| subcarpatii a întrebat:

Imi place de o fata, dar nu stiu cum sa intru in vorba cu ea.Cum sa o abordez? In fiecare dimineata, in drum spre scoala trec pe langa ea insa niciodata nu am incercat sa o salut. Ne cunoastem numai din priviri.Ea este a9a iar eu a 11a.Va rog dati-mi cateva sfaturi!

Răspuns Câştigător
greece12
| greece12 a răspuns:

Incepe cu un zambet si-un salut!
E de necrezut cat de problematic ti se pare sa faci asta.
Intimidata ar trebui sa fie fata, nu tu!
Peste 5 ani,termini facultatea si mergi la interviuri pentru un post bun,ce te faci?
Si fetele sunt tot oameni,plang,rad,le e frig,foame,sete,discuta cu ele cum vorbesti cu amicul tau cel mai bun sau cu fratele tau mai mic,exceptand expresiile vulgare.
Ii zambesti,o saluti,asta in prima zi.
Urmatoarea la fel,pana se va obisnui cumva cu salutul tau,vizualizeaza in mintea ta intreaga scena.
Pe urma,intr-o zi, nu saluti doar si treci, ci te opresti si te prezinti si o intrebi cum o cheama, cuvintele vor veni singure pe urma!
Nu te pierde atat de usor, nu e un capat de tara.
Zambesti si saluti.
Ei?
happy

3 răspunsuri:
| neutrino a răspuns:

Daca nici curaj de a o salut nu ai, care este un gest politicos, normal, atunci mai asteapta si tu puna ajungi in clasa a XI-a.

| subcarpatii explică (pentru neutrino):

Ni este vorba de curaj, doar ca vreau sa stiu exact ce am de facut.

| veronel16 a răspuns:

E simplu.Te opresti in fata ei si dupa ce o saluti cu "Buna!", o intrebi la ce scoala invata, in ce clasa, ce materie ii place cel mai mult... o sa vezi cit de simplu se poate infiripa un dialog. Daca observi ca nu prea vrea sa dialogheze, bati in retragere si cauti alta, dar poate ii place. Incearca.