| AliLaLi a întrebat:

În întrebarea anterioară sunt toate detaliile de care aveți nevoie pentru a mă înțelege.
Dacă aveți timp și buna dispoziție să o citiți, v-aș fi recunoscătoare. Deci, să vă spun problema mea de data asta, dacă o pot numi așa.
Am mai stat o săptămână și jumătate despărțiți până am aflat de la verișoru' lui că a căzut în depresie, atunci m-am enervat și am îndreptat totul.
M-am dus la el acasă și l-am dus de mână la ai mei. Le-am explicat totul dar a ieșit scandal. Atunci am fost nevoită să risc și să le spun că dacă nu mă înțeleg plec cu el unde văd cu ochii. Tata a cerut să vorbească între 4 ochi cu el și nu știu ce au vorbit, dar pe tata l-a convins. Cu cel mai bun prieten al meu am lămurit lucrurile și mi-am cerut scuze iar prietena mea... Nu mai există pentru mine. Imediat avem două săptămâni de când suntem împreună și s-a schimbat mult. Nu credeam vreodată că poate fi mai minunat de atât, dar este.
Am ieșit cu familia lui la grătar, el a rămas la noi peste noapte (dar în altă cameră, bineînțeles) și s-a dus cu tata la pescuit. E chiar frumos totul, aproape că plâng de fericire.
Și mă gândeam... Să mă culc cu el. Știu că am doar 16 ani, dar el e prima mea dragoste și e adevărată. Am dorința asta în mine, dar mi-e frică. Mi-e și rușine să-i spun, din moment ce el nu mi-a propus-o niciodată serios. Dar îl văd, văd cum se uită la mine, îl simt cum se abține în unele momente și chiar vreau să-l fac fericit, să-i dau măcar jumătate din ce-mi dă el. Și nu, nu o fac doar pentru el, și eu vreau, doar că făcându-l fericit sunt și eu fericită. Deci... Cum aș putea să-i spun? Sau. Există un motiv pentru care să nu o fac? Sfaturi?

4 răspunsuri:
| Freya1 a răspuns:

Daca nu simti nevoia fiziologica iar el nu cere de ce sa insisti?
Cred ca daca ar considera ca e momentul ti-ar propune.Cred ca nu trebuie sa fortezi lucurile acum ca l-au acceptat ai tai, ai rabdare si totul va veni cu timpul si de la sine.

| AliLaLi explică (pentru Freya1):

Nevoie fiziologică am, are și el.
Atrași fizic unul de altul suntem. Dar are prea mult bun simț legat de chestia asta... Dar probabil ai dreptate.

| LoveSleep a răspuns:

În primul rând, prima întrebare e dezastru. Pare fantezia unei fete de 14 ani.

Legat de ce ai zis aici, sunt mai multe probleme. Prima ar fi chestia cu taică-tu și el. Au vorbit și au ieșit la pescuit, iar în minteata, gata, el e alesul, îl vrei tu și tot neamul. Stai ușor. De la prins pești până la băgat chestii în fii-sa, e cale lungă.

Alta ar fi chestia cu sexul. Ce ai zis acolo e patetic. Hai, ești mai bună de-atât
. " E chiar frumos totul, aproape că plâng de fericire.

Și mă gândeam... Să mă culc cu el"

Damn, cât de greșit sună. Și nici măcar nu mă refer la ideea că nu-ți folosești creierul. Și nici la ideea că în adâncul tău, știi că prin chestia asta, îl legi, mai mult sau mai puțin de tine.

Mă refer la partea în care o zici ca și cum i-ai da o recompensă. Fă asta și peste 5 ani o să fii tipa care face sex ca să obțină ceva, face sex ca să mulțumească pe cineva și nu o face pentru ea. Dacă începi să vezi acum prin sex o modalitate de a recompensa pe cineva, ești o cauză pierdută.
Dacă aștepți, cel puțin până realizezi că asta e ceea ce vrei și nu există alt motiv pentru care o faci, o să fie mai bine.

| AliLaLi explică (pentru LoveSleep):

Poți crede ce vrei legat de povestea noastră, asta nu-i problema mea. În plus, îți dai și tu seama că am o vârstă la care hormonii își fac de cap, nu înțeleg cum ai putut înțelege că eu nu vreau asta, ar fi ilogic. Vrei tu să pari realistă? Află că realitatea nu-i ce-ți imaginezi tu, rece și directă.
Ți-aș lua în considerare răspunsul, dar deja mi-am dat seama că nu ar trebui în momentul în care ai început să-mi spui ce o să fiu eu peste 5 ani fără să mă cunoști.
Problema mea ar fi să nu încurc lucrurile. Și da, din moment ce îmi venea să plâng de fericire lângă un băiat, îți mai și dai seama că-i cam tot ce mi-aș dori vreodată, asta venind la pachet cu dorința sexuală. Căutam perspective diferite și sfaturi, nu cineva care dă un răspuns doar ca să pară... Ceva.