| nobody_9468 a întrebat:

In luna iulie mi-a venit menstruatia pe 5 si a tinut pana pe 8, desi trebuia sa-mi vina undeva pe 12. Dupa calculele calendarului de fertilitate trebuia sa-mi vina in jur de 27, dupa calculele mele trebuia sa-mi vina pana pe 5 luna astastraight face. Am facut sex protejat si nici nu s-a rupt prezervativul! Inceperea vietiii sexuale poate deregla in vreo'un fel ciclul menstrual?

Răspuns Câştigător
| Zenithf a răspuns:

Nu, daca ti-a venit in 5 iulie, normal ar fi sa-ti vina... azi? Da, ar trebui sa-ti vina prin 2-3 august. thinking Ciclul normal este de 28-29 zile. Acuma depinde de varsta ta, de cati ani au trecut de la primul ciclu, se poate sa ai si dereglari.

1 răspuns:
| andreeaw a răspuns:

De obicei o regleaza. daca ai o viata sexuala activa, incepe sa ti se regleze menstruatia. eventual fa un control ginecologic preventiv, sa nu fie altceva care sa-ti fi dereglat menstruatia. (si nu ma refer la sarcina)