana "normala" are multe alte activitati de-alungul zilei, nu sta cu "ciomagul in mana". Daca esti activ si duci o viata normala, s-ar putea sa nu ai timp sa te mai gandesti la acel obicei.
Esti un om tanar, poti sa-ti construiesti atat o cariera, cat si o relatie (incat sa te sature de latura sexualo-romantica); poate ai norocul sa gasesti vreo tipa care vrea sa contruiasca cu tine totul indiferent de cat de bogat esti, important sa-i oferi stabilitate emotional, sentimental (stii tu...). Prin urmare, poate e bine sa te reorientezi un pic in umplerea timpului si mai lasa "joaca cu batu' ".
Igiena e foarte importanta si va trebui sa fii foarte delicat cu... instrumentul. S-ar putea ca durerea sa fie de la fortarea preputului (pielii de deasupra), poate te-ai dezvirginat si nu-ti dai seama (stai linistit, daca vede asta un medic nu te omoara nimeni). Daca ar fi infectie, ar trebui sa te USTURE cand urinezi (duce pana la impiedicarea urinarii). Eu iti propun sa te duci la un urolog si sa spui ce te doare. Eventual o sa-ti ceara sa te intorci zilele urmatoare cu probe de urina pentru analize si de acolo, in cel mai rau caz, te alegi cu un tratament. Atentie, cat mai repede, cu infectiile nu e de joaca! Dar vezi ca infectiile se fac din motive de igiena, nu pentru ca te masturbezi.
Viata ta e un rahat? Implica-te, lupta! Nu vine nimeni sa-ti faca viata frumoasa!

7 răspunsuri:
PsihoSex
| PsihoSex a răspuns:

Ia o pauza de o saptamana, apoi, maxim la 4-5 zile odata, daca nu vrei sa ai probleme mai tarziu!
Nu e de gluma cu asta!

| Violleta2022 a răspuns:

Da-i pace cateva zile si penisului, ca prea tragi de el, de aceea te doare, ca s-a iritat.

| raz0000001 a răspuns:

Nu e nimic rau daca te masturbezi, cu limita. Ce legatura are ca esti mai "saracut" si ca ti-ai auzit parintii facand sex?

Da-i mai usor asa.

| ClipaSchimbarii explică (pentru raz0000001):

Ma gandesc ca am facut vreo infectie sau ceva. Cand decalotez ma ustura pielea penisul si e mov. acolo.

| MULLER96 a răspuns:

Da esti fegin doar contatul cu fata te foate dezvirgina mana n-are nici un rol

| MULLER96 a răspuns:

Daca manele erau murdare puteai face infectie sau sati trumezi urentra de la atata masturbare sa capeti uretrita o boala care e foarte dupa simtoma ustura dea binealea si vibratii poti avea discomfort

| MULLER96 a răspuns:

De dependent masturbarii se poate treptat dar cu pasi singuri sa te lasi de masturbare dupa un timp tu o sa vrei dar nosa masturbezi si inca dupa dupa un timp deloc nosa ai pofta de mastubare dar osati apara dorinta nebuna de sex real si poluptii nocturne mai regulate pana nosa incepi viata se sexuala de dorit regulata