| anamaria1620 a întrebat:

Din ce cauze mă pot durea ovarele, în condițiile în care menstruația trebuie să îmi vină peste o săptămână, şi am niște scurgeri transparente, ușor mai abundente?
Menționez că înainte de menstruația de luna trecută, am urmat un tratament cu Nolicin, dar l-am întrerupt în momentul menstruatiei şi nu l-am mai continuat după. Ar putea fi o eventuală recidivă a răcelii?
Acum sunt, de asemenea, răcită, dar nu jos. Nu din câte ştiu, cel puțin.
Mulțumesc anticipat!

2 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Cele 2 ovare reprezinta una dintre cea mai importanta parte a aparatului/sistemului reproducator feminin. Ovarele au o dubla functionalitate, ele fiind responsabile atat cu producerea hormonilor precum este estrogenul, cel care declanseaza menstruatia in fiecare luna, dar si cu producerea ovulelor. Durerile ovariene pot ascunde o multime de afectiuni, de la chisturi, la tumori, sau simple infectii urinare. Durerea de ovare se manifesta in special in zona abdomenului inferior, sub buric, spre zona pelviana, datorita localizarii ovarelor in aceasta arie. Pentru mai multe informatii acceseaza urmatorul material; http://veneris.ro/ce-poate-ascunde-durerea-de-ovare/

| sweetangels a răspuns:

Tot ce se poate. Ai putea avea o anexita. Cu astea nu e de glumit, du-te la doctor!