| AlexGeo12321 a întrebat:

În seara asta m-am certat cu fata pe care o plăceam. Noi vorbeam de mult timp dar nu eram împreună deoarece atunci când am întrebat-o dacă vrem să fim împreună mi-a spus că mă vede doar ca pe un amic deşi deşi ea vorbea cu mine ca şi cu un iubit. Motivul pentru care ne-am certat este că ea de la un timp mă minţea în unele privinţe în care dacă mi-ar fi spus adevărul nu mă supăram, am tot zis să o las aşa cum e să nu-i spun nimic legat de minciuni ştiind că o să mă cert cu ea după dar în seara asta mă săturasen şi i-am spus și desigur ne-am și certat, au mai fost certuri mici între noi dar nu ca cearta asta. După ce i-am spus ce aveam de spus mi-a spus ceva de genul că : Ia hai gata lasă-mă în pace, la care i-am spus :Bine, şi după i-am spus că :Când o să mai vrei să vorbeşti cu mine tu să-mi dai mesaj să nu mai aştepţi de la mine iar ea mi-a răspuns cu:Nu mersi după ne-am mai certat ceva timp şi după am întrebat-o dacă vrea să rămânem prieteni sau nu? Eu am întrebat-o doar ca să văd dacă a ţinut şi ea la mine deoarece 2 persoane care țin una la cealaltă nu pot rămâne prieteni după o ceartă /despărţire iar ea mi-a spus că vrea să rămânem în acel moment mi-am dat seama că toate orele pierdute vorbind cu ea au fost în zadar şi după chiar am şi plâns. Doar câteva chestii le regret:timpul pierdut vorbind cu ea, faptul că m-am ataşat de ea deşi nu ar fi trebuit să o fac şi că am crezut că ea era diferită faţă de alte fete, în sensul bun
Dacă puteți să mă ajutaţi cu un sfat dacă am făcut bine sau nu ceea ce-am fãcut şi dacă puteţi să-mi dați nişte exemple de activităţi pe care să le fac ca să pot uita de ea în afară de vorbitul cu altă fată și ieşitul cât mai des cu prietenii.
PS:

Răspuns Câştigător
| OldSoul a răspuns:

Eh, in cazul asta nu ai de ce sa regreti.
Era ceva inevitabil.
Asta este, de aici ai de invatat.
Data urmatoare cand o vezi in mod constant distanta, cel mai bine faci si tu un pas inapoi si renunti, daca te cauta ea, bine, reiei treptat ce ai cladit, iar daca nu o face iti vezi de viata ta.
Nu putem tine cu forta persoanele in viata noastra indiferent cat de dragi ne-ar fi.
Era si o vorba gen "Daca iubesti, lasa-l sa plece, daca te iubeste, se va intoarce"

31 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Te-ai comportat ca un mojic... si daca nu te mai cauta, s-ar putea sa regreti.
Mai bine mergi si iti ceri iertare, daca iti place de fata aia.

| AlexGeo12321 explică (pentru Violleta2022):

Dacă tu crezi că m-am comportat ca un mojic e părerea ta şi poate că ai dreptate deşi eu m-am comportat frumos cu ea și am încercat să-i explic unele chestii dar ea nu a vrut să le înţeleagă, eu chiar am iubit-o mult şi încă o mai iubesc şi nu am vrut să se ajungă aici. Eu care nu am fost iubitul ei ci doar imun prieten i-am făcut şi cadouri şi i-am cumpărat şi flori în timp ce ea prefera să fie cu alţi băieţi care nu-i luau nimic şi stăteau cu ea doar din plictiseală

| AlexGeo12321 explică (pentru AlexGeo12321):

Un prieten*

| Violleta2022 a răspuns:

Deci, tu nici acum nu recunosti ca ai facut-o mincinoasa, asa-i?
Nu de acolo a pornit cearta?

| AlexGeo12321 explică (pentru Violleta2022):

Ba da şi recunosc că am făcut-o mincinoasă motivul pentru care m-am enervat a fost că eu i-am zis de o mulţime de ori să nu mă mintă şi să-mi spună adevărul că nu o să mă supăr şi de fiecare dată îmi zicea că a înţeles şi nu o să o facă şi după câteva zile chiar asta făcea

| Violleta2022 a răspuns (pentru AlexGeo12321):

In cazuld e fata, ai doua optiuni:
- te intorci si iti ceri iertare, daca iti pasa de ea si vreti sa mai fiti prieteni pe viitor
- ori, tii supararea mai departe si ai pierdut-o de prietena.

| AlexGeo12321 explică (pentru Violleta2022):

Mi-am cerut scuze deja și chiar m-am bucurat că vrea să mai rămânem prieteni dar i-am spus că nu vom mai putea fi prieteni la fel cum eram înainte şi a fost de acord cu mine

| Violleta2022 a răspuns (pentru AlexGeo12321):

Atunci, pentru ce atat discutie aici?
Daca ai rezolvat problema cu ea, de ce ai mai venit pe TPU sa despizi firul in patru?
Nu crezi ca era mai bine sa fii in pat, la ora asta si sa dormi?

| AlexGeo12321 explică (pentru Violleta2022):

Dar tu nu crezi că era mai bine să nu încerci să mă faci să par doar eu vinovat şi pe ea să o faci să pară o sfântă dacă stau şi mă gândesc singurul lucru cu care i-am greşit ei a fost că aseară i-am spus tot ce aveam de spus în timp ce ea a greşit de o mulţime de ori şi de fiecare dată am iertat-o. Eu doar am vrut să văd părerile voastre dacă a fost bine sau nu ce-am făcut şi nişte sugestii cu ce să fac ca să nu mă mai gândesc atât de mult la ea

| OldSoul a răspuns:

"Deoarece 2 persoane care țin una la cealaltă nu pot rămâne prieteni după o ceartă /despărţire" Asta e cea mai mare prostie auzita.
Nici eu nu sunt perfect, dar frate, daca vezi ca-i pasa si ca incearca sa-ti ramana alaturi, asta inseamna ca totusi ii pasa.

Si in momentul de fata realizez ca si eu am facut aproape aceeasi greseala. laughing

Ce orbi suntem cand ni se pune pata.

| AlexGeo12321 explică (pentru OldSoul):

Problema e că în ultimul timp nu mi-a mai arătat că-i mai pasă, de la un timp ea nu-mi mai dădea niciun mesaj, când îi dădeam eu vorbeam doar câteva minute şi după zicea ori că are treabă ori că se culcă şi după jumătate de oră o vedeam online pe Facebook, nu mai era aceeaşi fată de care m-am îndrăgostit

| AlexGeo12321 explică (pentru OldSoul):

I-am spus că dacă vrea să mai fim prieteni şi să mai vorbim să-mi dea ea mesaj că eu prea mult m-am implicat şi prea mult am sperat şi prea mult m-am chinuit şi toate aproape degeaba şi că nu vreau să fac iarăşi greşeala asta

| OldSoul a răspuns (pentru AlexGeo12321):

E bine, desi preferential ar fi fost sa nu-i oferi atatea explicatii.
Dar ai procedat bine oricum.

Nu-ti mai bate capul aiurea cu ea, las-o sa-ti simta lipsa, daca te cauta bine, daca nu te cauta, tot bine.

| AlexGeo12321 explică (pentru OldSoul):

Mersi pentru sfaturi şi pentru timpul acordat, din toți cei care au răspuns la postarea mea tu ai fost singurul care mi-a dat nişte sfaturi bune

| OldSoul a răspuns (pentru AlexGeo12321):

Ma bucur ca am putut sa te ajutwinking

Numai bine.

Si nu uita, Fii barbat!

| AlexGeo12321 explică (pentru OldSoul):

Mersi încă o dată.
Numai bine și ție!

| OldSoul a răspuns (pentru AlexGeo12321):

Eh, in cazul asta nu ai de ce sa regreti.
Era ceva inevitabil.
Asta este, de aici ai de invatat.
Data urmatoare cand o vezi in mod constant distanta, cel mai bine faci si tu un pas inapoi si renunti, daca te cauta ea, bine, reiei treptat ce ai cladit, iar daca nu o face iti vezi de viata ta.
Nu putem tine cu forta persoanele in viata noastra indiferent cat de dragi ne-ar fi.
Era si o vorba gen "Daca iubesti, lasa-l sa plece, daca te iubeste, se va intoarce"

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dă-i mesaj vocal / filmare când plangi. Merge 100%.

| AlexGeo12321 explică (pentru anonim_4396):

Nu sunt genul care să folosească şantajul emoţional

| anonim_4396 a răspuns (pentru AlexGeo12321):

Tu pierzi.

| AlexGeo12321 explică (pentru anonim_4396):

Și dacă aș face-o ce-aş avea de câştigat? că doar după nu o să sară în braţele mele plângând și să-mi spună că şi ea mă iubeşte şi că vrea să fim împreună, aş fi vrut eu să fie atât de simplu

| anonim_4396 a răspuns (pentru AlexGeo12321):

Păi atunci de ce ai plâns? Când plângi, fă-o și tu cu motiv.

| AlexGeo12321 explică (pentru anonim_4396):

Am plâns deoarece dacă înainte speram că mai există o şansă mică să fim împreună iar acum până și acea şansă mică nu cred că mai există şi degeaba i-aș trimite mesaj vocal când plâng dacă şi ea m-ar fi iubit nu ar fi avut nevoie să audă că plâng ca să-mi spună, mai ales că eu i-am spus de mai multe ori până acum că o iubesc

| anonim_4396 a răspuns (pentru AlexGeo12321):

Atunci nu o vrei, eu te-am sfătuit.winking Ar mai fi și soluția să o ameninți că te sinucizi, eventual trimite-i o poză cu un flacon de pastile gol.

| AlexGeo12321 explică (pentru anonim_4396):

Dacă nu aş fi vrut-o nu aş mai fi făcut toate lucrurile pe care le-am făcut pentru ea timp de 5 luni, chiar m-am şi îndepărtat de unii prieteni motivul fiind ea. Nu vreau să fac chestii de genul să o ameninţ că mă sinucid sau să mă tai pe mâini, să o fac să fie cu mine doar de frica să nu-mi fac ceva rău, o iubire poate exista şi fără chestii de genul care mie mi se par nişte prostii

| anonim_4396 a răspuns (pentru AlexGeo12321):

Păi dacă ai vrut să fii prostul ei, fii în continuare.winking

| AlexGeo12321 explică (pentru anonim_4396):

De la un timp deja îmi puneam şi eu întrebarea dacă eu pentru ea sunt doar un prost sau dacă ţine la mine şi am sperat că ea este diferită față de alte fete(în sensul bun) şi că şi ea ţine la mine, dar aseară mi-am dat seama că nu e cu nimic diferită şi că nu se mai merită chinuiala că după o să ajung un fel de cârpă de care are nevoie doar să vină să se plângă la ea când se desparte de nu ştiu ce golani

| anonim_4396 a răspuns (pentru AlexGeo12321):

Ești deja cârpa ei, n-o să ajungi.

| AlexGeo12321 explică (pentru anonim_4396):

Ba nu, am avut grijă ca să nu ajung aşa şi să rămân chiar la limită

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca a zis cã te vede ca pe un prieten este atrasa mai mult de alt baiat, ca sã iesi din fz trebuie sa te vadã cu o fatã mai frumoasa ca si ea, altfel ramai acolo pe vecie, deci urmatoarea nu mai ce pierde timpul cu ea, farã mesaje telefoane si alte cele, daca vorbesti mult prin mesaje si telefon sutã mie Te trezesti cu toate zicand "doar prieten"

| Romanul86 a răspuns:

Spune-i așa: Îmi pare rău că te-am disperat să știi că eu vreau să mai vorbesc cu tine dar oricum nu mă mai bagi în seamă.
Eu, zic să iei o pauză de vreo 2-3 luni și vorbeste cu alte fete dacă reușești să te combini e foarte bine dacă nu mai abordeaz-o pe fata aceasta.
I-ai luat cadouri scumpe, bijuterii, și ea nimic nu a impresionat-o?

| Patrick13i a răspuns:

Ba, o d'aia facuta singura la vremea ei, face cat 1000 de femei! Dupa " fomei" si tren sa nu alergi niciodata ca mai vine altul!