| PussicatDolls a întrebat:

În aceasta dimineață m-am trezit cu niște scurgeri ușor abundente, nemodificate ca structura(transparente cu nuanțe de "albuș de ou") și calde. Au trecut 11 zile de la prima zi a menstruației. Nu am ciclul menstrual regulat. Luna aceasta mi-a venit la 30 de zile, luna trecuta la 37, acum doua luni la 32-33 și acum trei luni la 28. Sa fie ovulația acum?

2 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Cel mai probabil/aproape sigur este vorba de secretia de MUCUS CERVICAL care este produs de niste glande specializate existente in colul uterin. Activitatea acestor glande se declanseaza cu circa 3-5 zile inainte de momentului ovulatiei si cantitatea de mucus cervical produs, devine tot mai abundenta zi de zi si atinge un maxim in ziua ovulatiei. Pentru confortul tau psihic ar fi util sa folosesti produse hormonale prescrise de medicul ginecolog pentru a-ti regla ciclul menstrual la unul considerat ca fiind normal cel de 28 de zile. Fara prescriptie medicala ai putea incerca sa folosesti (experimental) Inelul intravaginal NuvaRing in acelasi scop cat si ca cea mai eficienta metoda de protectie impotriva unei sarcini nedorite. Multa sanatate!

| MonicaDamian a răspuns:

Buna! Ai uitat sa mentionezu cati ani ai. Nu e normal ce ti se intampla! Ar trebuii sa consulti un medic sau macar sa discuti cu mama ta! Nu e normal sa iti vina la distante prea mari sau prea scurte. Menstruatia nu vine intotdeauna regulat dar nici nu depaseste atat de mult timpul normal, cel de 28 de zile incepand cu prima zi a ciclului menstrual.