| anonim_4396 a întrebat:

Imi place de un baiat din clasa insa am cateva probleme:
-Sunt a8a si stiu ca suntem cam mici (amandoi avem 15 ani)
-Noi doi nici macar nu suntem prieteni, nu am purtat niciodata o conversatie lunga si ne placem doar din priviri
-E mai scund decat mine
-Nu am mai fost intr-o relatie niciodata si nu stiu ce sa fac
Sfaturi?

8 răspunsuri:
| ania a răspuns:

Ai fi mult mai fericita dacă ai alege sa nu intri într- o relație decât în vederea căsătorie, acum sa nu faci nimic, te- ai scuti de multa dezamăgire inutila, sa nu - ți risipești lipiciul sentimental aiurea. Roaga- te Creatorului ca la momentul pe care El îl considera potrivit sa te ajute sa găsești pe cineva cu care El știe ca ai fi fericita sa te căsătorești. Asa a creat Creatorul oamenii cu calități care sa ii facă atractivi unii pentru alții, atracția e semn ca ai un sistem hormonal funcțional, nu ca trebuie sa faci ceva.

| Sophieka a răspuns:

Sa o iei usor... Orice lucru se cladeste cu rabdare si in timp.
Pentru inceput trebuie sa pornesti o amicie cu el...Adauga-l pe Facebook / Instagram si treptat mai dai un like, mai scrie-i un mesaj, hei, ce mai faci? Ti-ai facut temele etc... Si treptat, daca si el te place, veti incepe o amicie frumoasa cu speranta la mai mult.
Nu te ingrijora de inaltime, s-ar putea ca intr-un semestru sa izbucneasca deodata si sa se inalte si sa se schimbe de nu l-ai mai recunoaste... Cam acum incep aceste schimbari fizice si inaltari la baieti.

| andreea1baratiu a răspuns (pentru Sophieka):

Hei, mersi ca ai raspuns si aici? acum nu mai sunt in clasa cu el si nici numai merita sa ii scriu fiindca nu imi mai place de el, am realizat ca nu e de mine.

| Sophieka a răspuns (pentru andreea1baratiu):

happy Inteleg.
Inca un sfat daca vrei... Niciunul nu suntem perfecti, si e nevoie sa cunoastem omul cu adevarat ca sa vedem daca are valorile pe care noi le cautam. Cu inaintarea in varsta oricum ne schimbam, si o dam in bara de multe ori.
Da mai mult timp unei persoane si cunoaste-o mai de aproape.

| helpforyou a răspuns:

Esti si tu baiat?

| andreea1baratiu a răspuns (pentru helpforyou):

Nu

| helpforyou a răspuns (pentru andreea1baratiu):

Perfect.

Iti doresc sa ai succes.

| helpforyou a răspuns:

Complicat de Iată câteva sfaturi care te-ar putea ajuta:

Încearcă să-l cunoști mai bine: Dacă nu sunteți prieteni, poți încerca să inițiezi o conversație cu el. Poți începe cu ceva simplu, cum ar fi să-i ceri ajutor la o temă sau să-i spui că-ți place ceva la el.

Nu te concentra pe înălțime: Înălțimea nu este un factor important în relații. Ceea ce contează este cum te simți atunci când ești împreună.

Nu te speria de faptul că ești la prima ta relație: Nu există un manual pentru relații și fiecare este unică. Încearcă să te bucuri de experiență și să înveți pe parcurs.

Fii tu insuti: Nu încerca să fii cineva altcineva pentru a-l impresiona. Fii autentic și sincer și cineva va aprecia asta.

Nu te aștepta ca totul sa fie perfect: Nu există relații perfecte, fiecare are propriile provocări. Ceea ce contează este cum reușiți să depășiți aceste provocări împreună.

Acorda-ti timp sa te cunosti pe tine si sa intelegi ce vrei si ce iti doresti de la o relatie. Nu te presa sa faci nicio miscare daca nu esti pregatit sau nu simti ca este momentul potrivit pentru tine. spus la aceasta varsta.