| Ratoi_Cristina_1987 a întrebat:

Imi iubesc sotul enorm de mult si el pe mine stiu asta sigur dar am o problema de la un timp nu mai simt atractie sexuala deci nu-i vorba de iubire il iubesc e vorba de atractie sexuala...ce pot sa fac sami revin cum eram?

16 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu prea exista iubire fara atractie sexuala. Daca esti sigura ca va iubiti cu adevarat, discuta serios cu el, spune-i ce simti si cautati impreuna solutii. Nimeni nu va poate da solutii din exterior. Poate unii iti vor spune ca o cina romantica cu lumanari ar putea fi un nou inceput. Pentru mine, de exemplu, nu ar fi, dar e posibil ca la voi sa functioneze. O perioada de abstinenta de 2-3 saptamani poate functiona. Discuta problema si cu medicul tau ginecolog, poate ai o afectiune ginecologica care iti determina poblema aceasta (de exemplu, contraceptivele orale pot scadea libidoul, iar infectiile genitale te pot face sa ai dureri sau usturimi si sa nu ai orgasm (ceea ce duce la scaderea dorintei)

| RoCkKiD a răspuns:

Este o problema care tine de amandoi, asa cum au intuit si alti utilizatori in timp din cauza obisnuintei/rutinei astractia sexuala scade pentru ca totul e previzibil, nimic nu mai e nou sau incitant + ca este posibil sa existe si alte probleme in cuplu care sa iti afecteze libidoul.

Trebuie sa intelegeti ca o data cu varsta apetitul sexual scade dar nu ar trebui sa adjunga niciodata aproape de 0. Sugestia mea este sa incepeti prin a discuta despre treaba asta si sa va variati viata sexuala. Incercati sa faceti lucruri noi care nu le-ati mai facut, incercati sa va faceti surprize si sa redescoperiti lucrurile ca la inceputul relatiei.

In mod ideal ar trebui sa faceti toate chestiile astea sub indrumarea unui sexolog dar in lipsa lui este nevoie de comunicare si munca din partea amandurora.

Spor

| ROB3RT89 a răspuns:

Poti sa incepi prin a invata diferenta intre iubire si atractie, e ceva psihologie la jumate...
Apoi puteti incerca lucruri noi in intimitate, asta fara limite si sa existe comunicare.
Trebuie sa intelegi ca nu tu decizi de cine esti atrasa, in ce fel esti atrasa etc.
Tot ce tine de atractie pleaca din subconstient.
Daca nu mai esti, nu poti sa te pui contra sentimentelor pe care nu tu le gestionezi!

| corbulalbrosu a răspuns:

Cugetarea latina a lui Vergiliu,, Fugit irreparabile tempus''. adica ''timpul fuge fara sa se mai intoarca'', este valabila si in cazul tau/vostru. Dupa o anumita perioada intervine obisnuinta si se instaleaza rutina, care bat-o vina reprezinta in aproape toate cazurile ''moartea'' pasiunii. Insa nu si a iubirii, dragostei si a devotiunii. Ce a fost a fost; s-a dus si nu se mai intoarce, ce va fi, va fi si urmeaza sa....simti/sa vezi. Sanatate!

| Hammurabi a răspuns:

De ce are toată lumea impresia că așa ceva se poate remedia/repara? Nu se întâmplă niciodată. Doar mici cârpeli pentru un timp limitat iar apoi rutina se reinstalează.
Nota 10 pentru corbulalbrosu cu un răspuns foarte realist.

| Emma30555 a răspuns:

Poate ți a scăzut libidoul, poate faceți prea des sex și nu mai simiți nevoia

Răspuns utilizator avertizat
| Silwian a răspuns:

Sa ti faci un amant. un partaner... doar pentru sex!